Koncertu z velkého sálu Lucerny na počest bývalého prezidenta Václava Havla pořádaný jeho přáteli, Knihovnou Václava Havla, Nadací VIZE 97, Výborem Dobré vůle, Fórem 2000, Člověkem v tísni aj.

V pátek 23. prosince 2011 se ve všech prostorách Paláce Lucerna odehrálo poslední dějství rozloučení s Václavem Havlem. Společenství přátel Václava Havla zvolilo formu, kterou Václav Havel miloval: přehlídku různých žánrů, stylů a uměleckých směrů. Poctu mu vzdali hudebníci, divadelníci, filmoví tvůrci, fotografové v neformální koláži pestrých vystoupení.

Během večera se na pódiu Velkého sálu v půlhodinových blocích střídaly kapely a sólisté jako Garage & Tony Ducháček, Hudba Praha, Jasná páka a David Koller, slovenská kapela Živé kvety, The Plastic People of the Universe, Tata Bojs, Velvet Underground Revival Band, Tonya Graves, Matěj Ruppert a Ondřej Brousek, Hradišťan s primášem Jiřím Pavlicou, společně vystoupil Radim Hladík s Vladimírem Mišíkem. Štěpán Rak zahrál skladbu, kterou několikrát hrál na různých akcích Václavu Havlovi, z Ameriky přiletěl Ivan Král a Suzanne Vega zazpívala píseň pro prezidenta Tom’s Diner.

V Lucerna Music baru vystoupily další kapely, v pasáži u sálu hrála Horňácká cimbálová muzika, v kině Lucerna odehrálo Divadlo Na tahu Zahradní slavnost v režii Andreje Kroba, Buchty a loutky inscenovaly Horský hotel a Divadlo Na Provázku Havlovu hru Prase. Mezi divadelními představeními se v kině promítaly filmové dokumenty o Václavu Havlovi, např. Bojanovského Prezident Václav Havel, Havel na Hrad Pavla Kouteckého nebo Americká pocta Václavu Havlovi z newyorské katedrály sv. Jana. V kavárně kina či v Mramorovém sále dostali příležitost vystavit svá díla fotografové, kteří provázeli Václava Havla jeho životem, jako Bohdan Holomíček, Oldřich Škácha, Tomki Němec.

Celou Lucernu poskytla zdarma velkoryse paní Dagmar Havlová s manželem Ivanem Havlem. Na pořádání večera se podíleli zejména přátelé Václava Havla, jeho bývalí spolupracovníci, ale také Knihovna Václava Havla, Česká televize, Film a sociologie, Kancelář VH, Nadace Charty 77, Člověk v tísni, Výbor dobré vůle Olgy Havlové, hudební a produkční agentury a další instituce.

Připomeňme si tuto akci u příležitosti desátého výročí úmrtí prvního českého prezidenta.

Pocta Václavu Havlovi na sociálních sítích

Napište nám