Dokument o nečekaném střetnutí idealistických umělců a konzervativních obyvatel současných Lidic v souvislosti s uctěním 70. výročí lidické tragedie. Režie M. Dušek

Dokument vydává svědectví o tom, jak se idealističtí umělci a konzervativní obyvatelé současných Lidic ocitli ve sporu o způsob uctívání válečné tragédie. Zkresluje fiktivní audiodrama „Rozeznění Lidic“ historii, nebo je pokusem o překonání komunisticky propagandistického pojetí památky? Film kromě konfliktu kolem audiodramatu zaznamenává i další stěžejní události 70. výročí vypálení Lidic: každoroční tryznu s politickými projevy i vystoupením Anety Langerové, návštěvu německého prezidenta Gaucka, bizarní kulturní programy Památníku Lidice. Film se snaží zjistit, jakým způsobem se vzpomínka na lidickou tragedii podílí na konstruování identity národa i jednotlivých postav. Klade otázku, co si vlastně se vzpomínkou počít, jak si ji připomínat a proč.

Tvůrci tohoto dílu

  • scénář, režie a kamera: Martin Dušek
  • střih: Alexandra Gojdičová
  • zvuk: Michal Gábor, Václav Flégl
  • dramaturg ČT: Jana Hádková

Chat

V pořadí druhým filmem z cyklu Český žurnál jsou Rozezlení režiséra Martina Duška. Nejen na jeho dokument se můžete ptát v on-line chatu.

V pondělí 18. března 2013


Rozhovor s Martinem Duškem

Rozhovor s Martinem Duškem

Kdo je…

Martin Dušek
dokumentarista

Martin Dušek

* 1978


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument