Chat

Mgr. Veronika Bočanová
Záznam chatu z pátku 23. března 2012
Jana ŠŤastná: „V současné době jsem v PN, v době mé PN bylo moje místo zrušeno, takže po mém návratu do práce mě čeká ukončení práce výpovědí nebo dohodou. Vzhledem k mému věku 57 let na dohodu nepřistoupím, dostanu tedy výpověď. Mohu být ve výpovědní lhůtě převedena na jinou práci, která neodpovídá mému vzdělání?? Mám VŠ a dosud jsem pracovala jakou vedoucí odd. Děkuji J.Šťastná“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, pokud bylo Vaše pracovní místo zrušeno, nemá zaměstnavatel právo Vás v průběhu výpovědní doby převést na jinou práci, která neodpovídá druhu práce, kterou máte uvedenu v pracovní smlouvě. Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít práci odpovídající Vaší pracovní smlouvě, jde o překážku v práci na jeho straně a je povinen Vám vyplatit náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku za celou dobu trvání této překážky v práci (tedy např. po celou výpovědní dobu).“
Fany: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mě zaměstnavatel po návratu z rodičovské dovolené musí příjmout na stejnou práci nebo mě musí dát pouze nějak zaměstnat a v prvním měsíci klidně propustit. Velmi děkuji!“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, po návratu z rodičovské dovolené Vás musí zaměstnavatel zařadit na práci odpovídající té práci, kterou máte sjednánu v pracovní smlouvě. Nejste povinna vykonávat jinou práci. Pokud by Vás zaměstnavatel propustil z pracovního poměru těsně po návratu z rodičovské dovolené, doporučovala bych Vám kontaktovat právníka, aby posoudil, zda zaměstnavatel postupoval v souladu se zákonem, protože by s velkou pravděpodobností šlo o obejití právě jeho povinnosti Vám "držet" pracovní místo po Vašem návratu z rodičovské dovolené.“
Kamila: „Dobry den pani doktorko, rada bych se zeptala jak je to konkretne s vyplacenim podpory v nezamestnanosti.Zminovala jste, ze podpora je odlozena puze v pripade, ze zamestnanec dostane odstupne.Ja jsem odstupne nedostala a presto mi urad prace odmitl vyplatit podporu drive nez za 3 mesice od zaregistrovani.Co mohu v tomto pripade delat?? predem dekuji za odpoved s pozdravem Kamila“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, úřad práce by Vám měl vyplatit do uplynutí doby, po kterou byla odložena výplata podpory v nezaměstnanosti, tzv. kompenzaci, jestliže zaměstnavatel nevyplatil odstupné v termínu splatnosti poslední mzdy. Požádejte proto o výplatu této kompenzace. Pokud se tomu bude úřad práce bránit, musím Vám doporučit kontaktovat právníka, aby Vám pomohl.“
Pavla Grossova: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli je nějaká změna,když dám v práci výpověď.“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, jediná změna, která mě napadla, souvisí se zákonem o zaměstnanosti a s nárokem na podporu v nezaměstnanosti, pokud byste chtěla o ni požádat po skončení pracovního poměru. Pokud skončíte pracovní poměr bez tzv. vážného důvodu, může Vám být snížena podpora v nezaměstnanosti (z hlavy nevím přesně, ale tuším, že by mělo jít o 45% průměrného výdělku). Pokud Vám o podporu v nezaměstnanosti nejde, není tam žádná změna.“
