Dramatická rekonstrukce napínavých začátků televizního přenosu v roce 1953. Politické boje i úsilí obyčejných lidí během prvních vysílacích dnů československé televize.
Režie: Jan Bušta. Scénář: Jan Bušta, Magdalena Buštová, Radim Procházka. Hrají: Pavel Nečas, Braňo Holiček, Radim Špaček, Martin Matejka, Pavlína Filipovská.
Televise bude!

Ohebný, mocný a naivní. Osudy tří mužů se protnou při zahájení československého televizního vysílání. Ambiciózní herec František Filipovský (Martin Matejka) netuší, že jeho nezávazná improvizace na téma „lakomec" vstoupí do dějin. Pro ministra informací Václava Kopeckého (Pavel Nečas) je to chvíle plná nervozity: přesvědčí soudruhy, že televizní vysílání je zlaté vejce komunistické propagandy? Mladý televizní technik (Braňo Holiček) je „přenosem obrazu a zvuku na dálku" fascinován – má práci, o jaké se mu ani nesnilo. Může si ale člověk plnit své sny v komunistickém Československu 50. let a nezaplést se přitom s režimem? Kdo z nich si televizi nejvíce podmaní? A koho si podmaní televize? V roce 1953 pár desítek přijímačů v Praze, o dekádu později miliony diváků v celé zemi. Rodí se televizní národ, ale i nový mocný nástroj, který může být snadno zneužit.

Unikátní dokumentární snímek Jana Bušty rozehrává s bezbřehou vizuální nápaditostí, nadsázkou i mrazivými podtóny příběh rodícího se televizního vysílání. O nasazení televizních techniků a vzrůstajícím zájmu stranických pohlavárů vypráví skrze extrémní detail dějinného času i prostřednictvím volnějšího metaforického pohybu. Z pečlivé rekonstrukce prvního vysílacího dne tak přechází k hravé meditaci nad tím, co je televize a jaký je její vztah k dějinám. To vše se odehrává v nepřerušovaném vizuálním kontinuu, jež vytvářejí pečlivě zkomponované jízdy kamery Braňa Pažitky, které se inspirují původní televizní estetikou. Televise bude! je zkrátka pozoruhodným experimentem nadšeného kolektivu, jenž v mnohém připomíná nasazení odvážlivců a dobrodruhů, kteří před několika dekádami uváděli v život televizní vysílání.

Napište nám