Chat

psycholožka

Ludmila Mrkvicová

Záznam chatu ze středy 13. června 2012

Ludmila: „Dobrý den, prosím Vás, chtěla bych se Vás zepatat, jestli nemáte náhodou dceru Ivanu, která se učila v Národním podniku Tonak Nový Jičín. Děkuji“

Ludmila Mrkvicová: „Nikoliv.“

Marie: „Dobrý den,mám dceru v 1.třídě,má jet na tábor poprvé od hasičů,moc se těší.Ale já mám docela obavy,má vývojovou dysfázii a vadu řeči.Aby na ni děti nebyly zlí,jako ve škole,pak to docela špatně nese.Ale podporuji ji,že je šikulka a zvládne to.Poradila byste jak ji motivovat a poradit,jak se zachovat,reagovat na takovéhle protivy?Děkuji C“

Ludmila Mrkvicová: „Je důležité říct vedoucímu, aby na to trošku dohlédli, jak se k ní chovají ostatní děti, a zároveň je důležité, aby na tábor jela, protože i s vývojovou disfázií může být velmi šťastná mezi svými vrstevníky.“

tydyt: „Paní doktorko, víte něco o depersonalizaci? Dá se to léčit?“

Ludmila Mrkvicová: „Samozřejmě, je třeba se obrátit nejlépe na klinického psychologa.“

Dana: „Dobrý den,ráda bych se zeptala,od kolika let je vhodné poslat dítě na tábor. Děkuji“

Ludmila Mrkvicová: „Je to individuální, setkla jsem se s tím, že jezdily i děti pětileté, ale běžně po první třídě to zvládá většina dětí bez problémů.“

Iva: „Dobrý den, jaký je váš názor na zkrácený (víkendový) pobyt na táboře tzv.na zkoušku? 7letá dcera ještě nikdy na táboře nebyla a nevím, zda by "dala" celých 14 dní. Děkuji“

Ludmila Mrkvicová: „To je velmi komplikované, nevím, jakou představu o zkráceném pobytu máte, ale většina dětí to zvládá a je pro ně lepší, když mohou být s dětmi po celou dobu. Ale existují i týdenní tábory a ty dítě určitě zvládne.“

lucie: „Dobrý den,mám 6 letého syna měl jed se školkou do školy v přírodě,on by jel ale ja bych to nezvládla,tak zustal semnou doma.co poradíte mě beru různé přírodní medikamenty na posílení psychiky,ale spíš si myslím že musím asi na to uzrát.je to jedináček a taky zůstane.“

Ludmila Mrkvicová: „Sama vyhledejte psychologa a uvědomte si, že socializace, tedy přizpůsobování se situacím, je velmi důležité do budoucna.“

Innemanová: „Dobrý den,Můj 9.letý syn je velice komunikativni a přátelský.Nikdy nechce na tábor.Zkusili jsme školu v přírodě a celý den probrečel.Jinak se mu tam libilo.Nadále nikam nechce.Nevim,jestli ho mam nutit.?Bere to jako za trest.Připadá mi,že to špatně snáší.Děkuji“

Ludmila Mrkvicová: „Doporučuju zamyslet se nad tím, jaká je situace v rodině, někdy děti přebírají starosti rodičů a může to být důvod, proč nechtějí odjet.“

RADKA: „Dobrý den, ráda Vás poslouchám, máte zajímavé názory, zkušenosti... Máte také nějakou poradnu? V Praze? Děkuji za odpověď. Přeji Vám hezký den. S pozdravem Radka Chytrá.“

Ludmila Mrkvicová: „V Praze poradnu bohužel nemám.“

Lenka: „Dobrý den, máte nějakou radu ohledně sourozenců, kdy jeden na tábor chce a druhý ne, zda tedy poslat jen jedno dítě, obě proti vůli jednoho z nich či je raději nechat doma oba?“

Ludmila Mrkvicová: „Klidně je rozdělte. Pro dobré sourozenecké vztahy je dobré, abychom sourozence nespojovali dohromady. Právě to rozdělení může pomoct dobrému sourozeneckému vztahu.“

Eva: „Mám dceru, která se léčí s epilepsií, užívá pravidelně léky, je bez záchvatů. Jak vybrat v tomto případě dětský letní tábor? Příp. v kolika letech můžu dceru na tábor poslat?“

