Chat

ředitel Pohřebního ústavu hl. města Praha

Julius Mlčoch

Záznam chatu z úterý 15. května 2012

Svatava Brozova: „Velký dík za pohreb manzelovy maminky v patek,skvely servis. Co se tyká péče o mrtvé, na Bulovce je nulova, jak zemrela, nechali ji v té poloze,dozadu vyvrácenou hlavu,otevřená ústa, otevřené oči...zemřela v době návštěv s pěti spolupacientkami a jejich návštěvami bez zástěny, pak mi nechali 15minut sedět zhroucenou třicetiletou dceru na chodbě bez povšimnutí...je to v douladu s pietou se zemřelým?“

Julius Mlčoch: „Dobrý den, jsem rád, že jme naplnili Vaše představy o posledním rozoučení s Vaší maminkou. Za činnost nemocnice se Vám omlouvám, ale mohlo dojít k tomu, že personál nechtěl v době návštěv provádět obvyklé úkony na žemřelé.“

Simona: „Dobrý den, zemřelo nám (je to už před několika lety) malé dítě a chtěla bych vědět, jak probíhá pohřeb dítěte - bez přítomnosti rodičů. (Nebylo nám nabídnuto být na pohřbu našeho dítěte - nebo o tom alespoň nevím. )“

Julius Mlčoch: „Úmrtí dítěte je vždy velmi smutné a stresující. Šlo pravděpodobně o úmrtí v souvislosti s porodem, protože jinak by muselo dojít ke klasickému pohřbení. V současné době se snažíme změnit přístup zdravotnictví k těmto úmrtím a uzákonit pohřbení vždy i u dětí zemřelých v souvislosti s porodem. v jiných zemích Evropy je to normální přístup k tomoto problému.“

jiri: „kolik let ste reditel“

Julius Mlčoch: „Utíká to utíká, teď v červnu to bude 19 let“

jiri: „je v praze psi hrbitov“

Julius Mlčoch: „V praze byl hřbitov v Bohnicích. Mám však dojem, že je již zaplněn. nicméně je možnot zajistit zpopelnění svého uhynulého zvířátka prostřednictvím firmy zaměřené na tuto službu, sídlí v Uhřiněvci, a budete mít popel v malé urničce.“

Simona: „Ne, nebylo to při porodu, ale synovi byly cca 3 neděle a stejně jsem nemohla být u "pohřbu" a dodnes mě to trápí - že jsem se s Dominikem nerozloučila...“

Julius Mlčoch: „To je mi líto,ale nevím jak je to možné, protože ve 3nedělní dítě již mus být normálně pohřbeno. Neorzumím tomu jak to mohlo projít.“

Jana: „Dobrý den, pohřbívá se ještě na rozptylovou loučku? Děkuji.“

Julius Mlčoch: „Na rozptylovou loučku se nepohřbívá, ale je to způsob ulložení zpopelněných ostatků. Ano rozptyly se provádí na rozptylových loučkách vždy od května do září. Po vegetační době travního porostu, to je v zimním období to není možné“

D.Čížkovská: „Můj předchozí dotaz nebyl pro zveřejnění, samozřejmě... (Nevím, žel, jak to funguje...) Prosím o odpověď na mail:daniela.cizkovska@gmail.com Ještě: Zajímalo by mne, co jste, pane řediteli, vystudoval? A chci pochválit za služby a kvalitu vaší "firmy", mám k vám důvěru...Děkuji“

Julius Mlčoch: „aha zapoměl jsem Vám napsat jak to probíhá, je to prostý pohřeb bez obřadu, společně s dalšími lidskými pozůstatky aq popel je pak uloen do společného hrobu. Svým původním povoláním jsem strojař, mám strojní průmyslovku a 32 let jsem pracoval v leteckém průmyslu“

jarda: „prosím, a co když chci rozptýlit jako mé rodiče a nebude to v té době, když se to smí?“

Julius Mlčoch: „Bohužel, v zmních měsících se rozptyl neprovádí. Musíte se dohodnout s provozovatelem pohřebiště.“

Yvetta: „Dobrý den, pane řediteli, je možné v závěti uvést, že bych chtěla být pohřbena v cizí zemi formou rozptylu? Děkuji.“

Julius Mlčoch: „V závěti to jistě uvést můžete, jako své poslední přání, Zajistit se to dá jen to pozůstlí nebo obstaravatel pohřbení musí projednat s pohřební službou.“

jiri: „uz se vam stalo ze ste porbivali cloveka a umistili to kam nepatri“

Julius Mlčoch: „Díky bohu, nestalo se nám to.“

katka: „kolik je v cr hrbitovu pro zvirata?“

Julius Mlčoch: „kolik je těhto zvířecích hrbitovů opravdu neví. vím, že je v Pardubicích, snad bude možné rozšířit i ten v Bohnicích.“

Magda: „Dobrý den, stalo senám, že umřel strejda a já mu k Vánocům psala pohled, manžel mi povídá "stejda přece umřel" a to je to, že neměl obřad! Vloni mi umřela maminka a jelikož jí v naší vsi skoro nikdo neznal, myslela jsem, že jí pochovám bez obřadu, ale když nastala ta chvíle, rozhodla jsem se pro obřad. Byla tam sice jen rodina, ale už to setkání s rodinou, co se nevídáte často, myslím si že ten akt lidi sbližuje. Jsem velice ráda, že jsem mamince ten pohřeb udělala a tím se sní mohla rozloučit. Děkuji všem lidem kteří tuto práci vykonávají. Hezký den“

Julius Mlčoch: „Velice Vám toto Vaše rozohdnutí schvaluji. udělala jsete pro sebe a své nejbližší to nejlepší, co se v tuto smutnou chvíli dá udělat. Děkuji Vám za to.“

jiri: „kolik vam je“

Julius Mlčoch: „Je to již 68 let co jsem přišel na svět“

jiri: „ste zenaty“

Julius Mlčoch: „A jak. Ano jsem.“

honza: „prosím odpovíte mě na informace cen v Praze? Děkuji“

Julius Mlčoch: „O cenách se takto špatně mluví všechny jsou v ceníku, který však obsahuje spoustu položek. lepší bude, když uvedu průměrné ceny. Takže pohřeb bez obřadu je od 13 až do 15 tisíc, obřadový pohřeb tak od 20 tisíc tak do 30 tisíc. horní hranice je však velmi proměnná, záleží co si pozůstalí objednají“

pavel folc: „paneřiditeli jendotas kouřite ajakouznačku jastart“

Julius Mlčoch: „Nekouřím a nikdy jsem nekouřil“

jiri: „co rikate na konkurenci mezi hrbitovy“

Julius Mlčoch: „hřbitovy nejsou v konkurenčním prostředí. je to činnost v samostatné působnosti obce.“

Jiří: „Co si myslíte o virtuálních hřbitovech, které již existují u nás i ve světě?“

Julius Mlčoch: „Virtuální hřbitov je záležitost, která se u nás teprve v začátcích. nemám k tomu zatím co říci“

jiri: „pokom si prevzal reditele prazskyho reditele“

Julius Mlčoch: „po JUDr. Matějkovi“

Pavla: „Chtěla jsem se zeptat jak jste mluvil o tom, že když zůstali po zemřelém nezletilé děti byl nárok na příspěvek státu, tak jestli takovou by takovou skutečnost neměly sdělovat pohřební ústavy. Přece jen je člověk v takové situaci, že nemá náladu ani ho to nenapadne, že je nějaká taková možnost. A jestli to bylo jen při úplném osiření nebo i polovičním. Ptám se proto, protože jsme před 9 lety byly v této situaci. Děkuji za odpověď“

Julius Mlčoch: „informaci o pohřebném jistě má pracovník pohřební služby objednatelovi pohřbení dát. před 9 lety se pohřebné však vyplácelo ke každému pohřbu. Změna přišla v roce 2008.“

Jarmila: „Dobrý den,kolik stojí přibližně klasická kremace s obřadem,děkuji“

Julius Mlčoch: „Kremační pohřeb s obřadem stojí v Praze od 20 tisíc výše“

Karel Fichtner: „Před 3 lety jsme vysypali popel dle přání matky na našich pozemcích.Nyní jsme zjistili ,že město před rokem rozhodlo na těchto pozemcích vystavět biokoridor .Je možné toto napadnout.Děkuji za odpověď“

Julius Mlčoch: „Pokud jsou pozemky ve vašem vlastnictví, nevím jak bez vašeho souhlasu to mohli udělat“

Alena: „Dobrý den,od 1.9.1976 jsem členem Společnosti přátel žehu v Praze.Pojištěna jsem pro případ smrti pohřeb žehem v částce 3000 Kč. Je možné tuto úhradu nákladů ještě někdy čerpat, myslíte si, že evidence tohoto ještě někde existuje?Děkuji.“

Julius Mlčoch: „Společnost přátel žehu stále působí a pokud jste členem, tak Vám jistě dají odpověď na Váš dotaz. Stále sídlí v Revoluční ulici v Praza 1.“

jiri: „byl naky pohreb kde bylo vice lidi na pohrbu“

Julius Mlčoch: „nemám představu co považujete za více lidí na pohřbu. Jsou pochopitelně velké pohřby známých osobností, ale počet lidí není rozhodující. Jde o vzpomínku na zemřelého“

jiri: „kolik je vpraze vozu pohrebnich“

Julius Mlčoch: „na tuto otázku neumím odpovědět. my jich máme 7“

honza: „rozptyl jde provést i na soukromém pozemku? Děkuji“

Julius Mlčoch: „Ano na pozemku, který je ve Vašem vlastnictví je možno provést rozptyl“

Ilona: „Ahoj,chtěla jsem tě jen pozdravit a pochválit tě,že to děláš moc dobřa a,že vypadáš pořád skvěle.Naposledy jsme spolu zapíjeli tvoje jubileum slivovicí na pohřebním sletu ve SKALSKÉM DVOŘE.Je to už asi 8let myslím,nebo,ne?Tak se drž a měj se fajn Ilona.“

Julius Mlčoch: „Díky zapozdrav i za kompliment. I já tě zdravím a přeji vše hezké.“

Alena Sváčková: „p.řediteli můžete mi prosím odpovědět na můj dotaz,který jsem vám posílala,jednalo se o převoz ostatků mé sestry. Děkuji“

Julius Mlčoch: „Promiňte, ale dotaz na převoz jsem ještě nedostal na této adrese“

jiri: „chodite na olsany“

Julius Mlčoch: „občas chodím, máme tam obřadní síň“

Pavla: „Takže před rokem 2008 byl příspěvek na pohřeb poskytnut automaticky? Děkuji“

Julius Mlčoch: „zcela automaticky ne. o pohřebné se žádalo na správě sociálního zabezpečení“

Hana N.: „Dobrý den, chci se zeptat, je nějaká zákonná lhůta, do kdy by měl zemřelý být pohřben? Při vyřizování pohřbu babičky nám v pohřební službě odmítli naplánovat pohřeb 10 dní po smrti. Prý se většinou vybavuje max. do týdne. Je to pravda?“

Julius Mlčoch: „horní časová hranice není v zákoně stanovena, jen je nutno počítat s nárustem nákladů za uložení zemřelého v chlazeném prostoru.“

jiri: „cim ste chtel byt kdyz ste byl mlady“

Julius Mlčoch: „tak jako jiní, vším co mě právě zaujalo. v té době to však bylo složitější.“

Simona: „Ano, byl pohřben - omlouvám se, pokud jsem to špatně napsala. Jen mě mrzí, že jsem nemohla být při pohřbu - tj. zpopelnění - ani jsem nevěděla, kdy to všechno proběhlo, až pak z "papírů" zpětně... Ani nevím, jak pohřby dětí vypadají - když tam nikdo z rodiny není přítomen...“

Julius Mlčoch: „již jsem Vám odpověděl, že je to zpopelnění a uložení do společného hrobu. nic jiného při tom neproběhne. je to však velce smumtné, tento přístup.“

Alena Sváčková: „Chtěla jsem se zeptat,jestli lze převést ostatky mé sestry z Německa do České republiky.Zemřela v roce 1997 v Německu,tam měla i pohřeb a je tam pohřbená.Byla jsem v té době nezletilá.Celou dobu mi moc chyběla a chtěla bych za ní chodit tady na hřbitov,kolik by to stálo a je to možné ji tady znovu pochovat? Děkuji“

Julius Mlčoch: „samozřejmě to možné je. musíte však mít souhas toho, kdo vaší setru v Německu do hrobu uložil. záleží také zda to bylo klasické pohbení nebo uložení urny. takto bez znalostí podrobostí nelze odpovědně poradit“

jiri: „co rikate na vandaly na hrbitovech“

Julius Mlčoch: „činnost vandalů na hřbitovech je velice smutná záležitost. co víc k tomu dodat“

AH: „Dobrý den pane Mlčochu, po dlouhé době jsem byla na 2 smutečních obřadech a velmi mě překvapilo, že už se nepronáší smuteční řeč. Proč už se tak neděje? Sedět 1/2hodiny ve smuteční síni a poslouchat stejnou hudbu nebyl zrovna příjemný zážitek. A druhý dotaz - kde a proč vznikla pověra, že děti do 1 roku nesmí na hřbitov a na pohřeb? Děkuji a přeji hezký den AH“

Julius Mlčoch: „Proslov řečníka na obřadu je přáním objednavatele pohřbu. pokud si to nepřeje, tak nikdo nemluví. na ddruhý dotaz Vám neumím odpovědět. vím, že taková pověra existuje ale kdy a proč vznikla nevím“

Jitka z Prahy: „Ráda bych znala rozdíl mezi termíny pohřeb bez obřadu a pohřeb jen za účasti nejbližší rodiny“

Julius Mlčoch: „Pohřeb bez obřadu je takový, kdy pohřební služba příjme objednávku na pohřbení, zemřelého převezme v nemocnici a odveze ke zpopelnění. pozůstalí dostanou pak urnu. není žádné rozloučení. pohřeb za účasti rodiny je pohřeb s obřadem, ala na obřadu je jen členové rodiny. vždy záleží na tom koho si objednavatel pohřbu pozve.“

Alena Sváčková: „Téhdy mi bylo 17 let a na pohřeb jsme jeli s moji mamkou.Sestra byla pochována do země, nebyla spopelněna.Sestra tam žila se svým přítelem. Ten vše platil.Ale veškeré papíry má u sebe mamka,ale ona na tom je od té doby moc špatně,nevyrovnala se s tím...“

Julius Mlčoch: „doporučuji Vám spojit se s pohřební službou a možnosti s jejich pracovníky projednat. bude nutno kontaktovat pohřebiště v Nemecku a další jednání. na tomto místě se toto špatně řeší.“

Dagmar.vaculik@seznam.cz: „Dobrý den, pane Mlčochu, prosím o odpověď, zda je možné při pohřbu 2 rakví najednou do hrobu, dát mezi rakve jen 2 dřevěné laťky a položit je na sebe. A ještě jeden dotaz- je možné pohřbít člověka hned druhý den po smrti? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den. S pozdravem Dagmar Vaculíková e-mail. Dagmar.vaculik@seznam.cz“

Julius Mlčoch: „pokud je hrob dostatečně hluboký, aby pohřbení odpovídalo zákonu, tak to možné je. existuje však jiný technologický postup pohřbení dvou rakví. pohřbít zemřelého druhý den po úmrtí je možné, problém je vše časově stihnout“

jiri: „co nejvic lidi chteji byt pohrben do hliny nebo urna“

Julius Mlčoch: „v ČR je 80% pohřbů kremačních“

Ivana: „Dobrý den, říkal jste, že lidé na smrt reagují až nastane a mohou se proto stát obětí manipulací. Existuje tedy nějaký "manuál" co, kdy a jak správně udělat a zařídit? Děkuji“

Julius Mlčoch: „ano existuje na webových stánkách ministerstva pro místní rozvoj“

Alena: „Dobrý den, je možné po mojí smrti pouze rozptýlit popel v moři? Jak o toto požádat nebo si to pojistit? Děkuji za odpověď.“

Julius Mlčoch: „ano, dělá se to prostřednictvím německé pohřební služby“

hoza: „prosím je nějaký ceník pohř. služeb?Jde si i pohřeb předplatit“

Julius Mlčoch: „uváděl jsem, že Česká pojišťovna má tento produkt pod názvem PIETA“

Jana žatková: „Chci se zeptat,jak dlouho po obřadu dochází ke spaléní zemřelého-je pravda,že i několik dní je uchován v mraz.boxu.děkuji“

Julius Mlčoch: „bohužel na to nedovedu přesně odpovědět. je to záležitostí provozu krematoria“

Eva: „Druha zena meho otce, ktery zamrel v roce 2000, zadrzuje jeho urnu doma a zrusila svevolne i hrob mych prarodicu(otcovych rodicu). Nemam kam chodit na tatinkuv hrob, nechce urnu vydat. Upravuje tento stav nejaka pravni norma? Velice se me to dotyka. Dekuji“

Julius Mlčoch: „bohužel právní norma to neupravuje. urna patří tomu, kdo zařizoval pohřbení. pokud druhá žena není ochotna k jednání, pak snad jen pokusit se to řešit pomocí právníka na občanské soužití, ale není to nikterak jisté.“

pkaa: „Stále Váš ústav sídlí poblíž Vltavy?“

Julius Mlčoch: „ano na Pobřežní v Karlíně“

Lenka: „Dobrý den. Je možné,aby rozptyl do moře provedla rodina sama?Urnu převezla autem nebo letecky. Je za to nějaký postih? Děkuji za odpověď.“

Julius Mlčoch: „na toto Vám nemohu odpovědět v souladu se zákonem“