Chat

lékař

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA

Záznam chatu ze středy 11. července 2018

DAYD: „Jak je obecně drahá česká estetická medicína - ceny?“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, pane Dayde, myslím, že obecně pokud jde o kvalitu, reálná zdravotnická zařízení nabízející esteticko-medicínské postupy, mají ceny slušné a obecně odpovídající nákladům. Je to ale na mnohem delší diskusi a možná na více specifickou otázku. Hezký den!“

DAYD: „Mám jizvu pod lopatkou, pomohla by mi estetická medicína? - je to jizva po operaci.“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, jistě, pokud Vám ta jizva vadí ať už vizuálně, tak prakticky při běžných činnostech, určitě se obraťte na nějaké chirurgicky činné esteticko-medicínské pracoviště. Otázkou je rozsah jizvy apod., ale to již kolegové posoudí sami. Ať se Vám daří!“

STOP: „Co všechno dokáže estetická medicína co nezvládne ani ona?“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, díky za hezkou filozofickou otázku:-) Odpovědět nelze v několika řádcích, ale obecně lze říci, že dnešní lékařské postupy i léčebné technologie jsou velmi pokročilé. Vždy je to o tom, co klient od zákroku očekává, o jaký zákrok by se jednalo a v jakém je ten klient zdravotním stavu. V posledních letech je hodně na vzestupu neinvazivní estetická medicína, protože díky novým účinnějším technologiím lze bez skalpelu mnohdy dosáhnout efektu obdobného postupům invazivním. Přeji hodně zdraví!“

Jana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, je mi 50 let, držím už 3 měsíce nizkosacharidovou stravu / Low carb/, při které jsem zhubla 7 kg, ale bohužel stojím na váze a kila už nejdou dolů. Stravují se 3x denně, bohužel pohybu mám málo. Nechci to vzdávat, ale občas mám pocit, že už to dál nemá smysl. Nevim co dělám špatně. Mám kamaráda, který ve stejném čase zhubl 15 kg.“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, paní Jano, gratuluji k úspěchu, sám vím, jak je v našem věku náročné ubrat na váze třebas i 1 kg... Jinak myslím, že jste si odpověděla sama ve druhé větě. Obecně platí staré známé doporučení -- jíst polovinu a HÝBAT se dvojnásob:-) A klidně stačí jen chůze, takových 8-10 tisíc kroků denně dokáže udělat zázraky. Jistě bych k Vám potřeboval více informací, abychom mohli posoudit, co konkrétně ve Vašem případě lze udělat. A jen na okraj, mužské tělo je schopno díky mírně odlišnému hormonálnímu vybavení reagovat na redukční postupy lépe, tak si z toho nedělejte moc hlavu:-) Přeji hodně úspěchů!“

Martina: „Dobrý den, pane doktore, dcera (13 let) má už rok menstruaci a doktorka jí řekla, že proto už moc nevyroste. Teď měří 150 cm a trápí ji, že zůstane takhle malá. Nás, jako rodiče, to také trápí. Nedá se s tím vážně už nic dělat? Předem děkuji za odpověď.“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, paní Martino, díky za zajímavou otázku. Ona sice moc nesouvisí s hubnutím, ale obecně mohu odpovědět, že ta informace Vaší paní doktorky bude mít svůj základ. A jistě Vaše paní doktorka bude nejlépe vědět, zda a jak je ještě možné ovlivnit růst Vaší dcery. Samozřejmě také netuším, zda za výškou dcery je "jen" genetická dispozice nebo třeba nějaká růstová porucha. Na druhou stranu si nemyslím, že výška 150cm je nějakou vyjímkou, a do života to jistě zásadní problém nebude. Nebojte se...:-) Přeji pevné zdraví a klid na Duši:-)“

Milan: „Dobrý den Před několika lety se mě podařilo zhubnout 20 kilo z 80 na 60 ale po pár letech jsem se dostal zpátky prakticky na tu samou váhu a přitom stravu a pohyb má stejný.Několik let jsem se držel mírně nad těmi 60 ale minulý rok při stejném příjmu jsem jen tak přibral deset kilo a prakticky jsem ta stejné váze před hubnutím ale pak už jsem zase přestal přibírat .A před tím i potom jsem nic nezměnil.Je u těla nějaká pamět že se vrátí na tu samou váhu a přitom se v příjmu a výdaji nic nezmění?Proč to tak je?“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, pane Milane, především gratuluji k tomu úspěchu -- ubrat 20 kg je téměř neskutečný úspěch. Ale k tématu: máte pravdu, že existuje pojem "set point", který označuje váhu, kterou člověk může při snahách o redukci dosáhnout, a přes niž se již dostává velmi těžko. Otázkou je, v jakém zdravotním a obecně fyziologickém stavu se zrovna nacházíte, a co by bylo vůbec možné udělat dále. S tím souvisí řada dalších otázek, od kompozice těla po například medikaci. Rovněž i pojem "metabolic memory" -- tedy metabolická paměť -- existuje, ale ten pochází z diabetologie. To vše samozřejmě vyžaduje daleko více času, tak se třeba zastavte u Vašeho lékaře nebo i u nás:-) Přeji pevné zdraví!“

