Chat

peer konzultantka (poruchy příjmu potravy)

Vladimíra Osadníková

Záznam chatu z pátku 17. června 2022

ANTIMONY: „Řeší poruchu příjmu potravy i psychiatrie?“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Jelikož jsou poruchy příjmu potravy psychiatrické onemocnění (podobně jako emočně nestabilní porucha aj.), tak jej skutečně řeší také psychiatrické oddělení. Psychiatr stanovuje diagnózu, může předepisovat medikaci a hlídat zdravotní stav člověka. Na psychiatrii také probíhají mnohé hospitalizace osob s poruchou příjmu potravy.“

ANTICYKLON: „Může jeden pacient prodělat za svůj život bulimii i anorexii?“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, ano člověk si může projít více poruchami příjmu potravy. Obvykle platí, že čím déle člověk v poruše příjmu potravy je, tím více se jednotlivé nemoci prolínají.“

Vlaďka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala. Už tak 20let mám problém.kterého se nedokážu úplně zbavit. Navečer, když se všechen denní ruch uklidní,já znervózním a začnu se přejídat. Během chvilky do sebe nacházím co najdu,ale zároveň co se uklidňují, tak zároveň přichází zhnusení sama nad sebou a musím jít zvracet. A pak přichází úleva. Ale musím jít spát, protože by se to mohlo opakovat. Někdy se mi daří mít přestávku třeba měsíc a když si myslím že to bude lepší,tak se to zvrtne.Je to bulimie i když ne celodenní? Děkuju Vlaďka“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Vlaďko, děkuji za Vaši důvěru a otevřenost, s kterou píšete tento dotaz. Zmiňujete, že již tak 20 let se potýkáte s problémem, kdy se večer po celodenním ruchu přejídáte a následně pod vlivem výčitek jdete jídlo vyzvracet. Vlaďko, může se opravdu jednat o mentální bulimii. U mentální bulimie není výjimkou, že klienti zvrací jen někdy. Píšete, že se Vám daří mít přestávku klidně měsíc. Můžete se zkusit zaměřit na to, co se děje jinak, že Vám daří situaci zvládat. Současně doporučuji se zkusit zaměřit na to, co jiného Vám úlevu přináší místo etap přejídání a zvracení, jak jíte přes celý den...Můžete zkusit kontaktovat také nějakého odborníka a o celé situaci si s ním promluvit. Můžete se zkusit obrátit např. na Linku Anabell, napsat do Internetové poradny Anabell nebo se zkusit obrátit na někoho ve Vašem okolí. Vlaďko, přeji Vám hodně sil.“

ANTICYKLON3: „Je správný pojem mentální bulimie?“

Vladimíra Osadníková: „Ano, v literatuře se skutečně používá pojem mentální bulimie.“

ANTI: „Jak souvisí pojem nechutenství s pojmem poruchy příjmů potravy?“

Vladimíra Osadníková: „Nechutenství je symptom, který se vyznačuje tím, že člověk odmítá potravu, neboť nepociťuje chuť či hlad (to může být např. v důsledku prožívané nemoci). Porucha příjmu potravy je duševní onemocnění, kdy člověk úmyslně odmítá potravu či s potravou jinak manipuluje (potřeba kontroly). Často tak nechutenství bývá součástí poruchy příjmu potravy podobně jako další symptomy a projevy poruch příjmu potravy.“

Tereza: „Dobrý den, několik let se potýkám s anorexií, ale nikdo z odborníků mi nerozumí. Je možné se obrátit na vás a vaše služby jako peer konzultantky? Děkuji, Tereza“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Terezo, děkuji za Vaši důvěru a dotaz, s kterým píšete. Věřím, že může být mnohdy náročné najít odborníka, který by Vám lidsky i profesně sednul. Ráda bych Vás podpořila v tom, abyste nepřestávala hledat v řadě odborníků. Věřím, že můžete najít takového, který Vám bude vyhovovat. Současně se můžete obrátit na mě či jinou peer konzultantku z Centra Anabell. Můžete se podívat na stránky Anabell, kde jsou k dispozici také kontakty. Přeji Vám hodně sil.“