Ludmila Mrkvicová: „Poraďte se s dětským neurologem. Jsou i tábory pro děti s touto diagnózou. Pokud doktor sdělí, že může jet na dětský tábor, je třeba, aby to bylo konzultováno se zdravotníkem tábora a ten by měl dohlížet na to, aby všechno proběhlo v pořádku.“

marie v: „Pěkný den, co by měl dělat vedoucí, který každý den utěšuje plačící dítě, jemuž se večer začne stýskat..přez den je vše vpořádku,ale večer (po telefonátu s rodičem-rodič na večerních hovorech trvá..) má téměř hysterický záchvat... je lepší dítě "přesvědčovat aby zůstalo" nebo ho poslat domů..“

Ludmila Mrkvicová: „Mělo by být doporučeno rodičům, aby netelefonovali.“

markéta j.: „Dobrý den, moje 11ti letá dcera by se ráda učila jezdit na koni a starat se o ně, myslíte, že je vhodné, aby jela na koňský tábor? Co když jí to nebude bavit? Párkrát se na koni svezla, ale je to přece jiné, než se koním věnovat 1 nebo 2 týdny v kuse. Děkuji za odpověď“

Ludmila Mrkvicová: „Jen ať to zkusí, ať to všechno zná, tedy i péči o koně. Tyto tábory bývají obecně dětmi velmi dobře přijímány.“

Luci: „Dobrý den, chci se zeptat, měli jsme jet s otcem dítěte poprvé na společnou dovolenou...otec přislíbil, že na dovolenou přispěje, ale nakonec řekl, že nemá peníze. Nevím, jestli otce vzít s sebou, ikdyž máme rozdělenny finance a s tím spojené spory? Děkuji a zdravím“

Ludmila Mrkvicová: „Záleží, jaké jsou vaše vztahy, pokud by na dovolené byla napjatá atmosféra, dětem by to neprospělo. Zkuste si to ujasnit a pak se rozhodněte. Dítě by nemělo být v napjaté atmosféře mezi rodiči. Dítě to cítí.“

JOlana: „Jak se postavit k prázdninám u babičky-když s tím nemám dobrou zkušenost.Dítko jsem před 2 lety pustila,upozornila,že natírat,dávat pozor u bazenu a jen mávli rukou,že zvládnou vše.Ještě nez jsem odjela,dcera byla sama v bazénu,nikdo ji nehlídal-tehdy 5let....A po návratu měla spáleniny 2.stupně.Mám prostě problém ji k nim pustit znova.Spolu jezdíme,jinak s nima nemám problém,pokud tam jsme všichni,normálně se navštěvujem.“

Ludmila Mrkvicová: „Naštěstí vaš dítě roste a už také bude umět se o sebe postarat, tedy i říct, co se mu líbí a co ne, ale určitě je důležité, aby dítě mělo kontakt s širší rodinou, tedy i s prarodiči a možná o to víc si pak váží domácího prostředí.“

Olga: „Dobrý den, mme spíš opačný problém-syn 7.5 roku (na konci oprvní třídy) je celkem mamánek a na tábor se mu moc nechce. Loni byla 2x během prázdnin na příměstském táboře-byl nadšen. Celý rok chudí do Skautu, byl s oddílem během roku na 2 víkendových pobytech a nyní ho posíláme na 1 týden na skautský tábor. Příliš nadšen z toho není, my jsme však přesvědčeni, že to úplně v pohodě zvládne, jedou tam i jeho spolužáci a dokonce 3 děti předškoláci. Poraďte, jak na to, aby se více těšil:-) Děkuji.“

Ludmila Mrkvicová: „Nedávejte najevo nějaké obavy, říkejte mu, že tam bude mít nové kamarády a nové zážitky, hlavně se neptejte, jestli mu nebude smutno.“

..eva..: „dobrý den..moje sestra měla 11let syna na ..mořský koník v Řecku...volal neštasně domů že tam mají zrovna ve své skupině vedouciho cca25let který je nutí svlékat do naha..formou soutěží a fantů...sestra zakročila-telefonicky-pobyt se zlepšil ale syn už po těchto zkušenosteh nikam nechce..a to je letitý skaut...já mám vnuka který možná za rok v 6letech taky pojede na tábor ale hodně se bojím že zrovna on naletí na takového pedofila..npř včera...pan ředitel školy v Praze a točí porno...co vy na to...chápu že mi odpovíte že to jsou ojedinělé případy ale co když....přitom bych moc ráda aby kluk odjel je dost společenský...“