Jana: „Dobrý den, jak se zbavit celulitidy, nejsem silna při vysce 174cm mám 64 kg. Je mi 54. Jak velkou roli hraje dedicnost ?Každe kilo navíc velmi zhoršuje stav hlavně na nohach. Děkuji“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, paní Jano, celulitida (přesněji gynoidní lipodystrofie) především není nemoc. Je to estetický nález, který Vám možná může vadit či ne, ale -- aspoň v těch stupních I či II -- Vás nijak zdravotně nepoškodí. Zbavit se celulitidy nejde, a ani to nemá smysl. Je to geneticky dáno, resp. ženskými hormony, a je to naopak známka ženského zdraví. Dá se to redukovat různými postupy, ale nelze se jí zbavit. Samozřejmě pokud bychom se bavili o pokročilé lipodystrofii, resp. tzv. elefantiáze -- tedy onemocnění lymfatického systému na nohou -- to je problém pro angiologa, cévního specialistu. Určitě bych Vám radil se na něj obrátit, pokud se stav významně zhoršil. Přeji pevné zdraví!“

Martina: „Děkuji za odpověď, pane doktore. Dcera genetickou ani růstovou poruchu nemá. Dostala menstruaci ve 12. letech a proto prý už neporoste, bohužel. Teď k tomu hubnutí: jak omezit chuť na sladké? Zkouším to 90% čokoládou, banány,biochrom. Jde jde to i jinak? Děkuji. Vám také přeji pevné zdraví a klid na Duši :)“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno ještě jednou, paní Martino, je pravdou, že ve 12 letech je to docela svízel, rozvíjející se slečně vysvětlit, že si má místo čokolády dát papriku. Z hlediska energetického je dobré pokusit se dceři nabídnout místo sladkosti s vysokou energetickou hustotou například meloun nebo jahody. Ty jsou dostatečně sladké a přitom nevyvolávají takový nárůst inzulinu a potažmo chuť k dalšímu jídlu. Banány nejsou špatnou volbou, ale pozor na obsah cukru. Jejich výhodou je ale ve srovnání s čokoládou větší množství vlákniny. Apropos, vláknina, zkuste dceři přidávat jakoukoliv vlákninu, zpomalíte vstřebávání stravy a tím i nástup hladu či dalších chutí. To je už téma třeba k posouzení glykemického indexu stravy atd. A to je na delší diskusi... Mmch, biochrom nekupujte, nemá žádný reálný smysl (krom přínosu do kapsy prodávajícího:-) Ať se Vám i dceři daří!“

Luděk Konhefr: „Dobrý den pane doktore,je mě 54 let a jsem diabetik na inzulinu.Při výšce 185 cm,jsem si udržoval hmotnost na 94 kg.Nyní jsem po úrazu 7 měsíců nechodící a moje hmotnost se zvýšila na 138 kg a já teď nevím jak z toho ven ,stále ještě nejsem plně pohyblivý,jíst musím.Prosím poraďte. Děkuji L:Konhefr Klecany 371“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, pane Luďku, rozumím problému. Bohužel je to "klasický" problém s inzulínem. Ve svém účinku je to totiž "anabolikum", tedy vede k ukládání energie a potažmo zvyšování váhy, resp. zvyšování uloženin tuku. Určitě bych radil pokusit se jakýmkoliv způsobem spalovat uložené tukové zásoby pohybem, zkusit cvičit aspoň rukama -- s činkami apod. Jakákoliv "spálená" kalorie má v tom celkovém součtu denních kalorií smysl. Samozřejmě existují léčiva, kterými lze ovlivnit ukládání energie a potažmo hmotnost, zkuste se poradit s Vaším diabetologem, určitě se na něčem domluvíte. Přeji pevné zdraví!“

Miloslava Křetínská: „Dobré ráno, chůze každý den ráno půl hodiny před příchodem do zaměstnání může ovlivnit zdravotni stav? Děkuji za.odpověď. Miloslava Křetínská 2“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, paní Miloslavo, skvěle, stoprocentně doporučuji pokračovat. Chůze je nejrozumnějším a nejlevnějším opatřením v boji s nadváhou. Určitě Vám to bude nadále prospívat! Gratuluji k motivaci a přeji nadále pevné zdraví!“

Milan: „Ještě jsem si vzpomněl na jednu věc.Už v roce 1998 jsem četl článek o výzkumu kde pomocí genetické manipulace při stejném příjmu potravy byla jedna myš obézní a druhá byla zcela normální.Proč to i po tolika letech u lidí není v praxi?“

MUDr. Jiří Pumprla, Ph.D., MPH, MBA: „Dobré ráno, pane Milane, ano, máte pravdu, genetickou manipulací v oblasti regulace příjmu potravy lze dosáhnout jistých dílčích efektů. Problémem ale zůstává, že nikdo neví, co taková genetická manipulace udělá s lidským organismem. A provádět takové klinické studie u lidí bude i do budoucna asi velkým problémem, ať už z etického-medicínského důvodu nebo i ekonomického. Věřím ale, že někdy v budoucnu se vybrané aspekty z genetické manipulace použijí. Ať se Vám daří!“