Chat

Mgr. Jiří Klega
Záznam chatu z pondělí 2. září 2019
ANTI: „Pokud bych si vzal přítelkyni za manželku - má nějaké problémy s exekucemi - tak bych měl i já problémy s jejími exekucemi?“
Mgr. Jiří Klega: „Už samotná exekuce u osoby spolubydlící (tedy např. přítelkyně) může být problém, protože exekutor, pokud nemáte doklady k prokázání vlastnictví u věcí v domácnosti, může exekutor v rámci zabavování v exekuci zabavit a pak byste museli podat tzv- vylučovací žalobu. Jinak ohledně manželství se nestanete automaticky spoludlužníkem ani ručitelem za staré dluhy manželky, nicméně pokud by jí pak vznikly nové dluhy po uzavření snatku, pak již by dluhy mohly být společné, i když o tom druhý manžel nevěděl. Uzavřením manželství totiž vzniká SJM (není - li mezi manžely jinak upraven majetek).“
Karel Luňák: „Pokud druh své družce napíše závěť vlastní rukou a podepíše ji bez advokátka, je platná? Druh má ještě švagra s rodinou od zemřelé manželky, s nimiž se nestýká. Mají nárok na dědictví i bez závěti? Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Ano je, pokud tedy není např. slepý nebo nesvéprávný. Bez závěti mají nárok ti, kdo jsou v dědické skupině ze zákona...to už je složitější...ale tyto skupiny máte popsány např. na webu notářské komory včetně grafu.“
ANTI: „Může člověk, který má trvalý pobyt na magistrátu města volit ve volbách?“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, pokud je občanem starší 18 let. I vězeň například může volit z věznice, takže toto problém opravdu není“
ANTI: „Ten kdo je v invalidním důchodu nemůže platit za exekuce?“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, z exekuce ho toto automaticky nevyjímá. Ale vždy je otázka, zda má exekutor kde brát, protože nelze exekuovat veškeré příjmy, jen ty, které jsou nad rámec zákonem stanoveného minima, které musí exekutor člověku vždy ponechat, aby měl z čeho žít“
Dana: „Dobré ráno,pořídili jsme si s manžlem rodinný dům.Nemáme společné děti.Oba máme děti z oředchozího vztahu.Lze nějak právně ošetřit,aby v případě úmrtí jednoho z manželů přešel majetek na druhého partnera a ten nemusel vypĺácet dědictvi dětem zemřelého partnera?Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud ho vlastníte oba dva, pak nelze děti ani jednoho zcela vyloučit. Děti každého musí vždy obdržet aspoň zákonem daný podíl - tedy zletilé děti aspoň 1/4 a nezletilé 3/4 svého zákonného podílu. Ale děti budou vždy dědit jen po svém rodiči., ne po druhém z vás“
Alena: „Dobré ráno, při rozvodu, chtěl ex manžel na sebe napsat jednu dceru a před dětmi řekl, že je mu jedno která to bude. Pak došlo na tahanice o majetek. Docílil toho, že soud řekl, že jedna dcera bude v jeho péči a druhá v mojí. Mladší dcera v péči ex manžela se se mnou po rozvodu přerušila veškerý kontakt. Dokonce když mne potká na ulici mne nezdraví. Toto trvá 20 let. Druhá dcera se mnou komunikuje a mám tři vnoučata. Přemýšlím o vydědění mladší dcery. Jde to? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Vydědit dítě je možné pouze a jen v případě, že jsou dány zákonné důvody: například vede nezřízený život, byla odsouzena pro trestný čin určitého typu, nestará se o vás tak, jak by měla, pokud je třeba atd.“
Jana Svobodová: „Hezké ráno, mentálně postižený bratr zbavený svéprávnosti, vlastní polovinu nemovitosti. Jeho opatrovníkem je náš otec, kdo po něm bude jednou dědit? Lze za něj udělat závěť ve prospěch mých dětí. Souhlasil by opatrovnický soud s tím, aby nemovitost daroval mým dětem?“
Mgr. Jiří Klega: „Jak píšete, musel by to schválit soud a tady asi od stolu nemohu říct, zda by souhlasil nebo ne, spíše by to asi ponechal na dědění ze zákona...pak by se dědilo podle dědických skupin“
M.Doubková: „Dobrý den,v Praze zemřel pán s občanstvím USA a ČR.Jeho syn-dědic-žijící a občanství USA.Pozůstalostní řízení přijede vyřizovat jeho matka,bývalá manželka zesnulého,vybavena plnou mocí.Není jí jasné,jestli náš notář uzná tzv.Generální plnou moc psanou anglicky jejíž znění je jiné,než je obvyklé u nás.Samozřejmě by měla udělán překlad a notářsky ověřen podpis.Děkuji Doubková“
Mgr. Jiří Klega: „Omlouvám se, ale to je již otázka spíše na notáře, jak vyhodnotí danou plnou moc...primárně by ale měla mát tzv apostilu, což je speciální ověření zahraničních listin...pokud to nepodepsali a neověřili na české ambasádě ovšem nebo v ČR“
Triskova eva: „Pane doktore Můžete mi prosím poradit? Otec mého manžela nechal přepsat dům na manželovu sestru. Švagrová má jednu dceru my máme dva syny. Nevíme proč se tak rozhodl ale od smrti babičky jeho manželky k nám jezdil pravidelně na obědy atd. U sestry pracoval na statku. Dá se s tím něco dělat? Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Lze zvážit tzv. odpůrčí žalobu nebo jinou formu napadnutí toho přepsání u soudu...v rámci dědictví pak lze namítnout tzv. započtení daru nebo jiného zvýhodnění jednoho dědice, pokud by tím byl jiný znevýhodněn a pokud se nejedná o běžný dar...je to ale trochu složitější, zde doporučuji kontaktovat asi advokáta“
Jana Svobodová: „Jak mám postupovat, když mi opatrovník brání v kontaktu s mentálně postiženým bratrem, o kterého jsem se spolu s ním od maminčiny smrti před třiceti lety starala a deset let jsem s ním byla doma. Křičí na mne, že si mám přinést papír, že mám právo s ním být. Jak je to v tomto případě s vyživovací povinností?“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, vyživovací povinnost byla nějak stanovena smluvně nebo soudem? Pokud ano, řídí se tímto. Pokud Vám brání opatrovník v kontaktu, pak je otázka proč? Vždy by měl jednat v zájmu bratra...zde je v nejhorším možné se domáhat práva žalobou u soudu, ale to už je složitější a doporučuji probrat postup a jeho možnosti s advokátem...eventuálně můžete zkusit kontaktovat opatrovnický soud, který ustanovil opatrovníka...ale nejsem si jistý, zda Vám soud pomůže, ale zkusit to můžete...“
Jana Krátká: „Dobrý den, je možné se bránit "vydědění za života"? Existují realitky, které odkupují domy za života důchodců a posílají jim prodejní částku po měsíčních splátkách, která může být libovolně nastavena. Dům je již za jejich života vlastnictvím realitky, po smrti zbytek (který může být již nepatrný) jde dědicům. Tedy nemusí splnit zákonné požadavky a vydědí rodinu za života - není co dědit. Děkujeme za pomoc a radu.“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, vydědění se činí Prohlášením o vydědění a za života. Ale musí být splněny zákonné důvody pro vydědění...ty najdete v zákoně...nebo na webu třeba notářské komory...to co uvádíte s realitkou je soukromoprávní dobrovolný smluvní vztah, takže v zásadě je to na vůli dvou stran (realitky a vlastníka), co si domluví a jak...“
Marcela: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, žijí s přítelem ale nejsme oddani. Máme společný účet a majetek, pokud by zemřel budu také dědit nebo jen jeho děti z prvního manželství. Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud žijete ve společné domácnosti min.1 rok, budete dědit, ale asi bych si již za života podepsal něco, co prokáže, že jste žili tak dlouho společně...nebo to vyřešit dědickou smlouvou (nejlepší řešení) nebo závětí“
Romana: „Dobre ráno,chtěla jsem se zeptat už před rokem my zemřel tatínek, a až po skoro po roce nám přišlo pozvání k notáři, je to možné,a ktomu nám po týdnu přišlo že notář zemřel a už zase tři měsíce čekáme,až nám napíše nový notář,předem děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Je to nezvyklá doba, ale neznám důvody...můžete také zkusit kontaktovat orkesní soud, který notáře určuje, případně notářskou komoru, která dohlíží nad notáři“
Jitka: „Dobrý den, zdědila jsem se svou sestrou a otcem rodinný dům po své matce. Já jsem chtěla dům prodat a peníze z prodeje si rozdělit, ale otec se sestrou dům nechtějí prodat a nechtějí mě ani vyplatit. Jak se dá postupovat, abych se domohle své části dědictví? Děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Vždy je nejlepší dohoda....k té by vás měl vést notář...pokud ale není vůle se dohodnout, určí se pak co dál v rámci řízení, ale patrně se stanete spoluvlastníky a to se situace s dispozicí s nemovitostí jen zhorší...na to je třeba myslet...až budete spoluvlastníci, pak je možné podíl prodat, eventálně soudně to dál řešit (vypořádání spoluvlastnictví)“
Anežka K.: „Dobrý den, mohu odmítnout přiděleného notáře, který vyřizuje dědictví? Kvůli neuvěřitelným chybám notářky jsme přišli o část peněz, při dalším řízení o 10 let později byla notářka opět stejná a problémy s ní také.“
Mgr. Jiří Klega: „Ne, pokud notář neporušil zákon třeba...ale v zásadě ne. Chyby je třeba řešit u soudu, který jí určil, případně u komory notářské...“
ivan gottvald: „Dobrý den. Pocházím že tří sourozenců. Někdy v roce 1982 rodiče sepsali darovací smlouvu rodinného domku,kde jsem vyrůstal spolu se dvěma bratry a to tak, že všechen majetek darovali prostřednímu bratrovi a jeho ženě. Já spolu se svým druhým bratrem jsme tzv. utřeli nos. O této smlouvě jsem se dověděl cca až po 15 letech,kdy jsem se rodičů zeptal,co vlastně za mýšlí se svým domkem.Tehdy mi řekli,že dům darovali jak uvádím bratrovi se svou ženou. Podotýkám,že v tu dobu jsem se asi 5 roků denně staral o svoji ochrnutou matku. Já osobně to beru jako vydědění,i když jak Vás poslouchám v Dobré ránu,tak asi o vydědění nejde. Jen se chci zeptat, zda-li je možné se po tolikati létech nějak odvolat,protože mi to ze strany rodičů připadá /již jsou po smrti/ nespravedlivé a mám pocit,že celou darovací smlouvu s námí bratry měli projednat Předem děkuji za odpověď Ivan Gottvald“
Mgr. Jiří Klega: „Zpětně už toho asi moc neuděláte, nejedná se o vydědění...ale zákonnv takovém případě umožňuje někdy tzv. započíst to, co jeden dostal darem, na jeho podíl, tedy ponížit o to podíl dědice, který už něco dostal...ale to je třeba řešit v rámci dědického řízení“
Petr Balek: „Dobrý den. Jak v dědictví zajistit nezletilé děti. Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Ty ze zákona vždy musí dostat 3/4 svého zákonného podílu.To jim nikdo nevezme, ani závětí...dále můžete vše upravit dědickou smlouvou nebo závětí“
Marie M.: „S manželem vlastníme byt. Manžel je už 40 let alkoholik, který se nechce léčit. Život s ním je těžký. Máme dvě dospělé děti. Chci, aby po mé smrti děti zdědili moji půlku bytu a auto, které je jen moje osobní vlastnictví. Můžu svou půlku bytu darovat dětem, tak aby se jejími majiteli stali až po mé smrti. Děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Tak toto můůžete zajistit závětí ve prospech dětí.“
Eva Pospichová: „Dobré ráno Mám dva syny,jednoho jsem neviděla 25 let,druhý je fajn a máme skvělý vztah.Chtěla bych napsat darovací smlouvu pro případ smrti a darovat veškerý majetek jen jednomu synovi. Je třeba tuto darovací smlouvu sepsat u notáře?Bude v tomto případě dědit pouze jeden syn? Děkuji za odpověď9“
Mgr. Jiří Klega: „Nelze darovat pro případ smrti, lze to ale vyřešit závětí...jen pozor na to, že všechny děti mají nárok na určitý podíl dle zákona...“
Hedvika: „Dobrý den, manžel má z prvního manželství dvě děti - 50 a 49 roků, téměř 30 roků se s námi nestýkají, z druhého manželství máme také dvě dospělé děti a těm manžel daroval za života jednomu byt a druhému chaupu, je to už víc jak deset roků, mohou být i s tímto v případě dědictví nějaké problémy? Děkuji a přeji hezký den, Hedvika“
Mgr. Jiří Klega: „Ano mohou nastat...toto lze vyřešit tím, že se obdarovaný vzdá svého dědictví. Pokud ale nechce, pak leda buď darovat za života zbytek ostatním nebo závěť“
Marky: „Dobré ráno, mám dotaz: Chtěla bych se vdát,ale..zdědila jsem po rodičích dům. Jak by to bylo s dědictvím? Mám dospělého syna a ráda bych,aby dům zdědil jen on. Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Pak sepište závěť v jeho prospěch nebo všichni i s manželem uzavřete u notáře dědickou smlouvu. V opačném případě by dědil i manžel ze zákona.“
antonie: „Dobrý den, žiji delší dobu s přítelem , nejsme oddáni, vlastníme byt. Oba máme děti z prvních manželství, jak by to dopadlo s naším bytem a majetkem, kdyby se jednomu z nás něco stalo? myslím tím úmrtí. děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Dědily by děti, u přítele je otázka, zda by byl označen za tzv. blízkého spolubydlícího a zda by dědil také....doporučuji včas upravit to dědickou smlouvou u notáře a budete mít navždy klid a pak nedojde ke sporům“
Jana: „Dobrý den mám dotaz. Žiji s přítelem 3 roky a nejsme manželé. Účet u banky je psán na jeho jméno kde mám dispoziční právo, dáváme tam společně peníze. To samé i auto. Pokud by přítel zemřel mám právo na podíl z uctu i auta nebo pouze jeho děti z prvního manželství. Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „pokud on sepíše závěť a vše dá dětem, pak nedostanete nic kromě toho, co prokážete, že nebylo jeho, ale vaše...což zde může být komplikované prokazování......doporučuji včas upravit to dědickou smlouvou u notáře a budete mít navždy klid a pak nedojde ke sporům“
Honza: „Dobrý den, mám dotaz, jak by to bylo s dědictvím majetku v případě, že obejdu své nemanželské dítě tím, že že daruji za svého života veškerý majetek manželce a dětem, které mám s ní. Děkuji Honza“
Mgr. Jiří Klega: „Může to napadnout v rámci dědického řízení tzv. započtením nebo pak i žalobou u soudu...“
Jana Pressová: „Dobrý den pane doktore, náhodně jsem se dozvěděla, že zemřel můj otec, který dlouho dobu nežil s naší rodinou - před mnoha lety odešel za jinou ženou a ke konci svého života se občas ozval a podle mě se "tajně"sešel se mnou. Zdá se mi divné, že jsem v rámci "dědictví" oslovena. Nejde mi o majetek, spíše , že jsem nebyla informována. Jen podotýkám, že bydlíme stále na stejné adrese. Neměl mě notář oslovit? Kde se mohu zeptat? Děkuji. Jana Pressová“
Mgr. Jiří Klega: „Notář měl oslovit, pokud měl o Vás informaci, což nemusel...ale i zpětně to můžete ještě řešit s notářem..“
Jana Svobodová: „pouze na domluvě, chyba je v komunikaci s tatínkem, on "nikoho nepotřebuje" a ví nejlíp, co bratr potřebuje, bohužel za jeho péče bratr dostává záchvaty vzteku při nichž ničí oblečení a věci, které má rád. Tatínek si nenechá poradit, protože já jsem úplně blbá, na nic nemám právo. Momentálně mu dává prášky, předepsané psychiatričkou, která sama přiznala, že nejsou řešením a že je de facto bratr nepotřebuje a ona pro něj nemůže nic udělat, o vyšetření přímo tatínka by musel požádat on sám. Je to celé zbytečné, ale bohužel touto situací trpí celá rodina včetně tatínka. Doplácí na ni i moje děti. Když převezmu opatrovnictví neuživím děti a neutáhnu hypotékul.“
Mgr. Jiří Klega: „Těžká situace...otázkou je, čeho chcete dosáhnout? Zda ho nenechat hospitalizovat apod.?“
Petr: „Dobré ráno, mé dceři minulý týden zemřel manžel, dcera zjistila, že manžel zanechal dluhy u nebankovních společností cca 400 000 kč. Když se vzdá dědictví zbaví se i manželových dluhů? děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, když odmítne dědictví, odmítne i dluhy, ale pozor! To neznamená, že jí dluhy nebudou dál trápit. Byli manželé a meli klasické společné jmění manželů? Pokud ano, pak jsou to automaticky i její dluhy...musela by prokázat, že to bylo půjčky mimo dimenzi běžného hospodaření, ale na to soudy moc neslyší,,,,záleží na okolnostech...asi je třeba probrat s právníkem...dluhy, které za manželství vytvoří jeden manžel, v zásadě odpovídají oba manželé společně - to je to společné jmění manželů...“
Danka: „Dobrý den, maminka mi darovala 1/2 domu svych rodicu ( rodice jeste ziji) druhou 1/2 vlastni sestra maminky. Maminka bydli pod domem svych rodicu a prijezdova cesta vede přes pozemek rodiců. Nechala si vypracovat smlouvu a oběhala vsechny urady a nechala mi podepsat "věcné břemeno" ( umožnění pouzivat cestu přes pozemek rodiců. Jiná přistupova cesta k jejich domu nevede. Já jí to ráda podepíšu,ale sestra maminky to podepsat nechce. Co delat? jak postupovat?“
Mgr. Jiří Klega: „Dohoda je nejlepší, jinak se budete roky soudit. Chápu to tak, že přístupovou cestu potřebujete Vy a tedy ve váš prospěch bude to věcné břemeno cesty? Pak jsou zde ještě další možnosti - zda nebylo to právo vydrženo (asi ne), zda nemáte ze zákona právo přístupu (které lze pak vysoudit) apod. Asi ale nutno probrat detaily s právníkem osobně“
Jana Svobodová: „Hezký den, jaký je postup při žádosti o změnu opatrovnictví, jaké důvody jsou brány jako oprávněné?“
Mgr. Jiří Klega: „Dobrý den, bohužel opatrovnictví z hlavy netuším...nicméně opatrovník má určité povinnosti a pokud je neplní, pak je na místě se obrátit na toho, kdo jej ustanovil, zda to nezrušit...důvody stanoví zákon, ale z hlavy je neznám přesně, takže nechci uvádět nesprávné informace, omlouvám se“
Jan: „Dobrý den, před dvěma roky mi umřel tatínek. Mám ještě bratra. Náš tatínek má z druhé rodiny ještě dceru. Většinu majetku za svého života daroval nejmladší dceři. Paní notářka nás za celou dobu nepozvala na informační schůzku. Napsali jsme stížnost na notářskou komoru pro nečinnost. To nám zamítli. V dědictví jsou nějaká auta i nemovitosti, které ztrácí na hodnotě. Co máme dělat aby jsme dědické řízení urychlili? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Zkuste se ještě obrátit na okresní soud, který notářku ustanovil. A pak zkusit namítnou započtení toho daru na podíl dcery (dědický). V poslední řadě pak žaloba, pokud nebudete s výsledkem řízení spokojeni“
Alena Žemlová: „Dobrý den, má matka je 30 let vdaná za bezdětného , dosud svobodného muže(Josef). Josef má bezdětnou sestru dvojče. Zajímá mě: pokud by zemřela první naše matka, dědí sestra. jak je potřeba ošetřit, abych dědila í já s bratrem. Josef sepsal v náš prospěch závěť. Je nutné ji někde nechat ověřit? Nebo stačí jen jeho podpis ?“
Mgr. Jiří Klega: „Ideálně dědickou smlouvou u notáře, pak závětí - netřeba ověřit, ale doporučuji u notáře sepsat a nechat pak uložit.“
Jindra Bílkovská: „Dobré ráno, prosím o informaci jak mám postupovat. Z prvního manželství vlastním polovinu nemovitosti, kterou bych chtěla darovat synovi, který tam trvale bydlí a nechat to přepsat na něj. Já jsem znovu vdaná, bývalý manžel znovu ženatý. Co je k tomu potřeba a lze to vůbec udělat?“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud jste vlastník jen Vy, bývalého manžela neřešíte již. Ohledně stávajícího pak doporučuji buď dědickou smlouvu nebo závěť, eventuálně darovat za života“
Petr S.: „Dobrý den, rád bych se zeptal, zda je možné ,aby rodiče dali (přepsali) veškerý majetek jen na jednoho ze dvou potomků? Druhý není vyděděný a udržuje s rodiči normální vztah. Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Teoreticky ano, ale druhý se může v rámci dědictví domáhat započtení na podíl obdarovaného nebo to jinak napadat...pokud to učiníte, doporučuji, aby se pak věc vyřešila dědickou smlouvou nebo vzdáním se dědictví ze strany obdarovaného“
Lenka Hola: „Dobry den,za jakych podminek můžu vydělit syna.“
Mgr. Jiří Klega: „to stanoví zákon...zkuste internetové stránky notářské komory, kde to najdete popsané...ale třeba pokud vede nezřízený život“
Alena: „Dobry den. Chci se zeptat je zakonem dane dokdy ma byt dedicke rizeni ukoncene? V nasem pripade to trva 3 roky pricem nebylo jeste zadne sezeni. Notarska komora se vyjadrila ze je vse v poradku ze notarka nepochybila. Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud jsou problémy s určením dědiců nebo majetku (spory v ocenění, nekontaktní dědicové), pak s tím asi nic moc neuděláte, ale zkuste prostřednictvím soudu, který notáře jmenoval...“
Eva: „Dobré ráno,mohu darovat dům jen jednomu ze tří dětí s ohledem na to,že se o nás stará a vypomáhá i finančně.Podílelo se finančně i na rekonstrukci domu.Event.mohu takto napsat závěť?Děkuji za odpověď.“
Mgr. Jiří Klega: „Můžete, ale pozor pak při dědění v budoucnu mohou ostatní započíst dar na jeho podíl dědický. Ještě můžete zvolit variantu věcného břemene doživotního užívání a bydlení nebo kupní smlouvy.“
Dana Pupalová: „Dobrý den, chtěla bych se váš prosím zeptat, darovala jsem dceři pozemek, na němž postavili rodinný domek. V případě rozvodu má její manžel na pozemek nárok? Děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud to manželé mezi sebou nějak neupravili (nevložili do SJM třeba), tak to není v SJM, takže manžel nárok mít nebude. Ale otázkou je, zda ani na dům. A pak je otázka, pokud by do toho pozemku vložili nově investice, pak na tyto by nárok měl...třeba terenní úpravy pozemku, vysazené stromy atd.“
Jana: „Dobré ráno. Myslíte si, že je slečna moderátorka Veronika v těch lodičkách naboso? Děkuji. :-)“
Mgr. Jiří Klega: „.“
nina nikol: „manzel je spolumajitelem firmy (s.r.o.), kdo bude dedit firemni podil v pripade jeho smrti?“
Mgr. Jiří Klega: „Dědicové za stejných podmínek jak u ostatního majetku v dědickém řízení“
jarmilan šepsova: „dobrý den, prosím, máme s manželem rodinný dům, který chceme přepsat na dceru, která se sama finančně vypořádá se svým bratrem, jak postupovat, děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Ideálně to vše dohodnout se všemi, aby pak nedošlo ke sporům...třeba i dědickou smlouvou u notáře...případně se po daru dcera může vzdát nároku v rámci dědictví později...pozor na možnost tzv. započtení pak ze strany syna nebo na žalobu“
Jarmila: „Mohu vydědit syna,který se mnou 20 let nemluví,neprojevil o mne zájem?Mám 73 let“
Mgr. Jiří Klega: „Teoreticky ano zejména pokud třeba potřebujete péči a on ji nedává...ale doporučuji probrat s právníkem“
Jana: „V roce 2002 mně bratr daroval RD následně v r. 2003 jsem se vdala. Mám 2 syny. To jsou neopomenutelni dědicové. Co, nebo na co má nárok druhý manžel, nebo i jeho dcera. Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „Pokud to nevložíte do SJM, nemá na to nárok druhý manžel ani jeho děti, pokud to ale nejsou i Vaše děti“
Marcela: „Dobrý den. Obracím se na vás s prosbou. Zemřela mi matka a s otcem se nebylo možné dohodnout kdo zaplatí pohřeb. Předala mi její platebni kartu abych vybrala na výlohy. Tet se to otci rozlezelo v hlavě a osocil mě že jsem ji okradla.Dekuji“
Mgr. Jiří Klega: „Tak asi pak bude třeba prokázat, co uvádíte (svědci, emaily, SMS atd.)“
Alenka: „Dobrý den pane magistře, prosím lez nějak řešit či ošetřit následující situaci: Vzali jsme se s manželem a máme jedno dítě, spolu jsme si teď pořídili dům. Já bych si přála, aby byl jednou našeho společného dítěte, ale manžel má ještě z předchozích vztahů děti 3. Jejich maminkám vždy nechal veškerý majetek a odešel s prázdnou, s tím, že to vše bude dětí. A já se ptám, jak lze tuto situaci řešit? Lze to nějak písemně ošetřit, aby náš společný dům byl už jenom našeho společného dítěte a ono tak nemuselo vyplácet ještě děti z předchozích manželových vztahů? Speciálně, když bychom přihlíželi k tomu, že jim už nějaký majetek zanechal? Moc děkuji za odpověď“
Mgr. Jiří Klega: „Tak buď dědickou smlouvou u notáře nebo závětí. Eventuálně to na dítě převést za života, ale tam jsou jistá rizika (doporučuji probrat s právníkem). Nebo aspoň dát na dům doživotní užívání a bydlení pro dítě, což je jistá garance do doby, než to vyřešíte nebo pro případ, že to nevyřešíte a něco se stane...ze zákona by jeho podíl dědily i jeho děti po něm (všechny)“
Hana: „prosim, jak se dělí majetek při úmrtí manžela, když dědí manželka a jedno dítě ?“
Mgr. Jiří Klega: „na půl“
Lubomír Haluza: „Dobrý den , pane doktore , můj dotaz je možná složitější a tak nevím jestli zde je prostor na odpověď. Mám takovou situaci vzal jsem na sebe a tím na svou nemovitost bankovní půjčku pro svou dceru a v nynější době řeší svou bytovou situaci syn a měl by zájem tuto zastavenou nemovitost opravovat . Mohu vůbec tuto nemovitost jemu darovat a jak by právně bylo řešeno zástavní právo , přešlo by na něho jako na nového majitele nemovitosti? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Haluza L.“
Mgr. Jiří Klega: „Dokud je tam hypotéka a zástava banky, vždy je třeba vše ohledně nemovitosti vykomunikovat s bankou, aby nebyla porušena smlouva s bankou a nebyly následkem sankce...v zásadě to pak darovat lze, když tam zůstane zástava, což zůstane“
Eva: „Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jak to je,když víte že otec má dluhy a něco se mu stane.mám jako dcera pravo se dědictví vzdát a nepřechází pak ty dluhy pak na vnoučata.Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „máte právo se vzdát, ale jen jako celku. Samozřejmě dluhy zůstanou součástí dědictví....pak se dědí“
Marie Pietrasova: „Vážený pane ,mám dotaz,jak v situaci,když bratr s maminkou nás 2 sestry okradl o dědictví,že napsali závět,že koupil dům ,zahradu a vše co je v domě.My jsme nedostali nic.Kdyby opravdu zaplatil,tak po smrti maminky by ty peníze zůstali.Před 3 lety maminka zemřela.Děkuji vám za odpověd.Marie“
Mgr. Jiří Klega: „To leda napadnout platnost závěti a prokázat to. Může tp být ale problém...proto je vždy lepší zvolit včas dědickou smouvu“
Mari: „Dobrý den, moje dcera je v exekuci. Má dvě nezletilé děti. Chtěla bych, aby užitek z mého majetku, bytu, měli moje vnoučata. Je toho možné dosáhnout a jak? Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Děti nelze nikdy zcela vyloučit, jsou tzv neopomenutelní dědicové“
Jarda: „Dobrý den, jsem ženat a zajímalo by mne, jestli že na mne mí rodiče formou darovací smlouvy přepíší svůj byt, zda tento byt bude při mém případném budoucím rozvodu zahrnut do společného jmění manželů. Děkuji.“
Mgr. Jiří Klega: „Nebude. Dary nespadají do SJM, pokud ho tam nevložíte dobrovolně následně“
hana: „prosím ještě jednou, když mi manžel za svého života odkáže všechen majetek závětí kolik dostanu já a kolik dítě /dospělé/ také se to nějak dělí?“
Mgr. Jiří Klega: „Nedělí, ale dítě zletilé z toho dostane vždy 1/4 svého zákonného podílu (Zde tedy patrně 1/4 z 1/2)“
Miluše Matulová: „Dobrý den, vnučka společně s přítelem staví dům na pozemku, který on dostal od rodičů darem. Tím pádem patří dům pouze jemu, ale úvěr platí každý polovinu. Dá se to nějak ošetřit, aby vnučka v případě rozchodu (zatím se nechtějí sezdat) dostala vložený podíl? Děkuji a zdravím Matulová“
Mgr. Jiří Klega: „Ano, dnes je vlastníkem domu ten, kdo vlastní pozenmek, na to pozor! Samozřejmě by dcera měla nárok na investice,ale musí je prokázat...doporučuji, aby pozemek vložili do SJM, pokud jsou manželé nebo do spoluvlastnictví---“
Milada Nyvltovà: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li by se měli všichni sourozenci dostavit k dedickěmu řízení po úmrtí svých rodičů. Jde mi o to, že před několika lety manželovi rodiče zemřeli, o on do dnešního dne neobdržel žádnou výzvu od notáře k dostAvení . S pozdravem. M. Ň.“
Mgr. Jiří Klega: „Ano měli, pak je zde možnost jim ustanovit opatrovníka, případně bez nich dokončit řízení“
Eva: „Pokud jsem to pochopila správně,když se vzdám dědictví tak dluhy stejně budu muset zaplatit. Děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „Ne, kdo se vzdá celého dědictví, nevzdá se i dluhů a nepřejdou na něj...“
Jiří: „Dobrý den pane magistře, před třemi léty zemřela naše maminka.Spolu s ní jsem vlastnil RD.Každý 1/2.Sestra přinesla k dědickému řízení darovací smlouvu z r 2002, kde jí maminka darovala svoji 1/2 RD.Jsou tam podpisy sestry i maminky.Ovšem nejsou podpisy ověřeny.Dokonce dodnes chodí na maminku pošta státní správy např. ohledně jejího souhlasu s budováním kanalizace, nové elektrické sítě apod.V některých dokumentech je vedena na KN maminka a v některých sestra.Dědické řízení není ukončeno.Jak postupovat? Děkuji za odpověď. JZ“
Mgr. Jiří Klega: „Namítnout neplatnost darovací smlouvy pro formu - nejsou ověřené podpisy, nedošlo k převodu práva vkladem v katastru...takže v době úmrtí byla stále vlastníkem 1/2 maminka a ta 1/2 se rozdělí v dědictví....pokud jste ale Vy obdržel svou 1/2 darem, m§že tp zkusit sestra započíst na Váš podíl dědický“
Lenka: „Dobrý den, prosím lze převést dům i na nezletilé dítě a nechat si tam věcné břemeno tedy dožití? Vyhnuli bychom se tak dědictví, které by dědily i maželovy děti z předchozích vztahů? děkuji“
Mgr. Jiří Klega: „se souhlasem soudu leda“