Chat

Lukáš Humpl a David Holeš
Záznam chatu z pondělí 11. června 2012
Martina K: „dobrý den jak je možné že když jsem prodělala těžký tetanický záchvat můj soused volal záchranku ti pak přišli k nám a vynadali mé matce proč jste nás volala když jste zdravotník je možné takové jednání od lékaře akceptovat?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Tetanický záchvat není stavem,který by bezprostředně ohrožoval život postiženého, je však subjektivně velmi stresujícím. Rozumíme proto, že jste si pomoc přivolali i Vašemu rozhořčení. Neznáme konkrétní případ, o němž píšete, ale jednání záchranářů, jež popisujete, považujeme za neprofeionální.“
Lucie: „Dobrý den, nemám se zachranováním žádné zkušenosti. Mám si napsat nebo nějak vytvořit plánek nebo postup jak mám v případě nehody postupovat? Lucie“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, určitě bychom Vám doporučili absolvovat nějaký kurz se základy první pomoci. Vytvoření nějakého postupu, algoritmu předem je jistě dobrý nápad...“
Adriana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat co dělat při velmi nízkém krevním tlaku,když jsem někde na porcházce např. a cítím,že na mě jdou mdloby. Stává se mi to často a mám strach už pomalu vycházet z domu.Vyšetření mám veškerá za sebou a prý jsem zdravá. Ale můj krevní tlak byl při kolabsu 60/40“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, neznáme podrobnosti o Vašem zdravotním stavu ani Váš věk... pokud se kolapsové stavy opakují, doporučejeme jistě dostatek tekutin, dávkování fyzické zátěže. Vaše obtíže může ovlivnit celá řada faktorů, jako počasí, psychická kondice...“
Jana: „Dobrý den, jak je to se sundáváním přilby u zraněného motorkáře? V autoškole bylo řečeno, že se sundává kvůli umělému dýchání, ale to se již dnes nemusí provádět... sundávat nebo nesundávat a kdy? Děkuji“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, existuje několik systémů uchycení přilby, které se musí naučit i samotní záchranáři, aby si při sundávání přilby dokázali správně poradit. Pokud je pacient v bezvědomí, je vždy nutno přilbu sejmout, a to v tahu podélné osy páteře. Základní životní funkce, jakou je i dýchání, mají přednost před nebezpečím sekundárního poranění páteře při nešetrném postupu.“
sonax: „Jak často je zneužívána linka 155?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, vyložených zneužití jsou rámcově procenta. Další skupinou hovorů jsou však telefonáty neindikované, kdy není vážně ohroženo zdraví nebo život pacienta...“
sonax: „Je při volání záchranky volána spíše stodvanáctka nebo stopadesátpětka?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „155 je v našem kraji jednoznačně vytíženější linkou... ze 112ky jsou pak hovory na operátory 155 stejně přepojovány. Takže užití linky 112 při situaci poškození zdraví je vlastně obvykle jen mezikrokem...“
Zuzana Holcmanová: „Dobré odpoledne, na dětském táboře budeme mít dítě alergické na vosí bodnutí. Bude mít s sebou záchranný balíček s adrenalinem, dojezd záchranné služby na náš tábor je minimálně 15 minut, jak můžeme dítěti ještě pomoci bodne-li ho vosa? Předem děkuji za Vaši odpověď.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, aplikace adrenalinu je určena jen pro anafylaktickou reakci. Tzn. u pacietna s otokem dýchacích cest a hrozící poruchou vědomí. Jistě nelze aplikovat adrenalin na alergickou reakci kožního typu, kde podání tohoto léku může naopak způsobit závažné komplikace. Těžcí alergici jsou adrenalinem vybaveni cestou svého lékaře. Rodiče by měli vedoucí o této skutečnosti informovat. Případné použití, resp. jeho nutnost by bylo vhodné předem konzultovat s operátorem tísňové linky.“
Adriana: „Děkuji moc za odpověď. Je mi 28 let a můj zdravotní stav podle vyšetření by měl být uplně v pořádku.Prý je to následek mé nižší tělesné váhy a delšího stresového období. Chtěla bych se jen ještě zeptat,zda při zlepšení fyzické kondice a pravidelnému stravování může dojít ke zlepšení? Děkuji.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Zcela jistě ano, určitě bychom to zkusili.“
Vivere: „Dobrý den, ráda bych si ujasnila, jak je to s umělým dýcháním... Nedávno jsem se naskytla u člověka, který zkolaboval, postupně přestal dýchat a neměl nahmatatelný tep. Řídila jsem se instrukcemi, které mi dával dispečer ze ZS, jež zněly, že mám pouze masírovat srdce do příjezdu ZS. Je tomu tak ve všech případech? Nebo se v některých ojedinělých se stále dýchá? Děkuji předem za odpověď :)“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, operátor vás instruoval správně. Dýchání je indikováno u dětí, tonutí a případů otravy či těžkých úrazů se zástavou dechu.“
