Chat

Ústav fyziologie a patofyziologie, Lékařská fakulta Ostravské univerzity

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.

Záznam chatu ze středy 15. září 2021

DAYD: „Čím je Váš ústav fyziologie a patofyziologie specifický?“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Asi uzaměřením, na rozdíl od jiných ústavů a klinik jsme vlastně klinikou zdravého člověka. Každý ústav má své zaměření, hodně velký záběr máme na výživu, obezitu a problematiku okolo. Unikátní je i to, že sdružujeme dva velké obory medicíny kde mohou vzájemně spolupracovat olidé různých specializací.“

ANTICYKLON: „Je výhodné mít ústav, kde jsou vlastně 2 problematiky - fyziologie a patofyziologie?“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Ano, je to výhodné. Více lidí podobného zaměření se mohou potkávat, ovlivňovat tím lépe spolupracovat. Z hlediska výzkumu tak máme větší a lepší záběr a z hlediska výuky nám toto propojení umožňuje lepší koordinaci důležitých předmětů jakými fyziologie i patofyziologie bezesporu jsou.“

ANTI: „Čím vším se zabývá Váš ústav fyziologie a patofyzilogie?“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Díky za otázku, je to několik rovin. Jako ústav LF se zabýváme výukou mediků a zdravotníků a pak věda a výzkum. Jsou to dvě neoddělitelné věci. Z nových zajímavých věcí, které děláme je účast na expedici do aAntarktidy, kde budeme měřit zajímavá fyziologická data u polárníků během pobytu na antarktické expedici nebo nově projekt, kde se budeme zabývat vlivem hubnutí na svaly a zdatnost pomocí magnetické rezonance. Zajímavým projektem je na našem pracovišti i studium výživy a demence ve stáří.“

Emily: „Dobré ráno pane doktore, nebrala jsem a neberu žádné léky-denně však užívám omegu 3, probiotika, D, selen a zinek...toho se snad obávat nemusím, nebo ano? Děkuji za odpověď.“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobrý den, určitě ne. Omega 3 prospívají krom jiného i našemu mozku :) O vitamínech jsme spíše mluvili s ohledem na to, že jejich užívání je v populaci spíše nadbytečné. Z hlediska tématu stárnutí je totiž otázka, jak hodně např. vitamíny potřebujeme přidávat k běžné stravě, pokud jíme nutričně vyváženě. Nejsme v africe a běžný jedinec v našich končinách má v zásadě dostatečný přívod živin, tedy pokud chce, afričan by mnohdy chtěl, leč jaksi nemá kde ...“

Vlastík: „Zdravím, znáte přípravky Vianutra, jestli ano,co na to říkáte ? Děkuji za odpověď.“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „ano, proč ne. Leč zde dnes musíme být nestranní a hodnocení výrobků firem si necháme mimo ČT :) Takových produktů je na trhu mnoho a hodnocení nechme například na D Test ...“

Miamia: „Dobrý den, pane doktore, jaký je Váš názor na e-cigarety? V rodině panuje názor, že obyčejné teda ne, ale e-cigarety jsou naprosto neškodné a dokonce nevadí ani jejich"kouření" v přítomnosti malých dětí..já tento názor nesdílím...co Vy a výzkumy? Děkuji za odpověď.“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, děkuji za bezva dotaz. E-cigarety se zdály jako dobrá alternativa a bezpečný produkt. Žel, v poslední době se objevují silné argumenty o škodlivosti a to nejen materiálů ale i hloubce závislosti na nikotinu. E-cigareta spíše prohloubí závislost na této droze. Ano, je fajn, že nás nekuřáky netráví zplodinami hoření, nicméně zůstávají závislými a většinou se zpět vrací ke klasickým cigaretám. V některých zemích jsou zakázány ve veřejném prostoru stejně jako klasické cigarety. Za vším v zásadě hledejte marketing tabákových firem. Řešení není jednoduché, žel, velká část populace je na nikotinu závislá a i když mnozí chtějí skončit, není to jednoduché. Přítomnost dětí: no, můj soukromý názor - dáváte tím najevo, že kouření je v pořádku, ale opak je smutnou pravdou ... A k dnešnímu tématu: kouřením se prokouříme k výrazně kratšímu životu.“

Lucie: „Važený pane docente, jsem po radioterpii prsu a nechápu dost dobře, pomocí radioterapie, " likvidaci" rakovinových buněk a u zdravých buněk, jejich sice možnou likvidaci, ale zaroveň obnovení. Což by u rakov. buněk nastat nemělo. Děkuji Lucie“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, nejsem onkolog. Nicméně, tělo má neuvěřitelnou schopnost obnovy. I když dochází i k poškození zdravých buněk, právě skutečnost že jsme schopni ze "záložních" buněk stále obnovovat tkáně, je možné provádět i takto drastické zákroky, které mohou prodloužit život. Ne všechny zdravé buňky se poškodí.“

Jindra: „Dobrý den, je správně říkat, že človk je stár, jak má v kondici střeva?Jsme tím co jíme. Děkuji“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, no, asi bych to tak úplně neřekl. Asi narážíte na střevní mikrobiom. Ten ale stravou moc neovlivníme, ten máme "naprogramovaný" už od narození. Je ale fakt, že střevo stárne a ve stáří je například více propustnější pro některé bakterie, bakteriofágy a podobně. To pak způsobuje v konečném důsledku stimulaci organismu prozánětlivými faktory a může způsobovat chronické zatížení, které nám úplně nesvědčí. Když k tomu připočtete sníženou kapacitu imunitního systému, pak holt se změny v člověka projeví ač jí dobře či nikoli.“

Miamia: „Prosím pane doktore, co si myslíte o omlazování obličeje na speciálních klinikách pomocí vysokofrekvenčních přístrojů, které mají pomocí vyšší teploty působit na buňky a tzv. startovat omlazující proces, případně omlazování pomocí aplikace vlastní plazmy či kyseliny hyaluronové přímo do pleti ? Děkuji za odpověď“

doc. Mgr. Marek Bužga, Ph.D.: „Dobré ráno, no proč ne, zvláště když na to jsou dostatečné zdroje :) Stárnout by se mělo s nadhledem, tomu nezabráníme, jen to můžeme zpomalit. Spíše si říkám, jaké pohnutky lidi k tomu vedou. Svěží duchem a krásný svým charakterem je nad všechny kosmetické výkony. V bibli je napsáno v knize přísloví: je lepší mít málo na dlani, než dvě plné hrsti s trápením a honěním za větrem.“