George Elwood Smith, nositel Nobelovy ceny za fyziku, spoluvynálezce CCD čipu

Nositel Nobelovy ceny za fyziku George Elwood Smith - exkluzivní host Hyde Parku Civilizace. Je spoluvynálezcem CCD čipu, který změnil náš život. Používáme ho každý den - například v telefonu, kameře, lékaři v medicíně, geodeti v mapování, astronomové v dalekohledech při pohledu do hlubin vesmíru. Základ vynálezu byl přitom hotový za hodinu. Jak na tuto revoluční součástku přišel? Jak se mu pracovalo ve slavných Bellových laboratořích? A jaká byla jeho první slova, když se dozvěděl, že dostal Nobelovu cenu?


Original versions

George Elwood Smith, Nobel Prize laureate, co-inventor of the CCD sensor

George Elwood Smith, a laureate of the Nobel Prize in Physics, was an exclusive guest of Hyde Park Civilization. He is a co-inventor of the charge-coupled device (CCD) that has changed our lives forever. It is used on a daily basis - e.g. in phones and cameras, in medicine by physicians, in mapping by geodesists, in telescopes by astronomers looking into the deep of the universe. Yet, its basic structure was done in an hour. How did he come up with such a revolutionary device? What was it like to work at the famous Bell Laboratories? And what were his first words when he found out that he had been awarded the Nobel Prize?

English version

English version

George Elwood Smith, Nobel Prize laureate, co-inventor of the CCD sensor


Obrazem

Zákulisí natáčení s nositelem Nobelovy ceny

Takhle to vypadá, když se předtáčí Hyde Park Civilizace s nositelem Nobelovy ceny za fyziku Georgem Elwoodem Smithem. Profesor Smith právě přiletěl z USA, nespal 26 hodin, a přesto si z nás po vysílání vystřelil tak důmyslně, že jsme mu návnadu spolkli i s navijákem.


George Smith a CCD

George Smith a CCD

Stopáž55 minut
Rok výroby 2013
ŽánrMagazín