Jana: „Co dělat, když je rána v hrudníku a nemám poloprodyšný obvaz? Jak bez něj řešit vzduch v hrudníku?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Překrýt ránu neprodyšnou látkou - mikrotenový sáček, pláštěnka...přelepit ze tři stran.“
Kateřina V.: „Dobrý den, jak poznám že mám něco se srdcem? Byla jsem na ekg tam mi řekli že je vše v pořádku. Ale jakto že me tam často píchá ? bojím se že mám nějakou skrytou vadu. Děkuji za odpověd“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Píchání či jiná bolest na hrudníku mohou mít celou řadu nekardiálních příčin. Možnost onemocnění srdce je však vždy nutno pečlivě vyloučit. Pokud se Vaše obtíže opakují nebo přetrvávají, doporučujeme nenechávat tyto obtíže bez povšimnutí a dohodnout se s lékařem na opakovaném či dalším vyšetření.“
Linda: „Dobry den, o vikednu jsem dostala ranu do hlavy, do zadni casti hlavy, pad predmetu asi 3kg z 50cm vysky, byla jsem v predklonu. Nemam zadne potize - pocit na zvraceni, toceni hlavy, mzitky pred ocima, nebyla jsem v bezvedomi apod. - krome slabe tupe bolesti hlavy v celni casti a oblasti spanku(jako treba pri chripce. Bolest stridave odezniva a nastupuje, je to nyni jiz 3. den. Je to normalni stav nebo je vhodnejsi navstivit lekare? dekuji.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Vámi popisované obtíže samozřejmě mohou, ale nemusí s úrazem souviset. Pokud obtíže přetrvávají a v anamnéze úraz máte, jistotu získáte až po případném lékařském vyšetření.“
Glass Inferno: „Jak hodnotíte kolegu Stanislava Mackovíka?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Pana ředitele Mackovíka neznáme osobně, ale máme zato, že svou práci bere velmi zodpovědně. Přesně ale nevíme, jaké hodnocení máte na mysli...“
Bobina Kochová: „CHci jen pozdravit Mudr.Davida Holeše za všechny sestřičky z bývalé chirurgie nemocnice Vítkov ahoj,ahoj ahoj Bobina“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Bobino, MUDr. David právě odeše zpět do služby. Ale Váš pozdrav rád vyřídím po skončení vysílání. Zdraví Lukáš Humpl“
Jana: „Asi jsem se špatně vyjádřila - u poloprodyšného obvazu jsem myslela, pokud nebude fungovat. Známé stalo, že náplasti ze 3 stran nelepily a obvaz tak nějak pozbyl účinnosti. Co dělat pak?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Přes přiložený obvaz pak můžete ránu překrýt i dlaní.“
Vojta: „Dobrý den, kdo platí zásah Záchranné služby?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, zásah ZZS je hrazen ze zdravotního pojištění. Provoz ZZS jako organizace pak platí z menší části pojišťovny - za výkony provedené u pacientů při samotných zásazích a z větší části pak zřizovatel, což jsou jednotlivé kraje.“
Glass Inferno: „Je seriál ČST Sanitka pravdivý?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den, to je spíše otázka na tvůrce seriálu, ale pokud vím, byly jednotlivé epizody inspirovány skutečnými událostmi pražské ZZS. Pokud se ptáte na pravdivost stran toho, nakolik je tam věrně popsána práce záchranářů jako taková, myslím, že je o dost více blížící se realitě než obdobné seriály zahraniční provenience. Uvidíme, jak to bude v druhé řadě seriálu, která se právě natáčí...“
Glass Inferno: „Jaký je podle Vás souč. ministr zdravotnictví ve vztahu k Záchr. službě?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „To opravdu nedokážeme posoudit. Zdravotnictví je velmi rozsáhlý a složitý rezort a ZZS je jen jeho malou součástí.“
Karel Čudek: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak cvičí záchranáři? Slyšel jsem, že máte i soutěže v záchranářství podobné sportovním závodům? Děkuji“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Jednotlivé ZZS mají obvykle nastaven systém dalšího vzdělávání svých pracovníků, které probíhá během provozu - např. různé nácviky postupů, instruktáže k novinkám či semináře. Další formou jsou třeba cvičení záchranného systému, společně s dalšími složkami - hasiči a policisty. Pak krajské soutěže, jež některé záchranné služby pořádají. Vrcholem jsou celostátní nebo mezinárodní soutěže posádek ZZS, jako je právě proběhlý 16. ročník prestižní soutěže Rallye Rejvíz. Na ní posádky řeší v rámci denních i nočních etap celou řadu postižení na stanovištích, mezi nimiž se přesunují sanitním vozidlem.“
viktorie: „dobrý den , mám časté bolesti hlyvy co mám dělat děkuji“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Bolest hlavy je poměrně častou obtíží. Nemusí mít jasnou nebo snadno zjistitelnou příčinu, ale může být i příznakem závažnějšího onemocnění. Pokud se Vám popisované obtíže vracejí opakovaně, jak píšete, jistě je vhodné podstoupit lékařské vyšetření. Nejlépe je zkonzultovat problém s Vašim praktickým lékařem a dohodnout se na dalším postupu.“
viktorie S.: „Dobrý den, mám časté bolesti hlavy v pomeně malémvěku 12 let“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Na stejnou otázku jsme před krátkou chvíli odpovídali... doporučujeme stejný postup.“
Kateřina V.: „Děkuju za odověd Doktor mi řekl, že je to psichyckého rázu ale i tak si myslím že jistota je jistota, chtěla bych se ještě zeptat jestli normálního člověka tam opravdu někdy píchne ? DĚKUJU MOC!“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Ano, psychicky podmíněná bolest, nejen hlavy, je samozřejmě možná. Pokud se Vaše obtíže opakují, zaslouží si pozornost. Vyloučí-li se tělesná příčina, možnou pomocí je třeba i návštěva psychologa, práce se svým duševním stavem, zpracováním případného stresu, přetížením organismu a podobně.“
Lucka: „Patří vám obdiv a velký dík.Jaké máte koníčky po práci“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dobrý den. Děkujeme. Pan doktor Holeš relaxuje při jízdě na kole nebo na koni, během zimní sezony hraje rekreačně hokej... Já to mám podobně, navíc si skvěle aktivně odpočinu při horské turistice a chodívám do wellness - sauna, whirpooll, bazén...“
Helena: „Dobrý den, předněkolika dny mě postihla náhlá slabost se zrychleným bušením srdce a silným prodýcháváním, cítila jsem se hrozně mizerně, manžel mě odvezl do nemocnice k odborné pomoci. Než jsem v ambulanci interny přišla na řadu (po dvou hodinách), cítila jsem se mnohem lépe. Lékař už hůře diagnostikoval, co mi vlastně bylo, nevím to dodnes. Není lepší v takových případech volat záchranku,aby lékař viděl na vlastní oči stav,ve kterém se pacient nachází? Nehraničí to se zneužitím záchranné služby? jen doplním,že se léčím s vysokým krevním tlakem. Děkuji.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „V případě náhle vzniklých obtíží, které mají ráz ohrožení života či životních funkcí, je přivolání ZZS bez diskuzí. Část zásahů ZZS však tvoří i stavy, které nejsou bezprostředně život ohrožující. Rozhodně však nelze říci, že jde pak o zneužití záchranky. Co můžete v každém případě udělat v případě nejistoty, je sdělit své obtíže operátorovi na tísňové lince, pokud je jako ohrožující subjektivně vnímáte a dohodnout se s ním na dalším postupu. Vysoký krevní tlak je jistě rizikovým faktorem.“
adam: „je mi 17 a mám časté bušení srdce a bolí mě na hrudníku. Co by to mohloo znamenat? Děkuji za odpověď.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Dechové obtíže i bolest na hrudníku mohou mít celou řadu příčin, nejen tělesných, ale i duševních (psychické vyčerpání organismu, stres...). Správné je nejprve somatické vyšetření a vyloučení tělesného onemocnění. Takže bychom doporučili návštěvu praktického/dětského lékaře, k němuž docházíte a dohodnout s ním další postup.“
TCK: „Znáte film The Ambulance?“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Ne, neznám.“
Eva: „Dobrý den, Ještě cca před 3 lety jsme se na kurzu pro táborové zdravotníky učili, že pokud dojde k tonutí, popřípadě zvracení člověka a následné ztrátě vědomí, je třeba postiženého nejprve obrátit na bok a zvratky či vodu z něho "dostat", jinak by prý další oživování mělo za následek pouze zatlačení zvratků nebo vody zpět do plic a postižený by zemřel. Jaký je tedy v těchto případech správný postup první pomoci? Děkuji za odpověď.“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Ano, správný postup je nechat vytéct z dutiny ústní vodu, zvratky, a pod, ústa pomocí prstů popř. vytřít, jsou-li v nich zbytky pevných částic (zvratků, jídla, atd.) Pokud byste do pacienta vdechli do nevyčištěných úst, zatlačíte obsah ústní dotiny do dýchacích cest...“
Monika Kandriková: „Prosím Vás, potrebujem poradiť, mám 2 letú holčičku, a potrebujem poradiť, v prípade keď ju bodne sršeň, ako jej mám podať prvú pomoc, okrem toho, že navštívim ihneď pohotovost. ďakujem“
Lukáš Humpl a David Holeš: „Postižené místo můžete v rámci laické první pomoci chladit studeným obkladem, ledem a pod. Snížíte bolest i následný otok...“
Peťa: „Dobrý den, pokud člověk nedýchá a má zraněnou páteř, má se vždy zaklonit hlava? Nebo stačí jen posunout čelist? Děkuji za odpověď“
Lukáš Humpl a David Holeš: „To může být odlišné u jednotlivých pacientů... v každém případě je třeba s hlavou dýchat co nejméně a velmi šetrně, nejlépe vůbec.“