Svět zázraků

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Magazín plný úžasných přírodních jevů, fascinujících záběrů z živočišné říše, velkolepých vizí a jedinečných vědeckých výzkumů

Nevěříte vlastním očím? Někdy děláte správně! Tentokrát se i my zaměříme na smyslové klamy. Veronika Boleslavová spolu se svou německou kolegyní ukážou, že to, co vidíme, slyšíme či jinak vnímáme, nemusí být vždycky pravda! Věřili byste, že je někdy nemožné stát na jedné noze déle než deset sekund bez ohledu na hladinu alkoholu v krvi? Absolutně zkřehlé prsty ale ohřát lze, v jednom z našich bizarních pokusů ukážeme jak. A pro milovníky kuchyňských vychytávek vyzkoušíme zpívající vajíčka, presovač na lidský pohon a životu nebezpečný toastovač. Svět zázraků je bez hranic!

Smyslové klamy

Tomu neuvěřím, dokud to neuvidím! Kolikrát jste tuhle větu vyslovili? Ne vždy ale můžete smyslům důvěřovat. Klam je naše představa o věci, která je ve skutečnosti úplně jiná. Svět zázraků proto navštívil muzeum Explora ve Frankfurtu nad Mohanem – v jedinečném multidimenzionálním experimentálním prostoru můžete nechat smysly mást nejrůznějšími klamy. Na 2000 m² jsou k vidění i vyzkoušení optické klamy nejrůznějších podob, tvarů a barev.

Jiné vnímání skutečnosti je často dané přetížením zraku, sluchu, hmatu a čichu. Někdy mozek nedokáže všechny signály, které dostává, zpracovat správně. Pak dochází ke špatné interpretaci nebo klamání smyslů. Třeba před pohyblivou zebrou na zdi nedokážeme stát na jedné noze déle než 10 sekund. Náš smysl pro vidění před pohyblivým obrazem bojuje se smyslem pro rovnováhu. Oko se snaží zachytit pevný bod na zdi. Tím, že se stěna hýbe, máme pocit, že i my se hýbeme. Smysl pro rovnováhu je oklamán. Za rovnováhu totiž zodpovídá orgán zvaný labyrint ve středním uchu, který se skládá ze tří půlkruhových kanálků s malinkatými smyslovými buňkami, které jsou obklopené tekutinou. Díky tomu poznáme, kde je nahoře, dole, vpravo nebo vlevo. Když změníme polohu hlavy, přelije se i tekutina v uchu. Přijaté informace předají smyslové buňky dále do našeho mozku. Díky tomu je lidské tělo přizpůsobené fungování ve svislé poloze. Stěna, která se pohybuje, uvede koncept v omyl. Abychom stáli rovně, potřebujeme pevný bod, kterého se drží oči. Teprve potom mozek ví, v jakém v jakém vztahu k nerovnosti se nacházíme.

Klikněte pro větší obrázekV našem mozku pracují zároveň miliardy mozkových buněk, aby mohly zpracovávat všechny vjemy. Skoro 20 % energie, kterou přijímáme, spotřebuje u dospělého člověka centrální nervová soustava. Abychom energii ušetřili a mozek nepřetěžovali, hledáme v našem okolí známé formy a obrazy. Při tom dochází k chybným vjemům. Například se říká, že černá zeštíhluje. Štíhlejší vypadáme, právě proto že nás klame zrak. Bílé světlo se široce rozptyluje, povrch bílých věcí proto vypadá větší. Nerovnosti vrhají viditelný stín a to nás dělá objemnějšími. Optického klamu využívá i dopravní značení na silnicích. Říká se mu anamorfóza, neboli záměrné zkreslení poměru výšky a šířky. Principu anamorfózy se hojně využívá taky například v reklamách, jako jsou třeba reklamy na fotbalových stadionech, kde se používají kamerové koberce – koberce s logem, které leží na zemi a pouze televizní divák je vidí ve 3D. Aby efekt správně fungoval, musí být koberce umístěné v potřebné pozici a kamera je musí zabírat v přesně stanoveném úhlu. Pro každý stadion se tyto úhly musí zvlášť vypočítat.

Přestože jsou obecně nejrozšířenější optické klamy, i ostatní smysly se dají lehce ošálit. Pokud třeba držíte u ucha mušli, zdá se vám, že slyšíte moře. Ve skutečnosti slyšíte pulsování vlastní krve, které se odráží na hladkých stěnách mušle. Uši se dají nachytat i v dopravě. Už vás napadlo, že se tón sirény policejního auta nebo záchranky mění podle toho, jestli je k vám blíž nebo dál? Tomu se říká Dopplerův jev. Čím menší je vzdálenost k nám, tím vyšší je tón sirény.

Taky v průběhu sledování televize podléháte klamání smyslů. To, co vidíme v televizi jako plynulý pohyb, je řada jednotlivých statických obrázků. Je jich 25 za sekundu. My vidíme nepřerušovaný pohyb proto, že mozek si obrázky, které se jen nepatrně liší a dostatečně rychle mění, spojuje. To, že v každodenním životě potkáváme tolik klamů, má svůj smysl. Kdybychom všechny vjemy museli vždy znova vyhodnocovat, byl by mozek totálně přetížený podněty.

» Média» Technologie» Zábava a relax

Jak zahřát ruce?

