Jerzy Stuhr jako náhodný majitel velblouda, kterého mu závidí celé provinční městečko. Polský film oceněný na MFF v Karlových Varech.
Dále hrají: A. Dymná, D. Bednarczyková, B. Wójcik, A. Franczyk, F. Szajnert, Z. Kaleta a A. Kozak. Režie Jerzy Stuhr. V polském znění s titulky.

Pan Zygmunt Sawicki je loajální zaměstnanec banky a ctihodný občan malého městečka, který jednoho dne nalezne na ulici opuštěného velblouda. Možná ho tam zanechal odjíždějící cirkus. Sawicki se opuštěného zvířete ujímá a společně se ženou se o něj začne starat. Jeho nečekané štěstí mu ale rychle zhořkne. Brzy se jako majitel velblouda stává trnem v oku, jak u svých spoluobčanů, tak u místních úřadů…

Scénář filmu před svou smrtí napsal Krzysztof Kieślowski (Dekalog, Dvojí život Veroniky, Tři barvy: Modrá, Bílá, Červená), známý polský režisér a významná osobnost „kina morálního neklidu“. K odloženému projektu před několika lety zemřelého tvůrce se vrátil Jerzy Stuhr, který se neskrývá s tím, že se hlásí k jeho odkazu.

O natočeném filmu prohlásil: „Absurdně laděný příběh vypráví především o tom, že pokud si člověk vybere něco, co se vymyká obecným normám a zavedeným pořádkům, zvolí si zároveň samotu, neporozumění a hněv ostatních.“

Není náhodné, že pro sebe si Jerzy Stuhr ponechal k hereckému ztvárnění hlavní postavu úředníka Sawického, jeho ženu Mariu představuje Anna Dymná (Mastičkář, Epitaf pro královnu, Zaklínač).

Film získal na Festivalu polských filmů v Gdyni, v roce 2000, Cenu za nejlepší hudbu (Abel Korzeniowski) a v témže roce na MFF v Karlových Varech mu byla udělena Zvláštní cena poroty ex aeguo a Hlavní cena Ekumenické poroty.

Dále hrají: A. Dymná, D. Bednarczyková, B. Wójcik, A. Franczyk, F. Szajnert, Z. Kaleta a A. Kozak. Režie Jerzy Stuhr. V polském znění s titulky.

Napište nám