Nejhůře se hledá nepřítel ve vlastních řadách. Hvězdně obsazená adaptace špionážního románu Johna le Carrého, nominovaná na tři Oscary. Britsko-francouzsko-německý koprodukční film (2011). Hrají: G. Oldman, J. Hurt, C. Firth, B. Cumberbatch, T. Hardy, T. Jones, C. Hinds a další. Režie Tomas Alfredson

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

V roce 1973 je předčasně penzionovaný agent George Smiley povolán ministerským tajemníkem, aby odhalil krtka (zrádce) ve špičkách britské tajné služby, o jehož existenci byl přesvědčen již jeho zesnulý nadřízený Řídící. Se spolupracovníky Peterem Guillamem z centrály a specialistou Mendelem postupně rozplétají komplot, do nějž jsou zapleteni čtyři jejich dlouholetí kolegové, kteří po smrti Řídícího ovládli vedení služby. Avšak opravdovým zrádcem je jen jeden z nich.

Knižní bestseller Jeden musí z kola ven z roku 1974 je považován za nejlepší špionážní thriller britského specialisty na tento žánr Johna le Carrého (nar. 1931), který byl jeden čas sám agentem. V roce 1979 byl podle něj natočen sedmidílný seriál s Alecem Guinnessem v hlavní roli. Nyní látku poněkud překvapivě zpracoval Tomas Alfredson, který na sebe upozornil novátorským upírským hororem Ať vejde ten pravý (2009). Odvážná sázka producentů vyšla a švédský režisér natočil atypické žánrové dílo, jež si však zachovává napětí a překvapuje zvláštní melancholickou atmosférou. Kromě vynikajících hereckých výkonů zaujme také dobová atmosféra a výborná hudba Almodóvarova dvorního skladatele Alberta Iglesiase. Film získal prestižní Cenu BAFTA za nejlepší britský film roku a byl nominován na tři Oscary.

Originální názevTinker Tailor Soldier Spy
Stopáž122 minut
Rok výroby 2011
 ST
ŽánrFilm