Dopravní nehoda – zlomek vteřiny, který dokáže navždy změnit osudy lidí. Právě na příčiny a následky dopravních nehod se zaměří Černé ovce / Na silnici. Od 9. března 2012 vás každý pátek od 17:30 na ČT1 bude pořadem provázet Iveta Fialová.

Rozhovor s Ivetou Fialovou

Rozhovor s Ivetou Fialovou

O náplni Černých ovcí na silnici i vlastních zkušenostech z řízení

Na co všechno se mohou diváci těšit?

Jako první vždy uvidí příběh člověka, který zavinil dopravní nehodu, nebo se naopak stal její obětí, nebo při ní zahynuli jeho příbuzní. Jsou to dost jímavé reportáže a myslím, že nenechají nikoho v klidu. Druhá reportáž je návazná. Soustředí se na problém, který dopravní nehodu způsobil. Je to taková analýza, kde se k příčině nehody vyjadřují odborníci. Třetí reportáž je už na volnější téma. Strávíme třeba den s hasiči nebo den se záchrankou. Nabídneme také profily osobností, které se zabývají vyšetřováním dopravních nehod a podobně. Pak je tam ještě jedna rubrika, ta bude taková krátká. Chtěli bychom vyzvat diváky, pokud na svých cestách uvidí nějakou špatnou silnici nebo špatné značení, aby nám to natočili nebo vyfotili, přidali psaný nebo čtený komentář a vše nám poslali. Tím pomůžou i ostatním lidem, budou je tím varovat. Pokud materiál odvysíláme, tak to nějak ohodnotíme. Na to se mohou diváci těšit.

Mohou se diváci zapojit do tvorby pořadu i jinak?

Pokud se diváci stali účastníky dopravní nehody, jsou jejími obětmi nebo naopak viníky, a mají chuť o tom povídat, ať se obrátí buď přímo na nás, nebo na projekt Nezvratné osudy. V jeho rámci tito lidé jezdí po školách a vyprávějí studentům svůj příběh. Pomůže to jim a pomůže to samozřejmě i studentům, kteří si potom v dopravním provozu dají větší pozor. Adresa projektu, kam se mohou obrátit, je www.facebook.com/nezvratneosudy.

Co by podle Vašeho názoru měl pořad divákům především přinést?

My si myslíme, že pořad je dobrý i proto, že se vysílá v pátek před víkendem. Varuje lidi a nutí je k zamyšlení, aby si dávali před cestou větší pozor. Denně se stávají dopravní nehody, které končí tragicky. My to tak nějak vnímáme jako normál. Nám to profičí hlavou, vypustíme to, dokud se nestaneme součástí dopravní nehody, dokud nás nějak neovlivní, nestanou se z nás oběti nebo viníci. Pak nám to navždy změní život a to si myslím, že by bylo dobré, kdyby si každý uvědomil, než vyjede na silnici. Aby si neříkal: tohle se mně nemůže stát.

V čem je pro Vás osobně pořad Na silnici nový?

Nové je to v tom, že pořad nejen moderuji, ale mám ho na starosti také dramaturgicky. Takže je to pro mě taková novinka. Musela jsem se s tím poprat. Bylo to trošku na poslední chvíli, kdy jsme se rozhodli, že se budeme touto tématikou zabývat. Navíc nejsem žádný odborník. Já sice mám řidičák, ale mám ho asi 20 let a skoro neřídím. Já můžu říct, že přispívám k všeobecné bezpečnosti tím, že na silnici sama nevyjíždím.

» 20 let Černých ovcí

Vyhledávání v archivu reportáží