Deset měsíců čekání před branami svobody. Jiří (George) Voskovec v americkém televizním zpracování vlastního životního příběhu (1955). Dále hrají: H. Hatfield, J. Daytonová, C. Prudhomme, L. Van Rooten, P. Englundová a další. Režie William Corrigan (V anglickém znění s titulky)

Herec a divadelní autor Jiří Voskovec přijíždí 16. května 1950 do Spojených států amerických, aby se zde natrvalo usadil. Původně utekl z rodné země před nacismem, nyní jej do emigrace nadobro vyhnalo vítězství komunistické strany. Je to již jeho pátá návštěva USA a k získání občanství mu zbývá vyřídit několik posledních formalit. Rutinní kontrola imigračních úředníků, která obvykle trvá několik minut, se však nečekaně změní v desetiměsíční internaci na nechvalně známém Ellisově ostrově.

Voskovec je zničehonic podroben řadě výslechů a musí vyšetřovatelům do detailů popisovat své názory i svůj dosavadní život. Během internace si vybavuje lidi a události, které mohly k současné situaci vést. Vzpomíná především na kamaráda Rudolfa Homolu, kterému pomohl utéct z koncentračního tábora a se kterým se posléze setkal na americkém území. Prospěchářský Homola se však po únorovém převratu stal agilním členem KSČ. Šokující svědectví pak před vyšetřující radou přinese svědek jménem Bohatý, který prohlásí, že Voskovec je komunista…

Televizní pořad z dramatické antologie Armstrong Circle Theatre vznikl podle skutečných událostí, které Jiří Voskovec zažil při svém příjezdu do Spojených států. Snímek, ve kterém protagonista ztvárnil sám sebe, byl odvysílán na stanici NBC 13. prosince 1955.

Napište nám