Chat

odbornice na bylinnou terapii

Jarmila Podhorná

Záznam chatu ze čtvrtka 3. března 2016

BRKB: „Na co vše se bylinná terapie hodí?“

Jarmila Podhorná: „Bylinná terapie se může používá na veškeré druhy problémů a hlavně k prevenci.“

STOP: „Které bylinky se nehodí na terapii?“

Jarmila Podhorná: „Samozřejmě bylinky, které mají negativní působení na lidský organismus a bylinky jedovaté. Proto musíme bylinky znát.“

Marta: „Dobré ráno, prosím o radu trápí mě stálá zácpa a nadýmání břicha. Já ráno mám břicho jakž tažkž ploché a během dne rostu že vypadám jako těhotná.“

Jarmila Podhorná: „Na zácpu použijeme bylinky, které zlepšují peristaltiku střev, je to například levandule, máta peprná, meduňka a bylinky, které zlepšuji trávení, posilují žlučník a slinivku, například ostropestřec, borůvka a houbička penízovka.“

Alena: „Dobre rano, chci postupně odbourat kortikoidy ve sprey. Jak nejlépe postupovat. Mám silnou alergii na psy. Děkuji za odpověď.“

Jarmila Podhorná: „Máme samozřejmě bylinky, které mají podobné účinky kortikodidům, je to například geoperatikum z pupenu rybízu, lesního bezu hroznatého, ovšem vysadit kortikoidy může jenom lékař. Je třeba organismus u alergií odplísnit a posílit játra a žlučník, samozřejmě bylinkami.“

Hanka: „Prosím poradila by jste, jaké bylinky použít při léčbě s mycoplazmaty v plících?“

Jarmila Podhorná: „U plícních problémů použijeme tinkturu z žampionu a penízovky, které nám posílí dýchací problémy a odplísní. Také tinktura chlamysanu je účinná.“

Lumír střípek: „Dobré ráno, v čem všem mi může pomoct konopí a jak ho správně užívat? Může mít nějaké negativní následky? Děkuji za odpověď.“

Jarmila Podhorná: „Jistě, konopí má vynikající účinky, ale já sním nepracuji.“

Hana: „Hezky den. prosim o radu, jak nejlepe zregenerovat funkci jater.Piji caj z ostroperce. Je moznost používat jinou formu, ci jinou bylinku? Dekuji“

Jarmila Podhorná: „Na posilu a očistu jater a žlučníku můžeme použít tyto prostředky: gemmoterapeutikum z ostropestřece, jalovce, klíčku žita a na pročistění gemmoterapeutikum břízy, také je třeba očistit tyto orgány od bakterielních a virových zátěží.“

Mayerova: „Dobry den, mam 4 letou dceru s atopickym ekzémem.Ekzem se postupně horší.Jake byliny a v jakem množství by ji mohlo pomoci? Moc dekuji,hezky den. Mayerova“

Jarmila Podhorná: „Na atopický exém doporučuji tinkturu z penízovky a černého rybízu, na potírání lopuchový olej a čtyřkvětovou mast.“

Eva Olšovská: „Dobré ráno,paní Podhorná,prosím o radu.Dceři (30) byl diagnostikován reflux.Domnívám se,že příčinou je stres.Má velmi náročnou práci a navíc je to člověk,který si vše jak se říkà,,hrozně bere".Poraďte,prosím,bylinky,které by jí pomohly.Děkuji a hezký den.“

Jarmila Podhorná: „Na problémy jícnu doporučuju rakytníkový olej, ale zároveň je třeba použít bylinky působící protistresově, jako je eleuterokok, dále gemmoterapeutikum lípy bacopy a šišáku bajkalského.“

Hana: „Dobré ráno, mám ztuhlou a mírně oteklou dlaň po zlomenině zápěstí a nemohu ji rozhýbat. Je to již 7 týdnů. Měla jsem příliš těsnou sádru a mám počínající osteoporózu. Děkuji.“

Jarmila Podhorná: „Při tomto problému, je třeba použít bylinky, které působí protizánětlivě, jako je třezalka, olše, ale také můžeme obklady zlepšit stav třeba třezalkovým olejem. Na osteoporozu je dobré využít gemmoterapeutika z břízy, ostružníku a borovice.“