Ludmila Mrkvicová: „To, co píšete je skutečně výjimečné, je dobré dítěti říkat, když se ti něco nelíbí, řekni to nejméně dvěma dospělým. Tedy i malé dítě může v takových situacích reagovat tak, že někoho upozorní. Každý vedoucí musí mít navíc potvrzení, že můžou pracovat s dětmi, takže by se to správně už nemělo opakovat.“

Petra Mrázová: „Dobrý den, prosím o radu. Máme šestiletého syna a v dubnu se nám narodil druhý syn. Starší syn začal být plačtivější a více citlivý (je na mne a manžela poměrně dost fixovaný),bez naší přítomnosti byl dosud pouze s babičkou na chalupě. Má o prázdinách jet na týdení tábor se zájmovým kroužkem Hasiči do kterého chodí tento školní rok, má tam kamarády svého věku a starší děti. Rád by jel, ale bojí se, že se mu bude stýskat. tábor bude ve vesnici poblíž bydliště a tak jsem po domluvě s vedoucí navrhla, že pro něj každý večer dojedu a bude spát doma. Opět se bojí, že se mu budou strarší děti smát, že nevydrží bez rodičů. Nevím jak mám postupovat, mám jasně trvat na celém pobytu, nebo ho mám brát domů? Děkuji Petra Mrázová“

Ludmila Mrkvicová: „Pro dítě je vhodnější, aby neodjížělo každý večer, protože tím se naopak jeho "smutek" může prohlubovat. Věřte tomu, že skutečně většina dětí to zvládne a že většina vedoucích si ví rady, když dítě teskní.“

Gabriela: „Dobrý den, mám 3,5 letého syna, když ma jet k prarodičům (jinde ho samotného nepoustime), mám pocit, ze souhlasi jakoby aby nám udělal radost... Nikdy jsme ho nenutili, jezdiva na 1 max 2 noci, ale z jeho souhlasu mivam pocit, jakoby nedokázal vyjadrit, ze se mu moc nechce. Dle prarodičů je spokojeny. Muže byt na to ještě maly, anebo to máme pro nej brát jako trénink na připadne delší výlety?“

Ludmila Mrkvicová: „Může to zvládnout zcela bez problémů. Připomeňte si, že kolikrát to jsou pocity rodičů, kterým je smutno. Většina prarodičů péči o děti bez problémů zvládá.“

Dita: „Dobrý den,mam skoro 10leteho syna letos pojede po druhe na tabor ktery je nejen pro enuretiky,nebot mame problem s nocnim pomocovanim.Zvlastni vsak je,ze pokud je na tabore tak se za cely tyden pocura 1 a kdyz je doma tak je to castejsi.Mam pocit ze to bude spise psychologicky problem uz jsem celkem zoufala poradite mi prosim kam se mam obratit?děkuji za odpověď Dita“

Ludmila Mrkvicová: „Obraťte se na nějakého dětského psychiatra, který s vámi bude celou situaci řešit.“

Radka Klíchová: „Dobrý den pani doktorko,chtěla bych se zeptat.Mám dceru 13let najednou nechce chodit do školy,bývá jí špatně,začne mít průjem a také i zvracela,má strach.Nemůžu to z ní dostat co se děje.Nejela ani s třídou na výlet.Nevím co s ní.Domluvila jsem jí i schůzku u školní psycholožky.Moc děkuju za Vaši radu a přeji pěkný den.Klíchová Radka“

Ludmila Mrkvicová: „To je dobře, je třeba pátrat po příčinách. Mohla se dostat do situace, která je pro ni nepříjemná a je dobrá, že se to řeší s psychologem.“

Lada Brožová: „Dobrý den. Rok co rok na schůzce s rodiči před táborem rodičům vysvětluji ať dětem nedávají mobily a je to jako mluvit do dubu. Stejně valná většina dětí mobily má a já jako hlavní vedocí každý večer řeším deset telefonátů od rodičů, že dítě tohle a dítě tamto. Moc mě to mrzí, protože program na tábor připravujeme celý rok a jsem přesvědčená, že dětem vůbec nic nechybí. Jsem přesvědčená že mobily tábory kazí. Když děti ješě mobily neměly, tyhle problémy jsem řešit nemusela.“

