S tímhle Mexičanem si neměli zahrávat! Bývalý a po zuby ozbrojený agent, který se přidal na špatnou stranu zákona, se nezalekne ničeho.
Režie: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis. Scénář: Robert Rodriguez, Álvaro Rodríguez. Hrají: Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal a další.
Machete

V roce 2007 plánovali Robert Rodriguez a Quentin Tarantino uvést do kin projekt Grindhouse, jenž měl současným mladým divákům evokovat zážitek z návštěvy grindhouseových kin. Tyto třetiřadé sály v Americe sedmdesátých let minulého století promítaly výhradně laciné brakové filmy a své návštěvníky lákaly na dvojprogramy těch nejfušerštějších, nejschematičtějších a nejpokleslejších snímků s bláznivými a okázale přímočarými i šokantními příběhy.

V původní podobě měl projekt Grindhouse mít podobu tříhodinového bloku sestávajícího ze dvou celovečerních filmů Auto zabiják a Planeta teror, které natočili Tarantino a Rodriguez. V duchu grindhouseové tradice pak mezi nimi měly být zařazeny upoutávky na neexistující filmy s podobně bláznivými atrakcemi natočené hostujícími režiséry. Jeden z těchto falešných trailerů, který natočil Rodriguez, vábil na snímek Machete v hlavní roli s ikonickým Dannym Tejem, jenž měl být mexickou variací na tzv. blaxploitation snímky. To byly brakové filmy vznikající v první polovině sedmdesátých let, které oslovovaly afroamerické městské publikum tím, že mu nabízely silné černošské hrdiny, kteří v ideologicky a politicky vyhrocených příbězích svými pěstmi či se zbraní v ruce bojovali proti bezpráví a šli tvrdě za svými cíli.

Z původního konceptu Grindhouse nakonec bohužel sešlo, Auto zabiják a Planeta teror šly do kin jako separátní filmy a ony předělové upoutávky byly nakonec uvedené pouze v rámci propagace filmů na internetu a posléze na DVD a blu-ray.

Robert Rodriguez ovšem nezapomněl na impozantní figuru chlapíka ozbrojeného mačetami, ani na bláznivý koncept řízného a okatě pokleslého akčňáku vystavěného okolo témat mexické diaspory v USA. Za tři roky se tak do kin dostala opravdová celovečerní verze filmu Machete, kterou Rodriguez spolurežíroval s Ethanem Maniquisem. Vedle Dannyho Treja v roli drsňáckého bývalého mexického detektiva, jenž si vyrovnává účty s mafiány napojenými na konzervativního texaského senátora vedoucího národoveckou kampaň proti přistěhovalcům, ztvárnily klíčové party také herecké hvězdy Robert De Niro, Jessica Albaová a Michelle Rodriguezová. V čestných rolích se objevily také všemožné známé tváře jako legenda béčkových akčních filmů 90. let Steven Seagal, Cheech Marin proslulý zhuleneckou sérií Cheech a Chong, zpěvák a druhořadý herec Don Johnson či celebritka Lindsay Lohanová.

Snímek nápaditě kombinuje křiklavě schematický příběh s bujaře krvavými sekvencemi, spoustou lascivit, ale také celou řadou aluzí na život a úděl mexických imigrantů v USA a ikonické prvky tamní diasporní kultury. O tři roky později Rodriguez natočil volné pokračování Machete zabíjí.

Režie: Robert Rodriguez, Ethan Maniquis. Scénář: Robert Rodriguez, Álvaro Rodríguez. Hrají: Danny Trejo, Robert De Niro, Jessica Alba, Steven Seagal a další.

Napište nám