Svět zázraků

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Magazín plný úžasných přírodních jevů, fascinujících záběrů z živočišné říše, velkolepých vizí a jedinečných vědeckých výzkumů

Dnes jsme si připravili opravdovou lahůdku – Veronika Boleslavová si oblékla kouzelné svatební šaty a s její pomocí zažijete svatební den D bez přešlapů. A pokud jste svou lásku na celý život už našli, určitě počítáte s tím, že spolu zešedivíte, my vám odhalíme, proč se to děje. A vydáme se taky za muži, kteří mají vztahy spíše na dálku. Celý život totiž stráví na cestách, abychom si mohli ohřát polévku – přímo pod ruce se podíváme stavitelům plynovodů.

Miliardová dálková potrubí

Zemní plyn pro topení využívá 2,5 milionu českých domácností. Ale jak se taková síť plynovodů vlastně staví? Protkat svět dálkovými plynovody dá zabrat. Zapotřebí jsou obří trubky, silní muži a precizní práce. Stavitelé zemních plynovodů cestují po světě s trasou plynovodu, domů se téměř nedostanou. Velké roury se vyrábějí tou nejpokrokovější technologií, k jejich výrobě v ocelárnách je nutná týmová práce.

Klikněte pro větší obrázekPrvním krokem před stavbou je průzkum terénu. Metr po metru zemi prověřuje speciální sonda, hrozbou při stavbě severoevropského plynovodu v okolí německého Schwerinu byl zbytek munice ze druhé světové války. V takových případech se zem musí nezbytně vyčistit od střepin. Během průzkumu a úprav terénu pokračuje výroba potrubí v továrnách. Na počátku výrobního procesu je 1500 stupňů horká až hořící tekutá ocel. Plechům z oceli dá potřebný tvar speciální formovací linka. Lis se šablonou vytvaruje plech silou 60 000 tun do finální kulaté podoby. Roura bude čelit vysokému tlaku 250 barů, proto musí být pečlivě svařena z vnitřní i vnější strany. Svary prověří ultrazvukový test a rentgen. Kdyby později nějaký spoj praskl, potrubí by se muselo nákladně opravovat. Už v 60. a 70. letech proto svářeči patřili k nejlépe placeným dělníkům. Aby se snížilo tření mezi plynem a potrubím, na vnitřní stranu trubky se aplikuje důležitá krycí vrstva, která zvyšuje průtok plynu.

Každá plynová trubka opouští výrobnu s nezbytným cestovním pasem. Převoz trubek na vozovce je pak zkouškou pro řidiče, kteří musejí na silnici manévrovat s 19 m dlouhým nákladem. Pokud se převoz podaří, třicetitunový náklad míří do terénu. Po utěsnění spojů potrubí se začíná připravovat půda. Při práci bagristy je nutná přítomnost profesionálního geologa, který dává svolení pro vložení potrubí do země. Ve výkopu nesmí být kamení, které by trubky mohlo poškodit. Po poslední kontrole terénu přicházejí na řadu pásová vozidla, řidiči zvedající propojené objemné roury a musejí být dokonale sladění. Za den tým stihne položit cca 2 km potrubí. Možná je překvapivé, že rychlejší je stavba pod hladinou moře.

Instalační loď ponoří za den na mořské dno až 3 km potrubí. Hotový plynovod míří pod hladinu na lodním háku. Musí být oděn do 11 cm tlustého betonového roucha, aby potrubí odolalo mořským proudům. Na souši se mohou na rozdíl od moře objevit překážky, roury musí někdy zabočit nebo zamířit do kopce. Natvarované potrubí musí projít kontrolou kulatého ocelového plátu. Kilometry potrubí procestují pod rukama až 2000 pracovníků. Na závěr je monstrózní síť trubek zasypána pod zem. Povrch je označen pouze žlutým značícím kůlem.

Dálková potrubí jsou pro moderní civilizaci zásadním dávkovačem energie ze zemního plynu. Síť plynových potrubí do Evropy a v Evropě překročila 430 000 km. Velké projekty plynovodů stojí miliardy, ale přesto je tato přeprava plynu cenově výhodnější a ekologičtější než převážení tankery a kamiony.

» Technologie

Svatba – den snů mnoha žen nebo chaos?