Věra: „Může roztržitost zapomínání souviset s psychickou zátěží. Je nějaká bylinka na podporu myšlení a soustředění.“

Jarmila Podhorná: „Na podporu myšlení a mozkové činnosti můžeme využít tyto bylinky: gotu-kolu, jinan a bacopu. Je možné využít i glycín.“

Eliška: „Dobrý den, paní Podhorná,prosím o radu, jsou některé bylinky k léčení na chronickou boreliozu? Děkuji a pěkný den“

Jarmila Podhorná: „Při řešení chronické boreliózy je účinný prostředek z pupenu topolu, dále podpořit játra pupenem jalovce a pohybový aparát, například olší. Také se musíme zaměřit na problémy, které borelioza v těle vytvořila.“

Míla: „Dobrý den,manžel má diagnostikovaný rehma.Bolest mu koluje v těle a otýkají mu ruce od zápěstí a někdy nemůže ani řídit.Je možný se i u Vás objednat?“

Jarmila Podhorná: „Také při řešení revma využijeme pupenu topolu, dále jasan nebo buk, který nám pročistí klouby od kyseliny močové, protizánětlivý olši a vrbu.“

Monika: „Dobré ráno, již několik měsíců mám problémy se zády. Vyšetřena jsem byla snad všude. Včera i na CT. Existuji nějaké bylinky, moc jim věřím. Děkuji a hezký den“

Jarmila Podhorná: „Na problémy pohybového aparátu zařadíme tyhlety bylinky: topol, třezalku, dále olši a stopové prvky doplníme borovicí.“

Eva M: „Hezký den přeji,jak se užívá rakytníkový olej a kde ho lze zakoupit?Děkuji a hezký den!“

Jarmila Podhorná: „Rakytníkový olej je velice účinný prostředek i na vnitřní užití na regeneraci sliznic trávicího ústrojí i zároveň na vnější použití, například dutinu úst. Má zklidnující působení a do určité míry i protinádorové. Dá se koupit v prodejnách lečivých rostlin.“

Ela: „Znáte UniLakt mě to nabízeli v lékárně na pročištění organismu a snížení cholesteroru a cukru v krvi.“

Jarmila Podhorná: „Tento přípravek bohužel neznám. Velice účinný je Chitosan, který je přírodní a pomáhá v těle likvidovat cholesterol, je ze skořápek mořských živočichů.“

Jarmila Poslední: „Dobrý den Jarmilo, prosím Vás, jaké byliny jsou na migrénu.Je mi 63 let a je to čím dál horší.Děkuji, moc. Zdraví Jarmila Poslední“

Jarmila Podhorná: „Na migrénu je bylinkou první volby řimbaba kopretina, ale dále je třeba posílit prokrvení mozku, například jinanem a dodat ženské hormony, třeba ptačím jeřábem.“

Monika: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je zaručeně dobré na nadýmání. Manžel tímto problémem trpí velmi dlouho, nafukuje se o několik centimetrů v pase. Vyzkušel všechno možné, počínaje kůrami na čištění střev za hříšné peníze až po různé šťávy z ovoce a nemůže se toho zbavit. Děkuji za radu.“

Jarmila Podhorná: „Na pročištění střev je velice účinný prostředek zelený jíl a enterosgel, ale je třeba podpořit játra a slinivku bylinkami (ostropestřec, jalovec, schizandra, penízovka). Přímo na nadýmání se využívá prostředek Amarit.“

Eva: „Dobré ráno, paní Podhorná, prosím o radu. Jsem měsíc po hysterektomii a jsem stále velmi unavená. Histologie myomu nebyla úplně v pořádku, takže bude nutné sledování. Poradila byste mi, prosím, nějakou ozdravnou kůru, kterou by bylo dobré absolvovat? Děkuji za radu a přeji hezké dny.“

Jarmila Podhorná: „Nejprve je potřeba pro regeneraci dodat ženské hormony a stopové prvky, například tinkturou z ptačího jeřábau, maliníku a dále můžeme použít mateří kašičku, která zároveň dodá stopové prvky do organismu, dále je třeba podpořit játra.“

Katka V.: „Dobré ráno, prosím o radu. Již několik let mám problémy s otoky dolních končetin. Proběhlo několik lékařských vyšetření, průchodnost cév, srážlivost krve, to vše je v pořádku. HA vysazena již před třemi lety, obtíže ale stále trvají. Nosím zdravotnické stahující nohavice, ale i tak se otok udělá. Většinou je doprovázen bolestí. Prosím, poradíte mi, zda je nějaká bylinka, která by mi pomohla? Mazala jsem i několika gely a krémy na otoky a křečové žíly, stále bez účinku. Jediné, co mi lehce pomohlo, byly přístrojové lymfodrenáže, ale vzhledem k ceně účinek nebyl až tak velký. Předem děkuji za odpověď, přeji hezký den :)“

Jarmila Podhorná: „Při tomto problému je třeba pročistit lymfatický systém a cévy, na tento problém je několik bylinek, které jsou účinné, jako například pelargonie, gotu-kola, jinan, kaštan jírovec a kaštan jedlý a dále je třeba využít bylinky do koupeli, nejlépe ve směsích, můžeme i na obklady. Existuje koupel lymfa.“

Radka: „Dobrý den, mám chronický zánět zrakového nervu. Můžete mi prosím poradit, které bylinky by mě mohly pomoci, aby se zánět neopakoval a aby se oční nerv posílil? Moc děkuji.“

Jarmila Podhorná: „Na podporu zraku a zrakového nervu máme několik bylinek. Celkově oko podpoříme gemmoterapeutiekm z borůvky, oční nerv tinkturou z bělotrnu a dokrvení jinanem. Protizánětlivě působí třezalka a olše. Tahleta sestava nám může pomoci problém vyřešit. Při očních problémech je důležité podpořit játra.“

Dana Mikša: „Dobrý den, paní Podhorná chtěla jsem se zeptat zda mě můžete doporučit bylinky na nespecifický zánět střev. Užívám čípky, ale ráda bych vyzkoušela alternativní léčbu bylinkami. Děkuji a přeji krásný den.“

Jarmila Podhorná: „Při tomto problému je bylinkou první volby kopretina řimbaba, zánětlivé procesy střevy řeší tinktura z olše, dále dubu, potom také je třeba pročistit střevo od parazitálních zátěží a celkově pročistit. Zde nám může pomoci zelený jíl a enterosgel.“

Spurny Petr: „Dobry den paní Podhorná trpím často akutní prostatitidou je nějaká prevence ?“

Jarmila Podhorná: „Na tento problém využijeme tyhlety bylinky: vrbku, topol, olši, černý rybíz, většinou tato sestava pomůže.“

Šárka U.: „Dobrý den.Ráda bych se zeptala :béhem 3 let jsem měla 2krát zánět mozkových blan virový,borelia vyloučena.Nyní jsem uz 2měsíce doma po 2 zánětu a stále vyšší sedimenatace/41-45/ mírně zvýšené leukocyty.Mohu poprosit o radu?/51 let/ Moc děkuji“

Jarmila Podhorná: „V tomto případě použijeme bylinky protivirové, jako eleutrokok, dále topol a zánětlivý stav nám pomůže odstranit olše a bělotron celkově nervové vlákno.“

Marcela: „Dobrý den,paní Podhorná,prosím o radu,mám zúženou nosní přepážku,a proto často trpím ucpáním nosních dutin,často to pobolívá a nemohu hleny dostat ven. Vyhýbám se antibiotikům,ale někdy nejde již jinak. Našly by se nějaké kapky nebo tinktury? Děkuji za radu. Hezký den.“

Jarmila Podhorná: „Doporučuji řešit tento problém operativně a na doléčení můžeme využít tinktury penízovku, žampiony, černý rybíz, olši.“

Slavka: „Dobry den,pani Podhorna,jiz roky nas doma trapi anginovy streptokok v krku.Brali jsme antibiotika,pendepon..na cas to dalo pokoj,ale vzdy se nam to po nejakem case vraci.Mam pocit,ze uz me z toho pobolivaji klouby.Mohla byste mi poradit co pouzivat pro prevenci pred timto streptokokem?“

Jarmila Podhorná: „Při těchto problémech doporučuji sestavu: lichořeřišnice, česnek, topol, tinkturu z grepu, kterou též kloktáme a na záněty olši. Vybrat sestavu a ozvat se.“

