Válka očima dětí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Válka jim vzala dětství. Šest příběhů dětí z válečných konfliktů po celém světě. Jejich vyprávění odhalují, jak prožité hrůzy poznamenaly bezbrannou dětskou duši. Film přináší svědectví o válečných zločinech, které byly na dětech spáchány a které už asi nikdo nikdy nepotrestá. Režie A. Koudela

V tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové byl natočen televizní dokument, který se věnuje tématu války. Dívá se na ni z pohledu dětí, nechtěných účastníků válečného konfliktu. Scenárista Martin Pekárek a režisér Aleš Koudela zachytili šest příběhů těch, kteří na vlastní kůži, během svého dětství, v různých dobách a na různých místech světa poznali válečné nebezpečí.

Bez ohledu na vzdálenost v čase jsou stále živé vzpomínky pamětníků, kteří se v dětství stali očitými účastníky bombardování Drážďan, byli dětmi v době bitvy na Dukle, v době války ve Vietnamu, nebo v bývalé Jugoslávii či v Čečensku, stejně palčivé je svědectví o osudech dětských vojáků během války v Kongu.

„Společně s Alešem Koudelou jsme natočili několik dokumentů o válkách v různých historických dobách, přitom jsme se začali zajímat o osudy dětí, které byly vrženy do abnormální situace, již nezavinily a se kterou se musely po svém vyrovnat,“ vysvětluje Martin Pekárek motivaci, která vedla k natočení dokumentu, a dodává k tomu: „Uvědomili jsme si, jak rychle hrdinové našeho filmu dospěli a jak na celý zbytek života právě válka ovlivnila jejich vnímání hodnot i následného vývoje světa.“

Tento dokument byl uveden v předpremiéře v rámci doprovodného programu Dnů NATO 2013 v Ostravě. Už tehdy vyvolal velkou diskuzi a dočkal se uznání.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
  • Boris 7. 5. 2014 12:54

    Dakujeme

    DobrĂ˝ den toto treba premietat v skolach aby nase dalsie generacie videli ako…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 58 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  AD  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady