Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Polský film (2000). Hrají: D. Landowská, D. Ostałowská, B. Opania, K. Pieczyński, K. Gruszkaová, D. Toczek, A. Kameń, M. Mireková a O. Łukaszewicz. Režie Jan Jakub Kolski. V polském znění s titulky.

Kdysi tak šťastné Janovo manželství se pomalu začíná hroutit, když jeho žena Barbara zjistí, že nemůže mít děti. Utajované rodinné drama je nečekaně zastíněno katastrofou mnohem většího rozměru: vypuknutím druhé světové války. Rodinu přitom ohrožuje také s Němci kolaborující policajt Jodla, který tajně miluje Janovu ženu Barbaru a vyhledává její přítomnost. I přes nebezpečí, jež mu hrozí, poskytne Jan ve svém domě tajný úkryt mladé Židovce, Regině Liliensternové. Právě s ní se po čase intimně sblíží. Jejich vztah ale nezůstává bez viditelného následku, narozené dítě však najednou má dvě matky…

Drama patřící mezi nejlepší polské filmy roku 2000 je zlomovým titulem v kariéře režiséra Jana Jakuba Kolského. Ten se poprvé zřekl své oblíbené „vesnicko-mýtické“ tematiky (známé ze snímků Pohřeb bramboru, Janek Vodnář, Ten, co hraje z talíře, Šavle od velitele, Dějiny filmu v Popielawách) a navíc poprvé ve své filmařské kariéře využil literární předlohu. Scénář napsal Cezary Harasimowicz na základě prózy spisovatelky Hanny Krallové, jejíž příběh vlastně vychází ze skutečné události. V nové podobě má až jakýsi univerzální rozměr, hodný řecké tragédie a propojuje realistickou fabuli s akcenty metaforickými a symbolickými (skříň v níž se jedna z hrdinek musí ukrývat, tu slouží jako symbol ponížení a útlaku). Tmavé a „klaustrofobicky“ působící záběry kameramana Arkadiusze Tomiaka přispěly k vytvoření dusné a ztěžklé atmosféry. Příjemným hereckým překvapením filmu je Dorota Landowská v úloze neplodné Barbary. Vedlejší roli policajta Jodly ztvárnil znamenitým způsobem Krzysztof Pieczyński. Na přehlídce polských filmů v Gdyni v roce 2000 získal snímek několik cen: za vedlejší mužskou roli (Krzysztof Pieczynski), za scénografii (Michal Hrisulidis), za kostýmy (Małgorzata Zacharská) a za kameru (Arkadiusz Tomiak).

Napište nám