Předchozí díl | Následující díl

Kompas času

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 25  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zábavné seznamování s historií. Animovaný seriál

Samurajové vzbuzovali bázeň a hráli ústřední roli v udržení šóguna u moci tím, že bojovali proti jeho nepřátelům. Na oplátku jim za jejich oddanost dal šógun pozemek a bohatství. Ale být samurajem nebylo jako být normálním vojákem. Samuraj strávil celý život výcvikem s cílem stát se tím nejlepším bojovníkem. Pro samuraje neexistoval odpočinek ani odchod do výslužby. Samuraj musel být připraven obětovat celý svůj život službě svému pánu. Nejdůležitější věcí pro samuraje byla jeho čest. Řídil se přísnými zásadami chování zvanými bušidó neboli „cesta válečníka“. Tento kodex kladl důraz na věrnost, povinnost, odvahu a především na čest. Pokud samuraj některou z těchto zásad porušil nebo selhal při službě svému pánovi, ztratil svoji čest.

Pokud byla ztráta cti velmi závažná, existovala jen jediná možnost, jak ji získat zpět. Vytasil z pochvy svůj krátký meč neboli „wakizaši“ a vrazil ho do svého těla. Když si samuraj vzal takovýmto způsobem život, nazývalo se to „sepuku“. Tato smrt navrátila samurajovi jeho čest. Často byla taková sebevražda prováděna před zraky šóguna nebo daimjó. Samurajové měli mnoho bojových zbraní a se všemi uměli zacházet. Měli luk a šíp, kterým dokázali střílet z koně jedoucího tryskem. A především měli katana. Dlouhý meč, kterým vládli s dokonalou zručností, která byla považována za odraz samurajovi duše. Samurajové nikdy netasili svůj katana, pokud se nechystali připravit někoho o život.

Umění

Jakmile převzali moc šógunové, občanské války skončily a v Japonsku začalo období míru. Japonci odvrátili svoji mysl od neustálého válčení a začali se velice zajímat o vytváření dokonalé krásy. Například vyvinuli umění květinového aranžmá – ikebana. V naprostém tichu byla každá květina a lístek nejprve pečlivě studovány a teprve pak opatrně umístěny do aranžmá. Krása a duševní klid, to jsou rysy mnoha rituálů, které se staly téměř náboženskými. Čajový obřad se řídil velmi přísnými pravidly. Jednoduché postupy při přípravě a pití čaje navozovaly pocit klidu a duchovna a dokázat provést tento obřad správně byla obrovská čest. Zvládnout každý jednotlivý krok přípravy a pití čaje k naprosté dokonalosti mohlo trvat i celý život.

Jiné formy uměleckého vyjádření je možné nalézt v divadle. Japonští herci předváděli dramatické tance, kterými vyjadřovali legendy, příběhy a zvyky. Této formě japonského divadla se říkalo Kabuki. Umění si našlo vyjádření i v jiných formách. Jsou to například porcelánové vázy a nádoby, které jsou ceněny po celém světě. Toto umění pomohlo rozšířit japonskou kulturu i do vzdálených koutů západu.

Iejasu Tokugawa a nová izolace

V roce 1543, kdy bojovalo proti šógunátu mnoho generálů, se narodil Tokugawa Iejasu. Tokugawa byl osobou, která byla předurčena po letech znovu změnit cestu, kterou se Japonsko ubíralo. Když mu bylo 7 let, zajala ho nepřátelská rodina. Tokugawa prošel výcvikem samuraje, kde se učil válečnému umění a dodržování morálních zásad. Když mu bylo 17, byl propuštěn a vrátil se domů, kde dal dohromady vojsko z bojovníků, které sám vycvičil. Brzy se z tohoto vojska stala největší a nejzdatnější armáda v celém Japonsku. V roce 1603 ho císař jmenoval šógunem, a tak započal Tokugawa éru vlastní dynastie. Tokugawa chtěl ukončit mnoho let trvající občanské války, a tak vytvořil nové hlavní město, když přestavěl město Edo na obrovskou pevnost. Časem začalo být toto město známé jako Tokio a dodnes zůstalo hlavním městem Japonska.