Ludmila Mrkvicová: „Velmi s vámi souhlasím. Zkuste spolu se zřizovatelem tábora více naléhat na rodiče, aby dětem mobily nedávali. I moje zkušenost je taková, že to opravdu narušuje program. Zdůrazněte na schůzce rodičům, že je o děti opravdu dobře postaráno.“

Andrea Smirova: „Dobry den pani psycholozko, muj dotaz zni,co mame delat v takovem pripade,kdy zijeme jiz 6 let v zahranici(Irsku).Mame 8letou dceru.Jsme zde pouze jen my tri,tedy neustale spolu,i kdyz se sirsi rodinou v kontaktu neustale(navstevy v CR i zde a take skype).Babicka opet s jednou z neteri,se kterymi si je nase dcera hodne blizko,prijede jako kazde prazdniny zde,a chteli ,ze si ji na dva tydny vezmou do CR a pak ji zase privezou.Podotykam,ze doprava je letadlem.Coz je pro nas,tedy me ma meho muze,nejvetsi kamen urazu.Dcera zatim rekla ze ne,ikdyz by starsne chtela,je to na ni videt,ale co by delali mamka s tatkou,pred ni nic nedavame najevo,i kdyz jsme na nervy.Je to jedno z mala minusu pobytu zde,kdy jsme na sobe vsichni zavisli.Poradite nam?Moc dekuji.Preji krasny den.Andrea Smirova.“

Ludmila Mrkvicová: „Vy jste si vlastně sama odpověděla, že jste "na nervy". Je v zájmu vás všech, aby jste pracovali na tom, aby ta rodina nebyla jenom uzavřená. Dcera to určitě zvládne a vy taky, vydržíte... Pro dceru je to důležité do budoucna, aby na vás nebyla moc vázaná.“

Dm: „Vzdycky na tabore profesionalove nejsou nebudte pani psychlozko naivni a nematte verejnost prosim.“

Ludmila Mrkvicová: „Dneska je určitě i pro rodiče důležité, aby měli informaci o tom, na jaký tábor dítě dávají, ale je možné se podívat na webové stránky a skutečně je většina táborů s velmi kvalitními vedoucími.“

Jan Šebek: „Dobrý den ! Máme 8-letého syna a je na nás velmi vázán. Nechce jezdit sám na tábory, nechce být ani chvilku sám doma a stále spí s námi v posteli. Máme nějak přitvrdit a něco mu i nařídit a nebo tomu nechat čas. Bohužel jsme již několikrát řešili i rozvod, ale situace kolem našeho syna nás zatím stále udržela.“

Ludmila Mrkvicová: „Možná by bylo dobré prve řešit partnerské problémy. Reakci dítěte velice pravěpodobně vyvolává atmosféra, která je mezi dospělými. Možná by bylo dobré navštívit odborníka (psychologa, rodinného poradce), aby se celá situace mohla řešit jak pro vás, tak pro vaše dítě.“

Mirka: „jak se zachovat, když víme dopředu, že "puberťáciů plánují na táboře provádět lumpárny (v noci se probudit a provést něco vedoucím) řešit to před odjezdem nebo to ignorovat ???“

Ludmila Mrkvicová: „Určitě je třeba je hlídat v noci, aby bylo hlavně zajištěno bezpečí dětí, tedy neumožnit jim, co plánují.“

Zdeňka: „Dobrý den paní doktorko,je možné se k Vám objednat,kde máte poradnu?“

Ludmila Mrkvicová: „V současné době nemohu přijímat nové klienty, protože čekací doby jsou velmi dlouhé.“

pavla: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký máte názor na noční hry během táborů ??? děkuji za odpověď ;)“

Ludmila Mrkvicová: „Záleží na tom, kdo hru organizuje. Vždy jsem se setkala s tím, že hra byla vzorně připravená a zabezpečená tak, aby to bylo pro děti v pořádku, navíc je důležité, jestliže nějaké dítě vyloženě odmítá, tak ho nenutit.“