Dokument o osudovém přátelství Jeho Svatosti 14. dalajlamy a prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí včera uplynulo 10 let (2012). Režie V. Poltikovič

Když byl Václav Havel v roce 1989 zvolen československým prezidentem, pozval na oficiální návštěvu Jeho Svatost 14. dalajlamu. Kvůli možným hospodářským problémům s Čínou si takové pozvání troufnul z tehdejších státníků málokdo. Od té doby byl dalajlama v Československu vícekrát a s Václavem Havlem se stali dobrými přáteli.

V roce 2011, pouze několik dní před Havlovým úmrtím, proběhlo poslední setkání obou státníků. Nešlo o návštěvu státní nebo bůhvíjak oficiální. Naštěstí její průběh stačili režisér Viliam Poltikovič s kameramanem Miroslavem Součkem natočit s tím, že záznam se stane základem budoucího dokumentu o přátelství obou mužů. Nikdo v tu chvíli netušil, že půjde o jedno z vůbec posledních Havlových veřejných vystoupení.

Režisér využil části dokumentů, které sám v minulých letech natáčel, a v lednu 2012 je doplnil záběry z významné slavnosti Kálačakra v Indii, které se dalajlama účastnil a vyjádřil na ní svůj jedinečný postoj ke světu.

Viliam Poltikovič
dokumentarista a spisovatel

Viliam Poltikovič

* 28. 2. 1958


Václav Havel
prezident, dramatik

Václav Havel

* 5. 10. 1936

† 18. 12. 2011


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST HD
ŽánrDokument