Chat
Záznam chatu z úterý 19. prosince 2023
ANTIMONY: „Jak vidíte spolupráci psychologa se sexuologem?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, děkuji za dotaz. Já vidím jakoukoli mezioborovou spolupráci jako vítanou. Bez toho se mnohdy nedobereme širšího obrazu a jak víme, nic neexistuje odděleně a vše se navzájem ovlivňuje. Takže doporučuji. Hezké Vánoce.“
DAYD: „Kdo by měl být klientem psychologa?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Děkuji za další dotaz. Klientem psychologa může být kdokoli, komu vadí současná situace, vlastní psychický či zdravotní stav apod. Psychologa můžeme navštěvovat i preventivně jako součást psychohygieny. Pokud problém omezuje mě nebo mé okolí, je vhodné psychologa vyhledat. Je třeba si uvědomit, že nemusíme všechno zvládat sami, že není ostuda si přiznat, že potřebuji pomoc a že každý umíme něco. Nikdo nás neučí, jak pracovat a žít se svými emocemi a stavy, jak rozumět sobě nebo druhým, proto je nutné si připustit, že to nezvládnu sám.“
Derek: „Jak vidíte spolupráci psychologa s neurologem?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, děkuji za Váš dotaz. Jak jsem již odpovídala jinému uživateli - jakákoli mezioborová spolupráce je žádoucí, neboť lidské tělo/člověk je systém složený z vzájemně provázaných a oboustranně ovlivnitelných částí. Neurologie mnohdy vysvětluje psychologické jevy z biologického hlediska. Mnoho neurologických potíží může být vysvětleno psychologicky a naopak - neurologické potíže vyvolávají psychické obtíže, nutno počítat s psychosomatikou - takže jednoznačně doporučuji.“
denmark: „Měl by být každý psycholog radši i lékař, tj. musel by vystudovat lékařskou fakultu?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, děkuji za Váš dotaz. Za mě ne. Každý student psychologie musí absolvovat několik zkoušek z biologie. Alopatická medicína v mnohém pokulhává a pro pochopení psychologického systému člověka není nutné např. znát, jak se jmenuje holenní kost v latině :-). Snad jsem odpověděla na Váš dotaz.“
ANTIMONY: „Jaký je ten nejlepší životní styl z hlediska psychologa?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, děkuji za Váš konstruktivní dotaz. Jednoznačně doporučuji žít svou pravdou - řídit se ve svém rozhodování a konání srdcem, emocemi, nedávat příliš velkou váhu rozumu, který je úzce spjat s naším egem a mnohdy se nechá ovládnout strachem založeným na iracionálních argumentech vzdorujících životní zkušenosti. Ideální je žít v souladu se sebou - čím víc nepříjemných emocí v životě máme, tím je náš život vzdálenější od toho ideálního. Doporučuji poslouchat své tělo. Co se týče stravy, která velmi, VELMI ovlivňuje naši psychickou pohodu/stav, doporučuji řídit se selským rozumem. Ve střevech sídlí "nálada" - vysokosacharidová dieta/strava ovlivňuje nálady negativním směrem, tuk a cholesterol potřebuje mozek ke svému správnému fungování, vláknina čistí střeva. Jako velmi prospěšné se ukazuje hladovění, zkuste třeba přerušovaný půst (interminent fasting, skvělá kniha na to téma je Cirkadiánní kód). Péče o tělo by měla zahrnovat i pravidelný a přirozený pohyb - stačí procházky, práce na zahradě, okolo domu apod., otužování (tvoří se mj. hnědý tuk, který pomáhá udržet tělo v kondici) - pobyt ve studené vodě (stačí rychlá 10 s sprcha) zklidňuje mysl, neboť tato se zaplní situací a tím dochází ke zklidnění psychiky. Je důležité si uvědomovat, co dávám i do své hlavy, ovlivňuje to, jak se budu cítit, neboť emoce přímo souvisí s myšlením/názory, proto doporučuji vybírat si, co budu sledovat a číst. Nutno je dbát na vztahy - vybírat si lidi kolem, nechat rozpadnout nefunkční vztahy s vědomím, že se uvolněná místa zaplní lidmi, kteří uvidí, kdo jsme a budou chtít být součástí naší sociální sítě. AUTENTICITA - být sám sebou, je jednoznačně nejlepší životní styl, stojí to nejméně energie a je to naplňující, i když to vyžaduje jistou odvahu.“
Jana: „Dobré ráno, všude kolem je letos prezentováno, že není důležité o Vánocích materiální zázemí, ale to že jsme s rodinou a přáteli. Co když je v rodině problém s komunikací a někdo z rodiny brání společnému setkání? Když nejsou přátelé, kteří by se chtěli o Vánocích potkávat. Byť jsou v rodině dospívající děti, tak vlastně tato situace vedla k neschopnosti připravovat svátky. Co když prostě někdo neumí (z duševního pohledu) slavit?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, Jano. To, co popisujete je dost časté. Zvláště v dnešní době, kdy se lidé mylně domnívají, že Darwin měl pravdu, když říkal, že přežívá nejsilnější. Lidi spolu neustále soutěží a ubližují si mnohdy jen proto, aby si sami připadali lepší. Rodina je základ nejen státu a děti je třeba tímto způsobem na děti působit již od útlého dětství - ideálně příkladem. Je třeba si uvědomit, že Vánoce jsou "man made" - vytvořené člověkem a nepatří nedělitelně do lidského bytí. Dovolte si Vánoce neslavit navzdory názorům okolí. Je frustrující, když je člověk obklopen lidmi, ale vlastně je sám.“
Iva: „Dobré ráno proč jsou někteří lidé nervózní z vánoc, když je to taková nádhera. Je to povahou, nezačnou se vším včas, nebo má vliv i ta zimní tma? Děkuji a přeji krásné vánoce“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, Ivo, a děkuji za přání a pěkný dotaz. V mnoha případech je to o pocitu, že vše musí být "dokonalé", aby to bylo pěkné. Hodně sledujeme seriály a filmy, kde je nám předkládáno, jak to má "být správně", hodně lidí přebírá vzorce svých rodičů a opakují tak jejich chování, i když to jako děti nesnášeli :-). To mnoho lidí bere za své a domnívají se, že tak to musí být a tím si působí tlak.“
Jana: „Dobré ráno, co s tím, když k potížím patří problém s komunikací a vyjadřováním. Na otázku, jak ti je, zle, nevím proč, jsem rozbitá. Pokudy o změnu v myšlení a mentální techniky se nedaří realizovat. Pdychoterapeut se uaměřuje na vyslovené a mám pocit, že jsem ho nasměrovala špatně, že nic nerozklíčoval, jen si zvyšuji pocit marnosti“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, Jani, nebuďte na sebe zlá. Není jednoduché slovy popsat něco tak abstraktního jako jsou emoce a to ještě tak dobře, aby to pochopil druhý člověk. Zkoušejte, hledejte i s pomocí terapeuta správná slova, dokud to tzv. nerezonuje. Používejte přirovnání, vnímejte vlastní emoční odezvu na zvolená slova, nebojte se upřesňovat tak dlouho, dokud se terapeut nepřiblíží ve svém pochopení Vašim pocitům. Nebojte se dělat chyby v popise. Komunikace je dovednost, kterou se lze naučit. Krásné Vánoce i Vám.“
Malenovice: „Dobrý den,přijedete letos o Vánocích bojovat do Beskyd“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den! Ano! Na Štědrý den jedině Malenovice :-).“
Jana: „...ad níže, ale já bych je slavila, až bych brečela, je to nádherný čas, ale někde jsem ho ztratila v nedostatečné komunikaci. Rodinný příslušník řekl, že se mnou nebude pod jednou střechou. Vánoce jsem vždy včetně zdobení chystala a slavila u něj. Jsou na to navázáni i další členové rodiny. Pokažd, když se pokusím situaci řešit, vše se jen zhorší. Nedělat nic vede jen k zhoršení mojí psychiky.“
Mgr. Lucie Karbulová: „Jani, je mi jasné, že to máte obrovsky těžké. Zkusila jste toho už hodně. Někdy je nejlepší to zabalit. Nemůžeme nikoho nutit ke vztahu. Odpusťte sobě i jemu/jí. Každý má právo s námi nechtít být, i když jsou důvody malicherné. Držte se a užijte si Vánoce, jak to jde.“
Pavel Svoboda: „Moc děkuji za Vaše slova, které posíláte do světa, myslím že tyhle slova mají asi největší váhu v historii lidstva, nikdy v minulosti nebylo tolik přetvářek jako nám teď vládne ve společnosti a tím spojené lži a umělé vytvářené problémy. Co je největší příčinou? Jak pomáhat druhým,aby sami pochopili že pravda a upřímná odpověď je ta cesta , která ukazuje další a další prostor? Děkuji za odpověď Krásné prožití vánočních svátků“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, Pavle, i já děkuji za Vaše povzbudivá slova. Máte pravdu. Co je příčinou? Domnívám se, že moc... Lidi mají pocit, že aby uspěli, musí zničit ty druhé, být lepší. Darwin kdysi řekl, co řekl a lidi tomu věří. Když odhlédnu od snad kontrolovat masy, život ve lži lidem ničí život, psychickou a fyzickou pohodu. Pravda léčí, a to stačí pouze pravdu slyšet, představte si, co s člověkem udělá, když svou pravdou člověk žije. A jak pomoci druhým pochopit? Žít to a jít příkladem. Čelit s klidem emocím druhých a vysvětlovat, vysvětlovat, vysvětlovat. Ukazuje se, že nový civilizační model bude založen na rostlinné říši - ta je tu mnohem déle než jakýkoli živočich a stále přežívá - na jakém protokolu? Na jakých principech? KOMUNIKACE, SPOLUPRÁCE, EMPATIE (kniha např. Ze života stromů). Mějte krásné Vánoce i Vy a buďte světlem Vašemu okolí. Přeji mnoho odvahy a odhodlání.“