Tokugawa si myslel, že k tomu, aby byl udržen mír, je zapotřebí Japonsko izolovat, protože myšlenky a vliv cizinců podle něj kazily dokonalou japonskou kulturu. Byl přesvědčený, že obzvlášť nebezpečné je křesťanství, které se dostalo do Japonska díky obchodování s Evropou. Podle něj bylo totiž jeho učení v rozporu s tradičními japonskými hodnotami. Po jeho smrti v roce 1637 se začalo Japonsko uzavírat. Například cizím křesťanům už nebylo povoleno vstupovat na japonskou zem a všichni místní křesťané byli vyhoštěni. Také bylo zakázáno stavět lodě, protože by na nich mohli lidé opustit zemi. A vyjíždět ze země bylo přísně zakázáno! Takže Japonsko znovu vstoupilo do éry naprosté izolace od okolního světa.

Transformace

Japonska Izolace trvala 200 let. Teprve potom Japonsko opět otevřelo své dveře vnějšímu světu. Mezitím ovšem ve vzdálených zemích západního světa probíhal obrovský rozvoj průmyslu. Pak jednou v létě, v roce 1853, před městem Edo zakotvily čtyři mocné válečné lodě ze Spojených států amerických. Komodor Matthew Perry z jedné z nich vystoupil s dopisem pro císaře. Prezident USA Millard Fillmore zde hledal možnost navázání přátelství a obchodu. Američané při tom neopomněli zdůraznit, že mají silné válečné lodě a děla. Když Perry odjel z Japonska s příslibem, že se brzy vrátí pro odpověď, leželo před všemi v Japonsku velké rozhodnutí. Jistě, mohli by odmítnout navázat s cizinci obchodní vztahy, ale samurajové, přestože to byli úžasní bojovníci, na silná děla amerických lodí nestačili. A tak se císař rozhodl využít své pravomoci a zachránit budoucnost země. Přišlo mu na mysl jedno staré rčení: Když je nemůžeš porazit, přidej se k nim a uč se.

Císař otevřel cizincům Japonsko a dal se do práce. Povolal německé a anglické důstojníky, aby zde vytvořili moderní armádu. Pak poslal japonské studenty do Evropy, aby tam studovali vědu a nové vynálezy, které daly obyvatelům Západu obrovskou moc. S houževnatostí a pýchou proměnili Japonci svoji zemi na průmyslovou a vojenskou velmoc, která i dnes stojí v čele světa.

Pojďme se nyní ponořit trochu hlouběji v čase a zjistit, co jiného se dělo jinde na světě přibližně v tu samou dobu. Co se dělo v Evropě v době, kdy se Japonsko izolovalo od okolního světa? 17. a 18. století byly velice neklidnou dobou. Probíhaly revoluce, králové přicházeli o trůny, říše vyhrávaly a zase prohrávaly. Ale taky zde docházelo k značnému pokroku v oblasti zemědělství, průmyslu a dopravy, který změnil navždy celý svět! Bylo to nazváno průmyslovou revolucí! Do 60. let 18. století bylo mnoho věcí vyráběno ručně v malých dílnách. Ale vynálezy, jako například parní stroj, umožnily, aby mohly být postaveny moderní továrny, v kterých vyráběly věci stroje. Tyto továrny produkovaly obrovské množství věcí. V závislosti na tom se zvýšil obchod. Ale v době, kdy se svět modernizoval, zůstávalo Japonsko v ústraní, a to celých 200 let. Japonsko zůstalo izolováno od technologických pokroků a žilo stejně, jako tomu bylo dřívějších 700 let.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • 5. 8. 2015 07:01

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Daniel 4. 8. 2015 18:28

  Pdivuji se Ĺľe :

  Nepadla ani zmĂ­nka o tom, Ĺľe islám je vlastnÄ› násilnĂ© náboĹľenstvĂ­ a jsou to ba…

 • Keclik Hanuš 4. 8. 2015 02:04

  Vyjádření

  Je mi nevolno z toho, že koncesionářské poplatky jsou povinné.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Time Compass – Stopáž: 11 minut – Rok výroby: 2010 – ST  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje