Chat

stomatolog

Milan Semerád

Záznam chatu z pondělí 5. června 2017

LOTKA: „Dobré ráno,pane doktore.Léta mám amalgám v zubech a taky už éta se mi zuby nekazí.Moje stomatoložka mi chce výplně vyměnit,ale nemyslím si,že je to nutné v mém věku/72/,zvláště,když se mi zuby nekazí.Jsem zdravá.Děkuji za odpověď,přeji hezký den“

Milan Semerád: „dobrý den, moderní amalgámy jistě není potřeba vyměnit za jiné výplně, mají stejně jako ostatní materiály svá plus i minus,pokud v zubu dobře těsní,mohou dlouho sloužit. S pozdravem MUDr.Milan Semerád“

Bohuslav: „Dobrý den ,mám snímací celkovou náhradu,chtěl jsem se zeptat zda je možné dva čepy na patro na něj tu snímatelnou náhradu upravit na zacvakávací aby jej nemusel tzvn. lepit ? A popřípadě která klinika jej dělá ? Děkuji za odpověď Bohuslav“

Milan Semerád: „Dobrý den, pokud nemáte vlastní zuby a nosíte celkovou snímatelnou náhradu,jsou jistě implantáty,které máte na mysli vhodným řešením.Každé větší město má takové zařízení,vyberte si podle referencí,případně místa Vašeho bydliště S pozdravem Mudr.Semerád“

Bc. Veronika Lánská: „Vážený pane doktore, proč mi můj zubní lékař tvrdí, že bílá plomba je ta nejlepší, co mohu v ústech mít, oproti jiným zubním lékařům, kteří tvrdí, že se ba naopak pod bílou plombou tvoří častěji zubní kazy apod. Co je na tom, prosím, pravda? Je to jen tah mého zubaře, jak ze mě vymámit finanční částku za jednu bílou plombu 1.800,-Kč? Děkuji moc za odpověď. Moji rodiče tvrdí, že amalgám je k nezaplacení, a v ústech jej mají dodnes. Krásný slunečný den. S pozdravem VL“

Milan Semerád: „Dobrý den, jsou v zásadě 2 druhy-kompozitní bílé výplně,jsou v zubu téměř neviditelné, jsou dražší a nechrání proti kazu,vyžadují tedy prvotřídní hygienu,jinaK se pod nimi mohou obzvláště na stoličkách tvořit kazy.Jsou velmi vhodné do předních zubů,na stoličky je vhodné podložit protikazovou podložkou. 2.druhem jsou skloionomery,mají malinko horší vzhled,v zubu je trochu vidíte,ale jsou levnější a chrání výborně proti kazu. Takže pravdu mají svým způsobem oba.Amalgám má pochopitelně rovněž řadu výhod, je velmi pevný,má slabší protikazový účin,dlouhou životnost a je levný. S pozdravem M.Semerád“

petr pergler: „dobrý den,pane doktore, co dělat když mi vypadne plonba amalgán a já ji spolknu,a nebo zůstane na talíři.děkuji pergler“

Milan Semerád: „Dobrý den, nic se nestane,pokud ji spolknete,jezte zelí,případně jinou zbytkovou stravu,kontrolujte stolici,ono se to brzy objeví.Pokud ne,navštivte lékaře. P okud zůstane na talíři,Váš zubní lékař to ekologicky zlikviduje. S pozdravem M.Semerád“

Karel: „Zdravím, před nějakou dobou se mluvilo o ochraném laku nebo nátěru na zuby zamezujícím kazům. Co se s touto technologií stalo?“

Milan Semerád: „Dobrý den, fluoridové ochranné laky,snižují citlivost zubních tkání,působí proti kazu, potom jsou různé protektivní gely,aplikuje zubní lékař při preventivní prohlídce,tedy na půl roku.Pro domácí užití můžete zakoupit elmex geleé,působí kratší dobu,aplikace 1xtýd ně,případně tu a tam.S pozdravem M.Semerád“

Matěj Kulič: „Dobrý den může te mě v televizi pozdravit“

Milan Semerád: „Dobrý den, zdravím Vás,těším se,až se uvidíme v ordinaci S pozdravem M.Semerád“

Věra K.: „Dobry den, poradil by jste mi prosim jakou pouzivat ustni vodu na zanet dasni?? A jakou popripade pastu?? Dekuji za odpoved“

Milan Semerád: „Dobrý den, bylinná ústní voda Herbadent,bez zbytečné chemie. Pasty Elmex,Enzycal-bez SLS-tenzidy.Obsahují šetrné enzymy.jsou s fluoridy,ale vyrábějí i bez nich.Fluoridy bych spíše doporučil,ale pokud chcete bez aminfluoridu,potom kupříkladu Weleda.Nekupovat pasty s triclosanem-v řadě zemí zakázán pro kancerogenní účinky,u nás zatím ne.Nemůžu ale jmenovat velkého nadnárodního výrobce,jsou to pasty vyráběné v Brazílii a Asii pro známou značku. M.Semerád“

Martin S.: „Dobrý den, mám cca 10 let kompozitní plomby na předních zubech, které drží dobře, ale časem zhnědly. Esteticky bych si je rád nechal vyměnit za nové, ale mám "strach" nechat zuby znova vrtat, protože při každé nové plombě se ubírá trošku zubu. Doporučil byste výměnu nebo dokud plomby drží, do zubu byste nevrtal? Děkuji.“

Milan Semerád: „Dobrý den, na předních zubech jsou hnědé zuby nevýhoda.Dají se přeleštit,pokud to nepůjde a jsou zahnědlé,je lepší vyměnit,poraďte se se svým lékařem,je potřeba to vidět.Máte pravdu,že i při pečlivé preparaci dojde k menší ztrátě zubních tkání. S pozdravem M.Semerád“

Jana: „Dobré ráno pane doktore, nezmiňujete (nikdo nikde), že amalgámové plomby vydrží léta a bez kazů pod nimi, měla jsem jednu přes 40 roků a všechno bylo v pořádku. Od chvíle kdy byla nahrazena "bílou" tak mi tato vypadává třikrát za rok, což je pro fobika neskutečné trauma. To je těm, kteří vymýšlejí "inovace" naprosto jedno? Že člověk není jenom zuby, ale také srdce a další orgány, které stresem dostávají zabrat? Zubařů je málo a když člověk musí přijít 5x za rok tak doktorovi zabere pětkrát víc času a tím pádem jsou objednací doby zoufalé než kdyby mohl jít jenom dvakrát a plomby držely a držely...................“

Milan Semerád: „Dobrý den, je možné,že zub jevelmi destruován a plombu již neudrží.Možná pomůže korunka,pokud máte dobré kořeny,bude dlouhá léta sloužit.Pokud jste nespoko- jená s bílými výplněmi,řekněte lékaři,že preferujete amalgámové výplně Pěkný den, MUDr.Semerád“

Nora: „Dobrý den. Prosím o radu : co dělat s osmičkami, které dle dentální hygienistky musí býti odstraněny, ale ošetřující zubař neříká nic. Zuby jsou zaplombované, špatně dostupné. Děkuji za odpověď.“

Milan Semerád: „Dobrý den, o odstranění zubů moudrosti rozhoduje zubní lékař,hygienistka může jen doporučit,pokud jsou hluboko uložené,případně špatně dostupné,doporučí Vás ke stomatochirurgovi,ten je rád vybaví.Ale zbytečně bych je nevyndával,rozhodne nález rentgenu,či případné obtíže. S pozdravem M.Semerád“

Jitka: „Dobré ráno, pane doktore. Před měsícem mi byla nasazena metalokeramická korunka. Při skusu cítím slabý tlak. Je to normální, nebo to může znamenat nějaký problém? Děkuji za odpověď.“

Milan Semerád: „Dobrý den, může být vysoká,navštivte svého lékaře,ten může korunku upravit do skusu,aby perfektně seděla.Případně zjistí jiné závady,např.kořen zubu. S pozdravem M.Semerád“

tannerová: „Mám v 70letech přední zuby sice bez kazu,ale s trochu popraskanou sklovinou a trochu kratší-okousané. Je možno je něčím natřít, aby se sklovina scelila,opravila? nebo mi lékař doporučil udělat korunky-to se mi ale nechce zdravé zuby obrousit.“

Milan Semerád: „Dobrý den, i když ošetříte praskliny,zůstanou zuby kratší,tedy méně estetické,volba nemusí být jednoznačná,korunky jsou jistě výborné estetické řešení,ale musíte zuby obrousit,rozhodnout se nakonec stejně musíte sama,ale je možno situaci konsultovat nezávisle s několika lékaři,teprve poté se svobodně rozhodnete. Pěkný den přeji,MUDr.Semerád“

Honza: „Dobré ráno, má zubařka mě odrazuje od výměny amalgánových plomb za bílé, že jsou pak komplikace a že dokonce zub rychleji odchází. Má pravdu? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

Milan Semerád: „Dobrý den, jedná se pravděpodobně o výplně ve stoličkách,pokud se výplň kvalitně provede, může chránit zub před kazem a dlouho sloužit,jednotlivé typy materiálů se mohou kombinovat-odložený sandwich,pokud požadujete výbornou estetiku i protikazový účinek,je to ale dražší a pracnější než amalgám.Máte možnost keramických inlayí,poraďte se s lékařkou,je dobré,aby Vám podrobně vysvětlila výhody a nevýhody,cenu,životnost.Amalgam nemá dobrou estetiku,ale je levný.“

Eva H.: „Dobrý den pane doktore, je očištění zubního kamene v rámci preventivní prohlídky? Naše zubní lékařka nás posílá k hygieničce. Děkuji.“

Milan Semerád: „dobrý den, OZK je součástí prev.prohlídky.Tu máte hrazenou zdravotní pojišťovnou,pokud jste pojištěná,zatímco u dentální hygienistky budete platit cca 700-1500 k. zase Vás naučí správně čistit zuby,bude se Vám dlouhý čas věnovat.Pokud to zlepší Vaši hygienu,určitě se to vyplatí. S pozdravem MUDr.Semerád“

Barbora: „Dobry den pane doktore, kdy je vhodne s ditetem zajit poprve v zubari? Syn ma 10 m a 2 zuby uz venku a zbytek(4 horni) se mu klubou. Dekuji a preji pekny den.“

Milan Semerád: „Dobrý den, první návštěva s prvními mléčnými zoubky je nejvhodnější,tedy přibližně v půl roce. S pozdravem MUDr.Semerád“