M.Teichmanová: „Dobrý den, stále se mi úporně vrací oparový virus v nejrůznějších částech těla, téměř neustále v dutině ústní, na jazyku aj. Poradíte? Děkuji a přeji hezký den.“

Jarmila Podhorná: „Na virové problémy může působit eleutrokok, grep (kapky), vrba a na potírání grepový olej.“

Romana: „Dobrý den,prosím Vás chtěla jsem se zeptat na problém který mě dosti trápí,když ulehnu večer tak mě začnou pálit plosky nohou a rukou,mravencění nohou a někdy takové jakoby vnitřní chvění vnitřních orgánů v těle,nemám kvalitní spánek a cítím se dost unavená.Nemůže to souviset z povoláním-kosmetička,které je dotekové?Od páteře to není,EMG dopadlo taky dobře a boreliózu nemám.Moc děkuji za odpověd´a přeji krásné pohodové dny a moc spokojených lidiček.Romana“

Jarmila Podhorná: „Stejně i když byla borelioza vyloučena, zařadíme topol, ale dále bylinky, které působí na zklidnění a prokrvení končetin, je to pelargonie, jinan, třezalka.“

Alena Vojtíšková: „Dobrý den,vnučka má atopický ekzém.V předešlém dotazu radíte tinkturu,olej,mast.Je možné vše objednat? A kde? Děkuji a hezký den“

Jarmila Podhorná: „Na problém atopického ekzému doporučuji penízovku a černý rybíz. Na potírání lopuchový olej a čtyřkvětovou mast.“

danusrp@centrum.cz: „Dobré ráno paní Podhorná, pořád mám pocit jako by mně v krku něco zavazelo, musím odklašlávat. Nyní se přidala bolest pravé paže, nemůžu si kvůli bolesti zapnout podprsenku. Poradíte nějakou bylinku? Děkuji za odpověď a přeji krásný den všem.“

Jarmila Podhorná: „V tomto případě na prvním vylučme boreliozu topolem, dále využijeme na sliznice v ústech a krku rakytníkový olej a protizánětlivě třezalku a třezalkový olej.“

Katerina: „Dobre rano, prosim poradte zdali je dobra cervena repa at uz varena nebo syrova k ociste jater. Jake bylinky jsou vhodne pro ocistu organizmu na jare. Dekuji“

Jarmila Podhorná: „K očištění jater je vynikající odšťavená syrová řepa. Je účinná na krevní problémy a játra.“

Anna: „Dobrý den! :) Mám od narození atopický ekzém. Nevíte, jaké bylinky by aspoň trošku zmírnily příznaky? :)“

Jarmila Podhorná: „Na atopický ekzém u dospělého člověka využiji sestavu: penízovka, měsíček, dub a černý rybíz. Střeva nám v tomto případě pročistí zelený jíl a na potírání psorikalis.“

Jitka zumrová: „Dobrý den ,prosím o radu mám basedovu chorobu /rychlá štítná žláza / lékaři doporučují odstranění št. žlázy ,piji karbinec.“

Jarmila Podhorná: „Při tomto problému je třeba posílit štítnou žlázu, například aronií a na zvýšenou činnost je svída krvavá.“

Zdena Dziakova: „Dobré ráno,prosím o radu.V 57letech mi diagnostikovali RS.Dva roky jsem si píchala injekce.Nyní mi byly vysazeny,že nepomáhají.Po měsíčním pobytu v nemocnici kde jsem byla léčena na bolesti svalů a kloubů,jsem na tom stejně jako předtím.Borelii mi vyloučili lumbální punkcí, zhoršila se mi mírně RS.Prosím jak si pomoci.Nemohu se ani otočit v posteli aniž by mě bolest neprobudila.Děkuji Vám za práci kterou děláte.Zdena“

Jarmila Podhorná: „U problému RS je sestava bylinek, která v první fázi velice pomůže: je to topol, třezalka, bříza, černý rybíz a javor babyka. Je třeba podpořit svalstvo, nervový systém a vyloučit možné bakteriální zátěže.“

Ala: „Dobrý den, jsem alergik na peckoviny, stromy, trávy, pyly, včelu, vosu (prodělala jsem anafylaktický šok), potraviny, byl by prosím pro mne vhodný rakytník. Děkuji za odpoběď“

