Země česká, domov Tvůj!

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14  
Sdílet
| Poslat odkaz

Na jaře 2012 uveřejnila Česká televize na svých obrazovkách výzvu režiséra Adolfa Ziky k občanům naší země, aby zaznamenali průběh svého všedního dne – konkrétně pátku 11. 5. 2012. Adolf Zika se svými spolupracovníky z těchto záznamů následně vytvořil svébytný a jedinečný filmový obraz naší země

Klikněte pro větší obrázekZemě česká, domov Tvůj je celovečerní dokumentární film, jehož spolutvůrcem se může stát každý občan nebo obyvatel této země. Fotograf, režisér a producent Adolf Zika si s nápadem jediného filmu o tisíci kameramanech pohrával již před dvanácti lety. Technologie digitálních kamer tehdy ještě ale neumožňovala takovou tvůrčí svobodu, nakonec proto namísto toho v roce 2000 vznikla Poslední kniha století, aneb jeden den v životě České republiky. Systematické zaznamenávání cesty našeho života ho však neopustilo, ba naopak, stávala se z něho jistá posedlost.

Klikněte pro větší obrázekV roce 2006 spatřila pulty knihkupectví kniha One Year of My Life, kde Adolf Zika zachytil jeden rok svého života, den za dnem ve 3285 snímcích. Tento systém zaznamenávání jednoho dne v devíti snímcích seřazených ve třech řadách po třech obrázcích nad sebou do jedné kolážové fotografie se ujal. Nezbývalo než myšlenku rozšířit a poslat k co nejvíce lidem po celém světě. V roce 2008 pak Adolf Zika vydával pokračování projektu „jednoho dne“ v podobě knihy Jeden den České republiky! Na tomto projektu opět spolupracovaly desítky špičkových českých fotografů. V roce 2009 Adolf Zika přišel s neskromným projektem Week of Life, jehož úkolem je zmapovat lidské životy očima samotných hrdinů, kteří je žijí. Jednoduše, život na planetě Zemi, očima jejích obyvatel. Po dvou letech se projekt rozšířil do 43 zemí světa. Nejsilnější je však česká komunita a právě to byl fakt, který přispěl k definitivnímu rozhodnutí natočit film o jednom obyčejném dni v této zemi a následně jej neobyčejně sestříhat a připravit pro premiéru v České televizi a následnou kinodistribuci.

Klikněte pro větší obrázekFilm ne náhodou přichází v magické době věštbami obestřeného roku 2012. V době, kdy pociťujeme jednu z největších nejistot od dob sametové revoluce. Procházíme jen krizí finanční, nebo i krizí hodnot? Rozpadající se struktura EU, masová nedůvěra v politiku a její hráče, pozvolná apatie na straně jedné, agresivita a korupce na nejvyšší správní úrovni, prospěchářství, populismus, naprostý nezájem o názor řadového občana na straně druhé. Také mnoho úspěšných jedinců, skupin a projektů v krásné zemi v srdci Evropy. To všechno je dnešní Česká republika, to všechno je dnešní svět naruby, svět stojící před jistě nejednou historickou událostí.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • Země česká, domov Tvůj? Ano, ale...

  21. 10. 2012

  Češi jsou věční mrchtalové, přesto v jejich pohledu na svět převládá spíš dobrá než blbá nálada. A dost tápou v tom, co znamená "být Čech". Tolik prozradila dokumentární sonda do duše českého národa, která vznikla během jednoho jediného dne v České republice s přispěním jejích obyvatel. Film Země česká, domov Tvůj uvidí diváci v kinech i v České televizi.

 • Startuje projekt Země česká, domov Tvůj

  10. 5. 2012

  Praha - Dnešní půlnocí začíná očekáváný projekt režiséra Adolfa Ziky Země česká, domov Tvůj. Ten má za účel zmapovat život občanů České republiky a poodhalit tak jejich mentalitu i zvyky po dvaceti letech od revoluce. Do snímku mohou svými natočenými příspěvky zasáhnout i samotní občané. Finální verzi představí autor ještě letos, a to 17. listopadu. 

 • Kameramanem jednoho dne v ČR může být každý

  15. 4. 2012

  Praha – Jeden den v České republice očima jejích obyvatel zachytí projekt, který vzniká s podporou České televize. Spolutvůrcem dokumentárního filmu Země česká, domov Tvůj se ale může stát každý.

Diskuse diváků
 • Ivan Veslar 4. 2. 2013 15:19

  Domov

  zeptejte se 4000 bezdomovcu a zkuste jim nabidnout 6760 volnych bytu za horen…

 • Iva Hájková 20. 11. 2012 22:53

  Skvělé

  PrávÄ› jsem shlĂ©dla celĂ˝ film a musĂ­m říci, Ĺľe to je úžasnĂ©, dojemnĂ©, skvÄ›le zp…

 • Poláchová 19. 11. 2012 13:05

  reprĂ­za

  Nestila jsem ho 17.11., kdy film budu moci vidět?

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 94 minut – Rok výroby: 2012 – P  D  ST  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Anketa
Jste hrdí na svou zemi?
43 % 148 hl. Ano 23 % 78 hl. Jak kdy 20 % 69 hl. Ne 14 % 49 hl. Nevím

Celkem 344 hlasy

Další zdroje
Související pořady
 • Země česká, domov Tvůj!Země česká, domov Tvůj!
 • 2424