Český rodák, který významně ovlivnil evropskou architekturu a design.

Hoffmann se narodil v Brtnici u Jihlavy v r. 1870. Ve svých dvaadvaceti byl přijat na Vídeňskou akademii výtvarných umění. Stal se žákem Otto Wagnera. Za diplomní projekt získal stipendium tzv. Římskou cenu, díky tomu uskutečnil studijní cestu po Itálii. O rok později společně s Otto Wagnerem, Gustavem Klimtem, Josephem Maria Olbrichem a Kolomanem Moserem založili Sdružení výtvarných umělců Rakouska – Secession. V té době byl Hoffmann okouzlen francouzskou a belgickou secesí. Pak se ale obrátil směrem k britské tvorbě, která ho zaujala svou jednoduchostí a geometričností.Proslavily ho i puristické návrhy budov např. Sanatorium Westend v Purkersdorfu u Vídně z r.1904.

V roce 1903 společně s designérem Kolomanem Moserem a průmyslníkem Fritzem Waerndorferem založil Wiener Werkstätte (Vídeňské dílny), které fungovaly až do roku 1932.Vyráběly nábytek, nádobí,koberce, látky i šperky.

Hoffmann vždy usiloval o to, aby dům vznikal ne jenom jako stavba, ale harmonicky s ní vytvářel i interiéry, které vybavoval předměty navržené jím samým, kolegy nebo spřátelenými umělci.Stopy, které zanechal tento přední evropský architekt a designér sledoval dokumentarista Theodor Mojžíš a historik umění Pavel Zatloukal.

Napište nám