Petra: „Dobrý den, mám dceru 13let a pozoruji u ní změny v jídle. Odmítá jíst s námi a za poslední půl rok zhubla 10kg. Už nevíme, co dělat, můžete mi poradit? Děkuji za vaši práci. Petra“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Petro, děkuji za Váš dotaz. Píšete, že pozorujete u dcery změny ve stravě a také úbytek na váze. Ráda byste věděla, co dělat. Ráda bych Vás podpořila v tom, že je skvělé, že chcete dceři pomoci. Současně Vám mohu doporučit si s dcerou zkusit promluvit. Můžete dceři říct, že jste si všimla změn a máte o ní obavy, někdy může pomoci, když se dcery přímo zeptáte, co byste pro ní mohla udělat. Dále je možné s dcerou dorazit k nám do Anabell nebo můžete dorazit také sama a o celé situaci si promluvit s některým z našich pracovníků. Pokud vnímáte, že situace je tíživá, zkuste se obrátit na pediatra dcery, který by mohl udělat základní vyšetření a případně Vám nabídnout alternativy, jak dál pokračovat. Přeji hodně sil.“

Anežka: „Dobrý den paní Vlaďko, Děkuji, že o tomto tématu mluvíte. Sama si procházím mentální bulimií a je to boj. Chci se zeptat, jaké všechny služby Anabell nabízí? Díky Anežka.“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Anežko, děkuji za Váš dotaz. Centrum Anabell má celkem tři pobočky - Ostrava, Brno a Praha. V každé pobočce můžete najít široké spektrum služeb, které klientům nabízíme bezplatně a je možnost využít také anonymity. V Centru Anabell Ostrava nabízíme službu odborného sociální poradenství (tj. poradenství s konkrétním pracovníkem), peer konzultace, rodinné poradenství (vedeno psycholožkou a nutriční terapeutkou) či nutriční terapie. Za Centrum Anabell mohu nabídnout ještě Linku Anabell (podobně jako krizová linka) či Internetové poradenství. Přeji hodně sil.“

Adéla: „Je možné se z nemoci uzdravit? Mám pocit, že v tom plácám už tak dlouho, že nevím zda na úzdravu mám Díky Adéla“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Adélo, děkuji za Váš dotaz a otevřenost, s kterou píšete. Adélo, z poruchy příjmu potravy je možné se uzdravit. Je však potřeba být trpělivá a dát tomu čas. Můžete zkusit docházet k nějakému odborníkovi, který Vás provede cestou k úzdravě. Nabízím možnost také přijít na svépomocnou skupinu, která může pomoci v rámci podpory a motivace. Adélo, hodně sil.“

Dana: „Dobrý den, mám problém, celý den jím pravidelně nepřejídám se, ale večer najednou začnu jíst všechno co uvidím, nevím jak se ovládnout a jak toto řešit. Děkuji za odpověď.“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Dano, děkuji za Váš dotaz a otevřenost. Píšete, že přes den jíte pravidelně, ale večer se začnete přejídat. Nevíte, jak situaci zvládnout. Doporučuji se zkusit zaměřit na to, jak se cítíte, než přijde potřeba se přejíst. Cítíte pocit úlevy? Můžete se zkusit zaměřit také na jídlo, kterým se přejídáte. Je to něco, co běžně nejíte? Zakazujete si přes den některé potraviny? Mnohdy pomůže se podívat na celou situaci a zkusit se udělat změny. Ráda bych Vás podpořila také v možnosti kontaktovat někoho z odborníků, který Vám může pomoci se v situaci více zorientovat a pomoci ve změnách. Přeji hodně sil.“

Eva: „Dobrý den, nemám dotaz, jen bych chtěla poděkovat hnutí Anabell, protože mi v minulosti ,nebojím se říci, zachránili život. Přes tři roky jsem trpěla mentální anorexií. Velký dík je taky mým rodičům, kteří mi pomohli otevřít oči a přiznat si, že mám problém. Anabell mi pak ukázalo, jak se s tím poprat. :-) Díky.“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Evi, děkuji za Vaši zprávu. Velmi mě těší, že jste se dokázala takto poprat s nemocí a Anabell mohla být u toho nápomocná. Přeji Vám hodně úspěchů ve Vašem životě :).“

Simona: „Jak prosím přestat zvracet? Nevím, co s tím :(. Výčitky jsou silnější než má vůle to zvládnout.“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Simono, děkuji za Váš dotaz. Píšete, že chcete přestat zvracet, ale výčitky jsou silné a často to nejde překonat. Simono, je skvělé, že se snažíte se situací bojovat a hledáte možnosti, jak situaci zvládnout. Doporučuji se na celou situaci podívat komplexně tzn. co se děje, že máte potřeba zvracet, co tomu předchází, jak cítíte...Pokud již potřeba jít zvracet přijde, doporučuji zkusit situaci oddálit - jít se projít, někomu napsat či zavolat, začít si např. lakovat nehty...jednoduše zkusit něco, co oddálí zvracení. Zkusit se můžete také obrátit na některého z odborníků např. psycholog/psychoterapeut, psychiatr, nutriční terapeut. Mohu Vám nabídnout také služby Centra Anabell.“

Květoslava: „Dobrý den, potýkám se s bulimií již od cca 18 ti let - dnes mám pár let do padesátky. Jinak se cítím zdravě a plná energie, jsem optimistka. Prošla jsem si v mládí i léčbou, stacionářem (autogenní tréningy, zapisování, skupinová terapie) - ale nějak to na mě nemělo vliv, stále v jídle nacházím relaxaci (ty nepříjemné závěry se vždy nějak vydrží, člověk to už má nacvičené..) Také nevím, jak z toho ven, někdy mi to ubírá čas, brání v rozhodování. Zápasím se sebedůvěrou, ale nikdo to na mě nevidí... Na jednu stranu bych se toho ráda zbavila, ale bojím se, že bez této berličky budu ztracená, zmatená.. (Problém je, že jsem v životě - v mládí - nenašla ten důvod proč, žádné větší trauma... Snad jen maminka jedné kamarádky mě upozornila - Sáhni si vždy na břicho, než si budeš chtít dát bonbon..).. K.“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Květoslavo, děkuji za Váš upřímný a otevřený dotaz. Je skvělé, že se cítíte zdravě a plná energie i přesto, že se potýkáte s bulimií. Věřím, že může být obtížné se situace vzdát a udělat změnu, přesto se domnívám, že je to možné a může žít život ještě spokojenější. Doporučuji zkusit dlouhodobou psychoterapii, kde můžete situaci probrat i zpětně. Zároveň Vám může terapeut pomoci na cestě k sebedůvěře a přijetí sebe sama. Současně budete moci najít jiné zdroje podpory, než je bulimie. Za Centrum Anabell Vám mohu nabídnout naše služby, které můžete kdykoliv využít. V situaci nemusíte být sama a můžete začít dělat např. jen malé krůčky, které povedou ke změně.“

Jana: „A co bulimie? To, co se říká o anorexii, je možné říct i o bulimii?Je nějaký rozdíl v ženách, které tíhnou k anorexii a ženách, které zvolí bulimii?“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Jano, podobně jako mentální anorexie také mentální bulimie souvisí s vnímáním vlastního sebeobrazu, potřebou kontrolovat stravu a svou postavu. Existují teorie, které popisují rozdíl mezi ženami inklinující k mentální anorexii a mentální bulimii. Rozdíl mezi nemoci je především v projevu nemoci a také proces léčby je trochu odlišný.“

Jana: „Dá se z bulimie vyléčit? Nebo je to jako s alkoholismem, pořád se hlídat?“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Jano, z mentální anorexie se dá uzdravit. Někdy sice poruchy příjmu potravy bývají připodobňování k závislostem, ale zde jde především o srovnání související např. s touhou po... Nicméně klienti, kteří se uzdraví z mentální bulimie poté mohou vést kvalitní plnohodnotný život bez potřeby se neustále hlídat.“

Vlastimil: „Říká se, že anorexie bývá často podmíněna problematickým vztahem s matkou?“

Vladimíra Osadníková: „Dobrý den, Vlastimile, ano, to se skutečně říká, podobně jako že mentální bulimie je podmíněna problematickým vztahem s otcem. Existují k tomu také různé teorie. Je pravdou, že v léčbě poruch příjmu potravy pomáhá pracovat se vztahy v rodině .“