Hraný dokument připomíná pohnuté osudy panovnické dynastie, která nastoupila do čela naší země v časech poznamenaných léty bezvládí a všeobecného úpadku (2012). Režie Z. Jiráský

Pořad na hranici dokumentárního a hraného filmu nás zavádí do éry vlády rodu Jagellonců, která se v naších zemích datuje do rozmezí let 1471 až 1526. Jagellonci v této době patřili k teritoriálně nejmocnějším královským rodům Evropy – sjednotili ji v dynasticko-správní celek a ovlivnili navždy historii a kulturu naší země. Na pražský dvůr však nastoupili ve složitých časech po dlouhém období bezvládí po smrti Jiříka z Poděbrad. Země hospodářsky strádala a pozice panovníka byla ohrožena ze strany šlechticů, kteří by převzetím dluhů mohli získat vyšší moc. Přesto se král Vladislav rozhodl nepřikročit k vládě tvrdé ruky a nakonec dovedl zemi k rozkvětu, který dokládá především řada působivých staveb (Vladislavský sál na Pražském hradě či dostavba chrámu sv. Barbory). Jeho syn Ludvík neměl příliš času pokračovat v otcových stopách, neboť střední Evropa se ocitla pod hrozbou turecké invaze a sotva dvacetiletý král byl naposledy spatřen na neslavném bojišti u uherského města Moháč. Po jeho smrti se uvolněného trůnu ujímá na dlouhá staletí rod Habsburků.

Film režiséra Zdeňka Jiráského vznikl v souvislosti s mezinárodním výstavním projektem EUROPA Jagellonica, který byl společnou iniciativou České republiky, Polska a Německa.

foto: David Cysař

Vladislav Jagellonský
český a uherský král

Vladislav Jagellonský

* 1. 3. 1456

† 13. 3. 1516


Stopáž52 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrDokument