Chat

personalistka, specialistka na nábory

Veronika Ptašková

Záznam chatu z úterý 29. května 2012

jiri: „kolik ti je“

Veronika Ptašková: „24“

Kateřina Relichová: „Dobrý den, jsem mamimka po mateřské dovolené a chci se zeptat, zda mám na pohovoru sdělit to, že mám 2 malé děti. Vím, že se mě na to ptát personalisté nesmí,kvůli např. diskriminaci. Ve svém životopisu děti samozřejmě neuvádím. Díky za odpověď. Hezký den.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, opravdu velmi záleží na momentální situaci, samozřejmě pokud cítíte, že by Vám to mohlo uškodit, tak tuto sktečnost při pohovoru nezmiňujte. Máte pravdu, že by se na toto personalisté ptát neměli.“

Tereza Syrovatkova: „Dobrý den, prosím Vás o radu, jak nejlépe potencionálnímu zaměstnavateli vysvětlit, že ikdyž jsem čerstvě (2roky) vdaná, tak neplánuji mít v dohledné době cca 5let rodinu. Nevdávala jsem se pro to. Ostatně tyto otázky mne celkem vyvádí z míry, nikdo totiž nikdy nebere v potas, že vdaná uchazečka děti mít nechce nebo nemůže. Děkuji za odpověď.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, na toto by se zaměstnavatel ptát neměl, jedná se o diskriminační otázku. Samozřejmě je dobré toto zmínit, například popsat zaměstnavateli, kde se za daných 5 let vidíte.“

lukáš kocurek: „Slečno, jak je to s práci v zahraničí? Je dobré napsat životopis jako v ČR,ale v cizím jazyce ? :-)“

Veronika Ptašková: „Ano. Pokud se jedná o zahraničí určitě napište strukturovaný životopis v jazyce dané země.“

sonax: „Jak jste se stala specialistkou na nábory?“

Veronika Ptašková: „Nastoupila jsem do společnosti, která se tímto zabývá.“

antik: „Co si myslíte o anonymních prac. pohovorech?“

Veronika Ptašková: „Za svou kariéru jsem se s tímto setkala. Společnosti jsou v tomto opatrné ale opatrní by v tomto měli býti i kandidáti.“

Veronika: „Jak na pohovoru naznačit zaměstnavateli, že se v blízké době nechystám na mateřskou. Je mi 28 a již půl roku sháním práci a rodinu opravdu neplánuji. Z doslechu z okolí mám informace, že můj věk hraje u pohovorů roli. Děkuji za odpověď.“

Veronika Ptašková: „Osobně bych tuto skutečnost zmínila zcela na rovinu. Byla bych upřímná.“

Kamila: „Dobrý den, mám takový dotaz. Měla bych napsat životopis a předložit ho na ústní přijímací zkoušce. Nevím, jestli je lepší napsat strukturovaný nebo vyprávěcí. Daná vysoká škola to neurčuje. Děkuji Kamila“

Veronika Ptašková: „Kamilo určitě zvolte strukturovanou formu životopisu, dnes se jedná o standard.“

Romana Krňávková: „Dobry den .Chtěla bych se zeptat ,jestli mám uvádět vždy na životopise sniženou prac.schopnost . Radili mi na UP že ne a pokud se ozvou tak doplnit . Jaký na to máte názor .Děkuji“

Veronika Ptašková: „Myslím, že byste tuto skutečnost měla uvést popř. vysvětlit o jaký problém se jedná. Neuvedením byste se mohla vystavit nebezpečí, že si zaměstnavatel bude myslet, že jste tuto skutečnost zatajila.“

Mária Lukáčová: „Dobrý den, už dlouhou dobu se snažím si najít práci jako asistentka managera nebo ředitele, pro kozmetickou nebo módní firmu.Byla jsem na pohovoru,no nedopadl dobře. Potřebovali anglické překlady, práci s excelem,práci v merchendisingu a pod.Podle mňe jsem uspěla celkem dobře no nevzali mě. Studovala jsem textilní marketing a mám za sebou práci na recepci a jako asistentka prodeje. Chtěla bych se zeptat co by ste mi jako personalistka poradila, v čem bych se měla zlepšit, popřípade jaké jsou kritéria na takové pozice. Mohla bych Vám zaslat moje CV ?“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, je složité vaši situaci posoudit pokud nevím přesný popis pracovního místa, na které jste se hlásila. CV můžete zaslat.“

antik: „Co si myslíte o diskriminaci, sexismu a xenofobii při pracovních pohovorech?“

Veronika Ptašková: „Že by personalista s takovými vlastnostmi neměl zastávat svou funkci.“

Aneta: „Dobrý den. Po dvou letech jsem ukončila studium na VŠ, protože už mi to nějak nešlo a hlavně mě to nebavilo. Mám střední školu - obchodní akademii - s maturitou. A zajímalo by mě, jestli do životopisu uvádět neuspěšné studium VŠ. Podle mého ne, člověk by jen upozornil, že něco nezvládl. Ale co pak, až se při případném pohovoru někdo zeptá, co jsem dělala ty dva roky, kde se v životopise neděje nic? Děkuji za odpověď“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, můžete např. uvést že jste studium přerušila z osobních důvodů, ale je dobré uvést jej do životopisu a zamezit tak vzniku tzv. "bílých míst".“

Petra Levá: „Dobrý den, paní Ptašková, již 3.měsíc aktivně hledám práci, mám za sebou již okolo 15 pohovorů, zatím ale bez úspěchu, chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně pohovoru typu assesment centre. Mám za sebou 2 zkušenosti a sama jsem nepochopila, co z takových typů pohovorů zaměstnavatel může poznat? Podle mě se jedná jen o komedii. Podotýkám, že mám SŠ vzdělání a téměř 8 letou praxi v administrativě a zákaznickém servisu.Absolvovala jsem i osobnostní testy s 200 otázkami typu"koušete si nehty nebo jiné předměty"...když se člověk pídí po výsledcích, tak se jich nemá šanci dočkat, personalistka mi slíbila, že je na moji žádost sežene, ale doposud nic, stejnou reakci jsem měla i z jiné personální agentury, při výběr.řízení na jinou pozici. Je opravdu tak těžké získat zpětnou vazbu a hlavně na co jsou takové testy podle Vás dobré, pokud se člověk hlásí na pozici asistentky? Děkuji předem za Vaši odpověď. Zdravím a přeji pěkný den. Petra L.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den Petro, co se týká Assessement center stávají se dnes trendem. Tento typ výběrového řízení sleduje způsob chování a určitě se nejedná o komedii. Tímto typem příjmacího řízení zaměstnavatel sleduje mnoho kompetencí, záleží samozřejmě jaký typ pozice obsazuje. Přeji mnoho štěstí při hledání zaměstnání a nepropadejte skepsi.“

Dominika Langrová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakou školu máte vystudovanou. O oblast lidských zdrojů se také zajímám, ale bohužel jsem na českých univerzitách příliš možností studia nenašla. Děkuji.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, mám vystudovanou obchodní akademii.“

Anicka: „Dobrý den,mám jen dotaz. Teď jste říkala, že by bylo lepší napsat do životu, že jsem momentálně na rodičovské dovolené. Myslíte, že se potom někdo vůbec ozve? Zaměstnavatel se přeci na to jestli má žena děti ptát vůbec nesmí... (Byť mám osobní zkušenost, že se na to ptají).“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, osobně bych tuto skutečnost uvedla, samozřejmě nemusíte pokud nechcete. Zaměstnavatel by se však mohl cítit, že mu zatajujete informace.“

Vendula Prášilová: „dobrý den, mám pro Vás dvě otázky:) ta první je určitě mnohem důležitější!;)chci se zeptat, jak/jestli vůbec se zmínit v CV o mém zdravotním stavu, konkrétně trpím RS a někdy na přijde nečekaně únava a já pokud je to možné si prostě na 10/15 minut např. sednu a za chvíli jsem opět "v pohotovosti":) takže vlastně jestli je vůbec vhodné se v CV o této věci zmínit. u potenciálního zaměstnavatele uplatní CV psaný tzv. "naležato":)“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, toto je myslím velmi podstatná informace, můžete však v životopisu popsat přesně jak jste popsala situaci zde, že se jedná o občasnou únavu a že Vás to podstatně v práci neovlivní.“

Lenka Š.: „Dobrý den paní Ptašková, chtěla bych se zeptat, můj muž má 2 VŠ v oboru geologie a dopravy. Téměř rok a 3 měsíce nemůže sehnat zaměstnání. Samozřejmě zaměstnavatelé objíždí osobně, zúčastnil se několika pohovorů, poslal nepočítané množství životopisů. Koukáme se na práci v Praze, Brně, Pardubicích a v Hradci Králové. Dokonce se manžel hlásil na manuální práci a rovněž mu práce poskytnuta nebyla, neboť má VŠ. Máme roční dítě a naše existenční situace je velmi vážná. Příjde nám, že většina nabídek je ušitá na míru a stejně o dané pozici je dávno rozhodnuto. Prosím Vás poraďte jak sehnat zaměstnání? Děkujeme za každou dobrou radu. Děkuji a přeji příjemný zbytek dne.“

Veronika Ptašková: „Doporučila bych kromě aktivit, které již činíte, obrátit se také na personální agentury, popřípadě zvážit rozšíření lokalit hledání práce.“

Míša Strejcová: „Musí být v životopise uvedeno že mám děti? Půl roku hledám praci po mateřské dovolené a mám pocit že nikdo nedojde dál než k řádku kde jsou napsané děti. Nikoho už nezajímá že je mám zabezpečené. děkuji“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, tuto informaci uvádět do životopisu nemusíte. Jedná se o tzv. diskriminační otázku.“

Romana Krňávková: „Co vše ma byt v životopisu? Co doba kterou jsem byla na prac. uřade jinak jsou nezi datumi mezery nevadí to,Děkuji“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, vzory životopisu s uvedením co vše by měl obsahovat určitě najdete na internetu. Pokud jste nepracovala delší dobu než půl roku měla byste zmínit, že jste na úřadu práce“

Feix Zdenek: „Nemely by jste radu jak na praxi, kdyz jsem vsude delal na cerno a tim padem nemam zadny offic. papir papir a mluvit o tom mi prijde jako ze si muzu vymyslet co chci a navic vlastne mluvit negativne o predchozim zam. to asi taky neprida na sympatiich.Dekuji:)“

Veronika Ptašková: „Muzete uvést, konkrétní pozici na které jste pracoval a popis práce a k tomu, že jste toto vykonával např. na volné noze.“

Pavlína: „Dobrý den, je povinnost psát do CV, že mám děti a od jakého roku jsem byla na rodičovské dovolené? Děkuji.“

Veronika Ptašková: „dobrý den, toto není povinnost.“

jiri: „delam v nasi roddinem firme a sem spokojeny v kancelari“

Veronika Ptašková: „Děkuji za informaci pane Georgi“

Ida: „Dobrý den, je mi 31 let. Za svůj život mám jen cca 4 letou pracovní zkušenost. V mezidobí jsem byla nemocná(přičemž vedena na PÚ), zároveň jsem i nějaký čas pečovala o osobu blízkou v terminálním stádiu života. Byla jsem tedy v podstatě v domácnosti. Nyní nemohu sehnat práci, jelikož samozřejmě v mém životopise jsou "díry", mohu se prokázat jen krátkodobými zkušenostmi. Z žádného ze 4 zaměstnání jsem neodešla sama, buď skončil pracovní poměr či se místo zrušilo. Začínám být zoufalá. Existuje vůbec nějaká rada, jak svůj prachbídný životopis vysvětlit, jak zvýšit svou šanci na naleznutí práce. Děkuji.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, myslím, že byste co nejvíce měla popsat svou situaci v životopise, např. i důvody proč dané zaměstnání skončilo. Popř. možná zvážit snížení požadavků.“

Kitta: „Dobrý den, jsem rok na mateřské a ještě dva roky mě čekají doma. Nicméně již teď to vypadá, že nebudu mít kam nastoupit a ráda bych se již teď zapojila do pracovního života. Jsou nějaké možnosti pro maminky na mateřské dovolené?? Děkuji“

Veronika Ptašková: „samozřejmě můžete se nějakým způsobem zapojit např. i do jiného dění vaší společnosti např. skolení apod.“

Eliška: „Zmiňovala jste v posledním vstupu rozmezí odměny za práci, kterou mohu dohledat na webových portálech pro konkrétní region. Prosím poraďte některý konkrétní nebo přímo webovou adresu. Děkuji“

Veronika Ptašková: „dobrý den, např. jobs.cz, práce.cz, opravdu jich existuje spousta. popř. můžete vyzkoušet zadat platové průzkumy nebo i sledovat kolik v inzerátehc nabízení zaměstnavatelé na danou pozici.“

Marcela Buková: „Dobrý den,je dobré uvádět do životopisu i jiné kvalifikace, které nesouvisejí s danou pracovní pozicí?? Děkuji za odpověď.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, záleží o jako kvalifikaci se jedná. Myslím že pokud je nějakým způsobem zajímavá tak toto uvést můžete.“

Julie: „Dobrý den, v současné době dokončuji bakalářské studium, do září budu mít splněné státnice nicméně bakalářskou práci budu obhajovat až v lednu, tedy titul budu mít až v lednu. Pracovat můžu ale klidně už od září. Jak toto napsat do životopisu?“

Veronika Ptašková: „napište, že již můžete nastoupit ihned a že Vás nic neomezuje popř. uveďte, že státnicujete až za nějakou dobu.“

Lenka: „Dobrý den. poslední zaměstnání jsem ukončila v r. 2004, ale od roku 2000 jsem na MD, která mi končí letos. Mám toto uvést do životopisu, nebo stačí napsat pouze ta zaměstnání kde jsem byla?“

Veronika Ptašková: „Myslím, že byste toto uvést měla jedná se o docela dlouhé období.“

Alena: „Dobrý den,jsem z velkého města, letos mi bude 44,od října 2011 jsem bez zaměstnání-byla jsem ve firmě 18 let.Bohužel se nedostanu ani k pohovoru,vždy je někdo lepší-pokud mi vůbec odpoví !!!,zkouším psát a volat všechny na možné strany,i tam kde nebyl zveřejněn inzerát na volné místo.Mám maturitu a nejsem ekonomka.Byla chyba,že jsem byla tak dlouho na jednom místě?Nemůžete říct kde dělám chybu?Chci si udělat kurs účetnictví,protože to vyžadují skoro všude,i když vím,že bez praxe mě nikdo na pozici úřetní nezaměstná,ale zase to bude plus pro práci na "všeobecné" pozici. Moc Vám děkuji za odpověď.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, určitě doporučuji si i v průběhu hledání práce dál rozšiřovat kompetence např. kurzem účetnictví, který jste zmínila. Určitě také doporučuji zapracovat na životopise, kreý je vaše vizitka, možná je problém zde.“

Tomáš Křesťan: „Dobrý den, zajímalo by mě jaké ideální vydělání by měl mít personalista. Jsem absolventem učitelství psychologie a tato práce mě velice zajímá, děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš Křesťan“

Veronika Ptašková: „Pane Křesťan, např. doporučuji přímo personalistiku, popř. učitelství nebo management. Toto je ovšem problém, tento obor se na školách moc nevyučuje.“

Richard: „Dobrý den, jsem student VS a pri studiu chodim na ruzne brigady. Ale jen po dobu volna(prazdnin) takze jsem treba delal 3 mesice, nekdy mesic, nebo narazove brigady. Je dobre do zivotopisu tohle vse psat i kdyz to nebylo dlouhodobejsi zamestnani? a popripade napsat od kdy do kdy, nebo je lepsi napsat obecne obdobi? Dekuji“

Veronika Ptašková: „dobrý den, můžete toto zmínit. Zaměstnavatel zde vidí, že jste aktivní.“

Marie: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je dobré využívat standardizovaný "evropský" formulář pro CV nebo zda je preferovaná vlastní úprava životopisu. Děkuji.“

Veronika Ptašková: „Zvolte standardizovaný formát.“

Magda: „Je dobré využívat "evropského" formuláře pro CV nebo je lepší naformátovat životopis podle sebe?“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, standardizovanou evropskou formou nic nezkazíte. Ovšem když zvolíte vlastní formu, také by měl mít určitou strukturu, a být reprezentativní.“

Jaroslav Bláha: „Dnešní životopis,kde to žijete. Je úplně v dnešní době na nic můžu si napsat co chci za dnešní peníže co soukromníci nabízejí těch 12.000hrubeho a s oblečením si učitě hlavu nelámu za ty peníze. S pozdravem Bláha z Vysokého Mýta.“

Veronika Ptašková: „Pane Bláho, možná bude problém v tom přístupu. Je pravda, že na některé pozice zaměstnavatelé nabízejí nízké platy, pokud však vydržíte, můžete se specializovat a vypracovat se.“

Helena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik je podle vás tzv. "fiktivních inzerátů" kdy si firma sice zadá inzerát, ale už je dávno rozhodnuto koho mají vybraného. Děkuji za odpoved“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, bohužel na tento dotaz nejsem schopna odpovědět. Zatím jsem se s tím to nesetkala.“

Radka: „Dobrý den, hledám práci, účastnila jsem se několika assesment center. 1.Mohu najít na netu informace, jak se na ass. centrum připravit? případně na pohovor obecně? 2.Je pokaždé ass.centrum koncipováno jinak podle obsazované pozice (např. prodejce, operátor, asistent..)? 3.Pokud reaguji na inzerát s nabídkou práce e-mailem (pošlu životopis a motivační dopis) je pak vhodné zeptat se telefonicky, jak to vypadá třeba za 3-5 dnů od odeslání? 4.Je případně vhodné přijít se zeptat do firmy osobně, pokud ano, mohu i neohlášeně a mohu chtít mluvit s vedoucím? 5.Najdu někde vzor životopisu a motivačního dopisu? Případně alespoň instrukce? Děkuji vám moc za odpovědi. Radka P.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den Radko, 1. Můžete, tyto informace na internetu zcela jistě jsou. 2. Ano, AC by mělo být koncipováno dle konkrétních kompetencí obsazované pozice. Jiné bude pro obchodního zástupce jiné pro obchodního manažera. 3. Ano, toto můžu doporučit 4. Osobně se zastavit můžete, každopádně pochybuji, že by Vás pustili k vedoucímu. Spíše to bude o tom, že necháte CV na recepci personálního oddělení. 5. Ano, najdete, určitě na různých pracovních portálech.“

Kristýna T.: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda uvádět v CV au-pair pobyty v zahraničí? Byla jsem dvakrát na cca. 3 měsíce. Děkuji za odpověď.“

Veronika Ptašková: „Ano toto uvést můžete a např. můžete zmínit, že vašim cílem bylo zvýšení jazykových schopností“

Michaela: „Dobrý den, potřebovala bych poradit. Pracovala jsem 2 měsíce pro jednu firmu, bohužel jsem musela skončit ve zkušební době, jelikož nebyl pracovní den bez neskutečného stresu a křiku a to ze strany paní manažerky. Když teď chodím po pohovorech a někdo se mě zeptá, proč jsem skončila, říkám, že z osobních důvodů, ale přijde mi, že ti personalisté se na to dívají divně, jako by byla chyba ve mě. Můžete mi poradit jak to odůvodnit? Samozřejmě chápu, že každá práce obsahuje určitou dávku stresu, ale tohle už opravdu bylo moc (už samotný fakt, že na této pozici se za poslední 2 roky vystřídalo 8 lidí o něčem svědčí). Děkuji za radu.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, uveďte pravdu, že se jednalo o diskriminační chování ze srany nadřízeného popř. o bossing či jinou problematiku. Osobně kdybych viděla jako důvod osobní důvody pro ukončení zaměstnání, tak bych si také myslela, že bylo ukončeno z vaší strany.“

Josef Luvmen: „Dobrý den, paní /slečno/ Veroniko, je mi 60 let, jsem inženýr s bohatou praxí ve výrobě a na státním kontrolním úřadě, zastupoval jsem ve své praxi i vysoké funkce, řídil jsem podnik se 168 zaměstnanci v nominální hodnotě 100 mil. Kčs. Certifikátů a různých dokumentů o školení a dalšího vzdělávání i na úrovni EU mám plný šanon. Hledám nové zaměstnání, napsal jsem životopis nejrůznějším firmám, úplně stejný. Když jsem uvedl v životopise pravdivé datum svého narození, vždy mi přišla odpoveď: "Nebyl jste bohužel vybrán do užšího výběru uchazečů". Když jsem napsal datum narození o 35 let zpátky, několik firem mě pozvalo k pohovoru, kterého jsem se zúčastnil. Po přijímacím pohovoru mi dodatečně přišla stejná odpověď, jako když jsem říkal pravdu a to si myslím, že jsem docela frajer, 186 cm/86 kg, lehce prošedivělé vousy, oblékat se umím a vystupovat taky. Co si o tom myslíte? Co dělají personalisté, odborníci ve firmách? Co máte za vzdělání, jak dlouho pracujete ve své funkci a kolik máte podřízených? Myslíte si, že je třeba psát životopis opravdu na tři stránky a říkat pravdu? To nikdo nečte, já bych mohl napsat svůj životopis na celou knihu, podle toho, co jsem zažil. Odpovězte mi, prosím, alespoň mailem, děkuji, Josef. /e-mail: luvmes@seznam.cz/“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, toto se opravdu bohužel stává. Možná by Vám pomohlo registrovat se např. na sociální síti LinkedIn a oslovit napřímo personální manažery společností, které Vás zajímají.“

Madla: „Dobrý den, jak důležitý je motivační dopis a jak ho správně napsat? Vždy s tím mám velký problém, protože všechny důležité informace jsou již v životopise.“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, stačí pouze pár vět. Když motivační dopis vypustíte, nic se nestane.“

jiri: „prisel nekdo na pohovor nestrizliv“

Veronika Ptašková: „mě se to nestalo“

kamila: „Dobrý den, zajímají mě Vaše osobní zkušenosti při pohovorech. Kolik jste jich absolvovala a kolik jich bylo neúspěšných a kolik úspěšných. Děkuji“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, osobně jsem před nástupem do současného zaměstnání absolvovala dva pohovory. Pohovorů v zaměstnání jsem však již vedla v řádech stovek.“

Petra P.: „Dobrý den, ucházím se o místo realitní makléřky developerské společnosti, očekávám otázku na mé negativní vlastnosti, jakou byste mi doporučila odpověď?Děkuji“

Veronika Ptašková: „Doporučila bych odpovědět popravdě, ale trošku šibalsky aby vás to např. nepoškodilo“

Veronika: „Poslední dobou jsem již po třetí narazila na inzerát na pozici, na kterou jsem se již hlásila a absolvovala pohovor, ale nakonec vybrali jiného kandidáta. Teď např po 4 měsících tuto pozici obsazují znovu. Je vhodné se znovu přihlásit do takového výběrového řizení a měla bych vůbec nějakou šanci, když už jednou mě nepovažovali za vhodného kandidáta?“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, můžete se přihlásit. Může se totiž jednat např. o jinou společnost ale hodně podobnou pozici nebo např. postupné rozrůstání oddělení, kdy se nabírá více stejných pozic a pozice je jen obnovená.“

kamila: „Kolik jste vedla pohovorů jsem se neptala. Ale vidím, že vlastních zkušeností moc nemáte... Tak to bohužel chodí ve většině profesí :(“

Veronika Ptašková: „To je Váš názor paní Kamilo.“

Jiří Šťastný: „Dobrý den, rád bych se zeptal, jak odpovídat při výběrovém řízení na otázku "proč chcete měnit zaměstnání". Dostal jsem v práci výpověď po 15 letech. Tato otázka padá při přijímacích pohovorech. Děkuji“

Veronika Ptašková: „můžete např. říci stereotyp, hledání nových příležitostí k růstu apod.“

Hanka Hudečková: „Co poradíte poslat životopis emailem,poštou nebo donést osobně. Doporučujete osobní kontakt? Psát průvodní dopis čtou ho personalisté? Děkuji“

Veronika Ptašková: „Zašlete jej emailem.“

Jitka Sobotková: „Dobrý den,poraďte mi ,prosím typ oblečení na pracovní pohovor pro Technické služby,pozice vedoucí údržby zeleně,náplní práce by mělo být i práce se sekačkou,traktůrkem,proto mi připadá,že jít na pohovor ve společenském oděvu a botách na podpatku není příliš vhodné,mohu zvolit nové džíny,mikinu?“

Veronika Ptašková: „Dobrý den, možná bych zvolila džíny a nějakou slušnou košili nebo halenku.“

Kateřina Relichová: „Chci se zeptat co jsou anonymní pracovní pohovory? viz otázka níže.“

Veronika Ptašková: „Např. když nevíte jméno společnosti, ke které pohovor děláte. Např. formou zprostředkovatele.“

Jarka: „Dneska se bohužel ve společnosti více cení mládí, falešný úsměv, falešné oblečení, než opravdové znalosti a zkušenosti. Co si o tom myslíte?“

Veronika Ptašková: „že vzhled a oblečení není vše. Zkušenosti jsou velice důležité a bez nich Vám ani oblek moc nepomůže.“