Klikněte pro větší obrázekSvět zázraků se tentokrát ve svém experimentu věnoval tomu, co zná každý řidič. Když sněží a vaše auto je zamrzlé, musíte oškrábat skla. Naši pokusní králíci to vyzkoušeli bez rukavic. V pokusu jde o studené ruce. A ty budete mít hodně rychle, pokud při škrábání auta nepoužijete rukavice! Zima pěkně bolí. Našim králíkům se po chvíli zpomaluje prokrvování rukou. Už je téměř necítí a skoro nemůžou hýbat prsty. Po 5 minutách králíci vážně nemůžou pokračovat! Většinou si ruce v těchto situacích snažíme zahřát tím, že na ně dýcháme a třeme je o sebe. Je to ta nejlepší metoda? To chceme právě vyzkoušet. Kromě vlastního tepla otestujeme rukavice a zahřívací polštářky.

Palčáky chrání před zimou lépe než prstové rukavice, protože díky jejich většímu povrchu se neodvádí tolik tepla. Prsty se v nich mohou vzájemně zahřívat. Rukavice ale chrání před zimou nejlépe, pokud si je nasadíte před tím, než máte ruce studené.

Energie, která se uvolňuje při tření rukou se mění v teplo. Bude jí ale dost? Tření a dýchání do dlaní sice zvýší krátkodobě teplotu rukou, ty jsou ale nadále vystavené mrazivé zimě. Zahřívací polštářky se aktivují zlomením kovového plátku uvnitř. Tím se spustí reakce, která mění obsah polštářku na krystaly vyzařující teplo. Zahřívací polštářky jsou schopné vytvořit teplo až 55 stupňů, ruce zahřívají nejrychleji a proto se staly vítězem našeho experimentu.

» Tipy

Test kuchyňských vychytávek

Kuchyňských pomocníků je spousta. Mají nám ulehčovat život a šetřit čas. Pro mnoho lidí je snídaně nejdůležitější jídlo dne. Není divu. Různé studie potvrzují, že kdo jí hlavně ráno, má potom menší problémy s váhou, proto Svět zázraků otestoval vychytávky pro lepší snídaní – bezdrátový toaster za 29,90 eur tedy asi 750 Kč, vychytávku na vařená vajíčka v mikrovlnce za asi 200 Kč, konkurentku do vody za 500 Kč a nakonec ruční kávovar, který nepotřebuje elektřinu, za 2 500 Kč.

Jako první jsme zkusili kávovar na přípravu espressa. Pumpičkou se musí vytvořit tlak 16 barů. To odpovídá normálnímu kávovaru. Jenže s tímhle se musí pracovat ručně. Naše hodnocení: hezká barva, dobrá vůně, dobrá chuť, káva by ale mohla být víc horká. Kromě ceny za stroj je potřeba počítat ještě s kapslemi za asi 10 Kč za kus. Ale kdo s sebou pořád nosí vřelou vodu, která se do přístroje musí nalít?

Klikněte pro větší obrázekDalší výzva: Vařič vajec do mikrovlnky za necelých 200 Kč. Proti němu zpívající vejce ve varné misce za 500 Kč. Zpívající přístroj vydává různé melodie podle toho, zda chcete vejce naměkko, natvrdo nebo středně. Uvnitř je senzor, který reaguje na různé teploty. Když se po několika minutách vaření rozezníKilling me softly, je vajíčko opravdu naměkko. Tak akorát je i vejce uvařené středně a natvrdo. Mikrovlnkový konkurent nás zaujal hlavně svým vzhledem. Spodní část se jednoduše naplní vodou, dovnitř se vloží vajíčko a propíchne se přiloženou jehlicí, aby neprasklo. Pak se dá do mikrovlnky, kde se uvaří. Vejce se taky povedlo podle představ.

Poslední přístroj slibuje velmi dobré sendviče za 750 Kč. Toaster máme podle návodu naplnit a nechat ležet na plotně – pár minut z každé strany. Přístroj prý funguje na všech druzích sporáků a dokonce na táborovém ohni. Problémem je, že výrobce jaksi nemyslel na velikost toastového chleba. Skoro polovina se bude muset oříznout a sníst za studena. Přestože má přístroj umělohmotné držadlo, hrozí nebezpečí popálenin. Dalším problémem je, že se nám toast napoprvé spálil. Druhý – vydařený – byl už pěkně křupavý a krásně propečený. Chutnal sice dobře, ale při ceně skoro 750 Kč se musí polovina toastu vždy sníst studená.

» Tipy

Módní policie

Nejen naše studio, ale i naše moderátorka Veronika Boleslavová je mistryní převleků. Dejte hlas outfitu, ve kterém jí to sluší nejvíce!

Soutěž

Soutěžte o kouzelné ceny se Světem zázraků!

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Fred 17. 1. 2014 09:05

  Soutěž

  Zajímalo by mě, kdy se bude losovat. Pokud si dobře vzpomínám, soutěžilo se o tři hry. Ale tad…

 • Jája 13. 1. 2014 14:44

  Odpoví mi někdo?

  Svět zázraků skončil nadobro? A s ním i soutěžní losování? Do 4.1. se měly psát odpovědi na soutěžní otázku …

 • Martin 3. 1. 2014 23:00

  Pořad

  Nevíte, kdy vysílá pořad Svět Zázraků? Nemůžu ho v TV programu najít . Děkuji.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 24 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Anketa
Nakupujete rádi dárky?
50 % Ano 12 % Nevadí mi to 26 % Ne, raději je dostávám 12 % Ne, raději je vyrábím