Jak neztratit nervy a dostat svatbu pod kontrolu? Pohádka, o které sní mnoho žen, se nakonec může ukázat jako velmi složitá událost, která potřebuje velkou přípravu. Svatba je něco nádherného, ale spousta věcí se může pokazit. Jak se vyhnout přešlapům nám poradila Sabine Hoeckleová, která se plánováním svateb živí. Mnoho žen podle Sabine stojí o klasiku. Důležité je, aby před nimi vyvolený padl na kolena s kyticí růží, aby ženě ukázal, že ji zná a miluje. Ženy mají rády, když jim muž vyznává lásku, vrací se k místům a prvním zážitkům, které spolu prožili. Kytka ale k zásnubám nestačí, bez prstenu by se žádné námluvy neměly obejít. Prsten je totiž symbolem nekonečnosti a stálosti. I na cestě k oltáři se stále ještě dá leccos pokazit. Do slavnostní chvíle mohou vstoupit trapasy. Ženich či nevěsta mohou být rozrušeni po emocionální stránce.

Klikněte pro větší obrázekNejdůležitější ženou dne má být vždy nevěsta. Úkolem svědkyně nevěsty je být jí v onen den po ruce, splnit jí vše, co jí na očích vidí a starat se o hosty. Svědek ženicha se stará o prstýnky, měl by pronést slavnostní řeč a společně se svědkyní zorganizovat vše tak, aby svatba proběhla perfektně a bez problémů. Po svatebním obřadu si pár může oddechnout a užívat si novomanželských rolí. O svatební hostině by neměl chybět přípitek a svědkova slavnostní řeč by neměla trvat déle než 4 minuty, neboť mottem dne je bavit se, slavit a den si skutečně užít! Další rituál, který nesmí chybět, je hod svatební kytice. Dnes často nevěsta nehází svatební kytici originální. Dvě identické kytice umožní, aby nevěstě původní kytice zůstala a měla tak památku na svůj svatební den.

Taneční parket je dalším důležitým bodem svatebního scénáře. Snoubenci by podle tradice měli tančit vídeňský valčík, který symbolizuje lásku, neustálé otáčení vyjadřuje nekonečnost. Dnes se často tancuje taky foxtrot nebo jive. Pokud svatební pár nemá rád loučení, měl by vydržet minimálně do hostiny a poté se nepozorovaně vytratit, tzv. odejít po anglicku. Bývá zvykem, že ženich přenese nevěstu v náručí přes práh a naznačí tak krok do nového společného života. Sabine doporučuje na závěr všem budoucím novomanželům: nespat doma, pustit se do všeho uvolněně, nemít žádná velká očekávání a strávit s láskou a klidem první společnou noc.

» Lidé

Stříbro ve vlasech

Hollywoodská hvězda George Clooney zůstal miláčkem žen i přes své šediny. Pro ostatní muže však můžou být noční můrou. Na jednoduchou otázku, proč vlastně vlasy šediví, hledali odpověď němečtí a britští vědci. Podle nich je na vině peroxid vodíku, který se s věkem v těle koncentruje a tělo už jej nezvládá odbourávat. Přebytek brání tvorbě barevného pigmentu a přirozená barva se proto pomalu vytrácí. Vlasy bez pigmentu vyrůstají, proto barevný vlas zůstane barevný, dokud nevypadne.

Klikněte pro větší obrázekLidé šedivý nejprve u spánků, protože tam vlasy dorůstají nejrychleji. Za to, kdy člověk začne šedivět, mohou geny. Lidé s citlivějším vlasovým pigmentem se šedin dočkají dříve a neplatí pravidlo, že muži šediví dříve než ženy. Samo šedivění však není zapříčiněno pouze stárnutím, může za něj často i špatný životní styl. Kouření, alkohol, nezdravá strava, stres v práci, to vše stříbrným vlasům nahrává. Vědci se snaží ztrátě pigmentu zabránit, a proto proti šedivění vyvíjejí léky. Zatím však stále platí: buď si šedivějící vlasy barvit, nebo si z nich udělat přednost jako George Clooney.

» Společnost

Módní policie

Nejen naše studio, ale i naše moderátorka Veronika Boleslavová je mistryní převleků. Dejte hlas outfitu, ve kterém jí to sluší nejvíce!

Soutěž

Soutěžte o kouzelné ceny se Světem zázraků!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Fred 17. 1. 2014 09:05

  Soutěž

  Zajímalo by mě, kdy se bude losovat. Pokud si dobře vzpomínám, soutěžilo se o tři hry. Ale tad…

 • Jája 13. 1. 2014 14:44

  Odpoví mi někdo?

  Svět zázraků skončil nadobro? A s ním i soutěžní losování? Do 4.1. se měly psát odpovědi na soutěžní otázku …

 • Martin 3. 1. 2014 23:00

  Pořad

  Nevíte, kdy vysílá pořad Svět Zázraků? Nemůžu ho v TV programu najít . Děkuji.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 24 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Nakupujete rádi dárky?
51 % Ano 11 % Nevadí mi to 27 % Ne, raději je dostávám 11 % Ne, raději je vyrábím