Archivy americké NBC odkrývají unikátní svědectví o legendárním „narušení“ Berlínské zdi. Německý dokument.
Režie Marcus Vetter.

Září 1962. Mezi Západním a Východním Berlínem je vykopán tunel. Iniciátory této profesionálně organizované akce byli čtyři berlínští studenti: Italové Mimo a Gigi, student stavebních konstrukcí Ulli a jejich kamarád Hasso. Všichni chtějí osvobodit z Východu svoje přátele, rodinné příslušníky anebo snoubenky. Pomáhali však i ti, kteří na druhé straně neměli žádné osobní kontakty - z principu, protože "jejich věc" zde nabývala zcela konkrétní podoby. Chtěli pomoci těm, které dobře znali a uškodit těm, které tolik nenáviděli.

Muž, který jako první přišel s touto myšlenkou, se jmenuje Peter. Nakonec byl ze všech uprchlíků zřejmě jediný, kdo si nově nabytou svobodu doopravdy plně užil. Toužil po dálkách a až donedávna skutečně neúnavně putoval po Jižní Americe. Při svém riskantním činu je poháněla právě ona nezměrná touha cestovat - jeho osud dodává celé historii příchuť melodramatu.

Dokument režiséra Vettera rekonstruuje celý příběh Petera a čtyř studentů krok za krokem. Autentičnost je zaručena díky archivnímu materiálu, který tehdy natáčel zpravodajský štáb NBC, ale rovněž dotáčkám ze současnosti.

Už více než deset let po pádu zdi chce tento dokument připomenout mimořádně smělý podnik, v němž nacházíme jak příchuť dobrodružství, tak i bezpříkladně obětavé úsilí pomáhat druhým.

Napište nám