Věrka: „Dobrý den, má zaměstnavatel povinnost držet mi pracovní místo i po 2 po sobě následujících rodičovských dovolených (celkem 5 let), případně mi vyplatit odstupné?“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, zaměstnavatel má povinnost Vám "držet" místo odpovídající Vaší pracovní smlouvě i po druhé rodičovské dovolené. Pokud by Vaše pracovní místo bylo zrušeno, máte samozřejmě nárok na odstupné. Zaměstnavatel však nemá právo zrušit Vaše pracovní místo, pokud na Vaše místo přijal někoho jiného a prostě jen zapomněl na to, že se jednou vrátíte. Pokud byste měla pocit, že je to tento případ, doporučuji zvážit kontaktovat právníka a zvážit žalobu na neplatnost výpovědi (protože nedošlo ke zrušení Vašeho místa, ale k jeho obsazení někým jiným).“
Anna Novická: „dobrý den, 5.června mi končí mateřská dovolená. Pracuji jako lékař. Zaměstnavatel mi sdělil, že mne již nepotřebuje. Zaměstnal totiž jiné lékaře a moje místo je tak obsazené. Nechci se tam cpát, stejně musím nastoupit do práce až v září, kdy dcerka nastoupí do školky. Tak asi odejdu na dohodu. Mám narok na odstupné? Prac. poměr mam od roku 2005. Může mi zaměstnavatel zdělit, ze budˇnastoupím 6.června a dá mi výpovědˇnebo atˇodejdu na dohodu bez odstupného. Ví totiž, že mi záleží na tom být doma do září. Děkuji.“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, předpokládám, že Vám končí nikoli mateřská, ale rodičovská dovolená. To, že zaměstnavatel zaměstnal jinou osobu na Vaše místo, je jeho problém a chyba, pokud jí pracovní poměr nesjednal na dobu určitou - po dobu trvání Vaší rodičovské dovolené. Obecně platí, že jste povinna nastoupit po skončení rodičovské dovolené. Pokud ale máte problém sehnat hlídání pro Vaše dítě o prázdninách, šlo by uvažovat o překážce v práci na Vaší straně a zaměstnavatel by Vás měl omluvit (zkuste to použít jako argument). Pokud tam pracovat nechcete, bylo by samozřejmě ideální se se zaměstnavatelem dohodnout na skončení pracovního poměru za podmínek, které jsou pro Vás zajímavé (odstupné či nějaká mimořádná odměna např. - pro vyjednávání bych použila právě argument, že není Vaším problémemem to, že Vám zaměstnavatel nedržel pracovní místo).“
H. Slaninová: „Dobrý den, chtěla bych uplatnit okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu včasného vyplacení celé mzdy. Je pro toto rozhodující příkaz k úhradě zaměstnavatelem nebo datum, kdy peníze přišly na účet. Zaměstnavatel dal příkaz k vyplacení mezd za měsíc leden 15. března, na účtech zaměstnanců byly 16. nebo 17. 3.. Děkuji“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, podle mého názoru je rozhodné datum připsání peněz na Váš účet. pracovní poměr můžete zrušit okamžitě tehdy, pokud Vám zaměstnavatel nevypatil mzdu nebo jakoukoli její část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti. Období splatnosti končí koncem měsíce následujícího po měsíci, ve kterém vzniklo právo na mzdu (tedy pokud jde o mzdu za měsíc únor, končí období splatnosti koncem března, okamžitě zrušit můžete pracovní poměr, pokud Vám nebude mzda připsána na účet ani do 15. 4.).“
Kristýna: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co by jste manželovi poradila v nastalé situaci. Minulý týden mu šéf oznámil, že by chtěl, aby manžel k poslednímu březnu ukončil pracovní poměr (kuchař), bez jakéhokoliv vážného nebo zjevného důvodu. Odůvodnil mu to tak, že by chtěl udělat nějaké změny a obměnit personál. Manžel tam pracuje již 5 a půl roku. Podle toho co jsem již slyšela, tak nárok na odstupné by tedy asi neměl? Také po něm požaduje podepsat místo výpovědi dodatek ke smlouvě, kde je změna pracovního poměru z doby neurčité na dobu určitou, tedy k 31.3. A ještě mu bylo naznačeno, že pokud na takovou dohodu nepřistoupí, nerad by mu prý šéf psal výtky či dokonce paragraf. Manžel mu zatím dodatek odmítl podepsat, ale vzhledem k tomu, že má možnost nové práce, jak by jste mu poradila reagovat? Předem moc děkuji za odpověď. Kristýna“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, pokud neexistuje žádný tzv. výpovědní důvod, který může zaměstnavatel použít, nemůže zaměstnavatel jen tak zaměstnance nutit, aby rozvázal pracovní poměr nebo aby podepisoval jakýkoli dodatek (který by ve výsledku znamenal totéž). Pokud jej zaměstnavatel už nepotřebuje, a je tedy pro něj nadbytečný, může zrušit jeho pracovní místo. Pak bude mít tzv. organizační důvod, pro který mu může dát výpověď, ovšem samozřejmě s nárokem na odstupné minimálně ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. To, že zaměstnavatel "vyhrožuje" zaměstnanci tím, že mu "bude psát výtky", je velmi obvyklé. Pokud zaměstnanec plní své povinnosti (chodí včas atd.), nemá zaměstnavatel možnost pracovní poměr takto rozvázat. jestliže chce Váš manžel v práci skončit, pokusila bych se dojednat s ním vyplacení odstupného.“
Ivo: „Dobrý den, zaměstnavatel udělal "organizační změny" a zrušil moje místo. Dostal jsem výpověď. Ve skutečnosti však bylo místo a celé oddělení pouze přejmenováno, a náplň práce oddělení zůstala stejná. Pracovníci, které jsem řídil, teď řídí někdo jiný, ale jinak se fakticky nic nezměnilo. Může být taková výpověď opravdu platná? Je nějaký orgán, na který bych se mohl obrátit a který by prověřil, jestli byla výpověď platná?? Děkuji I.Fiala“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, pokud nebyla organizační změna provedena, ale byl jste pouze nahrazen jiným zaměstnancem, lze uvažovat o tom, že výpověď je neplatná. Jedinou cestou, kterou můžete skončení pracovního poměru zvrátit, je žaloba na určení neplatnosti této výpovědi. Žalobu však musíte stihnout podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl Váš pracovní poměr skončit, tedy do dvou měsíců ode dne uplynutí výpovědní doby. Pokud to nestihnete, bude výpověď platná, i když nesplňuje formální nebo obsahové požadavky zákona. Pro podání žaloby doporučuji nechat se zastoupit advokátem, protože předpokládám, že i zaměstnavatel bude zastoupen a je skutečně třeba, aby žaloba byla podána včas a správně.“
DANIELA: „DOBRÝ PÁTEČNÍ DEN PŘEJI, MÁM DOTAZ OHLEDNĚ PALCENÍ PENĚZ MIMO PÁSKU.ÚČETNÍ MI SDĚLILA,ŽE JSEM PRO NĚ PŘÍLIŠ DRAHÁ,ŽE ZA MĚ ODVÁDÍ VCYSOKÉ DANĚ A ŽE MI SNÍŽÍ SAZBU NA HOD O KČ A TO MI BUDE PLATIT MIMO PÁSKU TZV,NA ČERNO.VE SMLOUVĚ MÁM BOHUŽEL MINIMÁLNÍ MZDU A TO JE 48.10...ŽE PRÝ JESTLI SE MI TO NELÍBÍ,TAK MI TĚCH 10 KČ SUNDÁ A BOKEM MI NIC DÁVAT NEMUSÍ...MÁ NA TOTO JEDNÁNÍ PRÁVO?JAK SE MŮŽU BRÁNIT.DĚKUJI VÁM MOC ZA ODPOVĚĎ.“
Mgr. Veronika Bočanová: „Dobrý den, nárok na mzdu máte samozřejmě podle toho, co máte sjednáno. Na druhou stranu je otázkou, zda minimální mzda odpovídá minimální výši podle toho, jaký druh práce máte. Fakt, že Vám zaměstnavatel platí peníze tzv. načerno, je problém jak pro Vás, tak ale i pro něj (pokud by na to přišel finanční úřad, měl by velký problém). Máte možnost obrátit se na inspektorát práce, který může provést kontrolu dodržování pracovních povinností zaměstnavatele a v případě zjištění porušení v oblasti odměňování může udělit poměrně citelnou pokutu. Můžete samozřejmě také zaměstnavatele informovat o tom, že jste se radil s právníkem a víte, jaké máte možnosti a že pokud nebude Vaše skutečná mzda zlegalizována, tedy sjednána ve skutečné výši v pracovní smlouvě, budete svá práva uplatňovat cestou dle zákona. Ve Vašem případě skutečně doporučuji obrátit se na ispektorát práce.“