Jarmila Podhorná: „Rakytník můžeme využít k doplnění vitamínů a stopových prvků, ale hlavní jsou tyto tinktury: žampión, černý rybíz.“

Sylvie Černá: „Dobrý den,mám ročního syna,kterého trápí atopický ekzém/alergie na bílkovinu kravského mléka/ ekzém trápí i mě.Syna kojím.Poradíte nám prosím něco na pročištění.Jak mě/kojím/ tak synovi/12měs/.Děkuji pěkně“

Jarmila Podhorná: „U kojení je s bylinkami problém, ale můžeme využít alespoň tinkturu z černého rybízu, na potírání lopuchový olej a do koupele směs bylin na regenerací kůže.“

Marcela Řezníková Hradec Králové: „Srdečně zdravím p. Podhorná - ráda bych se zeptala na jistý "intimní" problém - mohu i touto cestou? Nerada bych byla jmenována. |Děkuji.“

Jarmila Podhorná: „Napište email.“

Marie: „Dobre ráno, poraďte prosim, co na lymfatický systém. Děkuji.“

Jarmila Podhorná: „Na problém lymfatického systému existuje několik bylinek: pelargonie, goty-kola, echinacea, kaštan jedlý a můžeme využít též sestavu do koupele z bylin, které jsou na lymfatický problém účinné.“

Maria: „Dobrý den - mám zřejmě alergii na pot a teplo - svědivá bolavá vyrážka - lze použít nějaké bylinky - děkuji a pěkný den přeji Maria“

Jarmila Podhorná: „Bylo by potřeba vědět i ostatní problémy, ale každopádně třezalkový a grepový olej můžeme použít.“

Blanka: „Dobrý de,p.Podhorná,prosím chtěla jsem se zeptat potřebuju posílit močové cesty.Protože při operaci mi prořízli močové cesty a měla jsem stenty.Je vše vpořádku zahojené už pět let.Ale občes mě trápí močák.Třeba jednou za rok.Bylo by dobré něco na posílení ? Abych se toho zbavila? Děkuji“

Jarmila Podhorná: „Můžeme využít tyto bylinky: na posilu pánevního dna například tinkturu z ptačího jeřábu, maliníku, které nám zároveň dodají hormony, dále na močové cesty lichořeřišnici, brusinku a na nervový systém bělotrn a třezalku.“

Marie M.: „Dobrý den,prosím o radu,už dlouho mám pálení na jazyku jako opařené od čaje a tvoří se mi bílý povlak na spodním rtu v ústech.Co s tím?A ještě-umývají se bylinky před sušením?Děkuji,pěkný den.“

Jarmila Podhorná: „Zkuste rakytníkový olej a bylinky pokud nejsou znečištěné, tak se nemusí umývat.“

Tomáš: „Dobrý den, zaujala mě kyselina močévá - jasan dub. Jak aplikovat přesně kůru na odbourání kyseliny močové. Děkuji“

Jarmila Podhorná: „Na likvidaci kyseliny močové v organismu můžeme využít některé druhy bylinek a gemmoterapeutik: pýr, židovská mochyně, gemmoterapeutikum z jasanu a buku, je třeba vědět i ostatní problémy a podle toho sestavu udělat.“

Alena: „Dobrý den, lze užívat tinkturu z topolu současně s Warfarinem?“

Jarmila Podhorná: „Topol trochu zahušťuje krev, je třeba ho brát ve sníženém dávkování.“

Eva: „dobry den,prosim o radu lymeska neuroborelie,lecena pred 10 lety oligopasy a cisty v likvoru,bolesti kloubu svalu nejvic trapi zatvrdle lokty moc dekuji“

Jarmila Podhorná: „Na problém neuroboreliozy doporučuji tuto sestavu: topol, třezalka, jasan, olše, neuroslan a vrba.“

Věra: „Dobrý den .Chtěla bych se zeptat která bylinka je dobrá na ztukovatění jater .“

Jarmila Podhorná: „Bylinky na pročištění a regeneraci jater jsou: ostropestřec, schizandra, gemmoterapeutikum z jalovce, rozmarýnu a žita. Je třeba též pročistit ledviny vřesem.d“