Lenka: „Dobre ráno, Lucie. Nemám žádný dotaz, jen jsem Vám chtěla napsat, ze jsou mi Vaše názory velice sympatické a souznim s nimi. Mějte hezky den“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, Leni, děkuji moc. Jsem ráda, že lidi pravdu vítají :-). Lidí naštěstí přibývá, neboť si uvědomují, že pravda osvobozuje. Krásné Vánoce!“
Hanka: „Dobrý den, paní magistro. Je mi 60 let. Byla jsem vždy extrovert, měla ráda legraci, vyhledávala humorné situace. Ale poslední dobou už se mnou legrace není, lidi už tolik nevyhledávám. Je možné, že se člověk tak změní? A neměla byste nějakou radu pro lepší náladu? Předem moc děkuji“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, Hani. Děkuji za pěkný dotaz. Prozkoumejte své názory - na sebe, na druhé a na svět. Zkorigujte své názory do souladu s realitou - mnohdy máme tendenci se soustředit na to špatné, protože jsme tak byli vychováni a zapomínáme, že většinou to je vše v pohodě. Podívejte se do svého života - co děláte, co očekáváte, konfrontujte se s tím, co byste chtěla. Člověk prochází mnoha krizovými obdobími (vývojové krize), a ve zralejším věku vyžadují mnohdy bilancování a rozhodování se co dál. Uvědomte si, co jste dělala dříve jinak. Prostě se rozhodněte, že budete znovu veselá bez ohledu na okolnosti. Stejně je to vždy o rozhodnutí :-). Přeji mnoho zdaru.“
Jana: „Děkuji za odpovědi. Klidné a šťastné dny . Ps: vlastně odpovědi jsou důkazem pro můj problém s komunikací. Nebýt v tomtak zašmodrchaná, je to vlastně vtipné. Děkuju.“
Mgr. Lucie Karbulová: „To je přístup! :-) Smějte se i sama sobě. Držte se.“
Vlasta: „Dobrý den. Před dvěma měsíci odešla manželka se synem nečekaně,z rodinného domu do nájmu.. Hodně mě zasáhlo.Dlouhodobý vztah zasáhlo prázdno a každodenní smutek, zvláště když přijdu do prázdného domu. Máme tři děti, vždy mi záleželo na silné a spokojené rodině. Sportuji, pracuji ale samotu těžce snáším, nedokážu se ani s dětmi stýkat.. Nemám ani stromeček, bojím jak zvládnu mmj štědrý den.. Děkuji s pozdravem Vlasta..“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobré ráno, Vlasto. Je mi líto Vaší situace. Troufám si tvrdit, že Vaše pocity jsou objektivně vyvolané rozpadem vztahu - dovolte si tyto pocity prožít, buďte smutný, když jste - vězte totiž, že se vše zahojí a nakonec půjdete dál. Váš stav se dá přirovnat k truchlení, které má několik fází, takže vězte, že se to celé změní. Příští Vánoce možná budete slavit. Nic není trvalé, vše pomine. Štědrý den je jen jeden den v roce. Možná Vám pomůže se k němu jako takovému stavět. Držte se a hlavně nic nevzdávejte. Věci se pořád mění a pořád se něco děje :-).“
Martina: „Dobrý den. Mám syna 34 let. Je svobodný, žije s námi ve spol.domacnosti. Jsme s nanželem již v důchodu a rádi bychom byli někdy sami, jeli na výlet, ale on poslední dobou trpí úzkostnou poruchou, že se mu něco stane, když bude sám, a stále všude jezdí s námi. Prodělal nedávno nemoc a má strach, ze se mu vrátí. Nějaká rada je zde asi těžká?!?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Dobrý den, děkuji za Váš dotaz, Martino. Rada by možná nebyla tak těžká, ale nemáme tu asi dost prostoru. Je třeba pracovat s myšlenkami, názory a realitou - doporučuji se obrátit na psychologa, jeho problém není neřešitelný. Držte se a snad se brzy dočkáte romantického výletu s manželem osamotě.“
Hanka: „Paní magistro, moc děkuji za odpověď. Nevydala jste ( nebo neplanujete)vydat nějakou knihu na toto téma?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Hani, Vy jste milá na mě. Plánuji podcasty a videa, jen čekám na vhodnou příležitost začít :-).“
DAYD: „Jaká je ta nejlepší prevence z hlediska psychologa?“
Mgr. Lucie Karbulová: „Nejlepší prevence je poslouchat sám sebe, dát se na první místo (dokud nepochopím celou bytostí, že jsme všichni jedno). Být upřímný sám k sobě, nebát se a brát život jako hru ne boj. Nebrat věci a sebe tak vážně, uspořádat si hodnoty a cíle, je pak jednodušší volit chování, když se dá vztáhnout k cíli. Pečovat o tělo, o blízké. Naučit se smát sám sobě. Najít si svou vášeň, meditovat, trávit čas v přírodě, koukat do slunce a chodit bosky aspoň 15 minut denně. Život je tak krásný. Vše je o pozornosti, kterou věcem věnujeme.“
Jana: „Není nic krásnějšího než když se sejdou všechny generace rodiny u jednoho stolu přeji Vám hezké pohodové Vánoce a hodně zdraví.“
Mgr. Lucie Karbulová: „Máte pravdu. I Vám přeji.“