Šest příběhů dětí z válečných konfliktů po celém světě.
Režie: Aleš Koudela.

V tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové byl natočen televizní dokument, který se věnuje tématu války. Dívá se na ni z pohledu dětí, nechtěných účastníků válečného konfliktu. Scenárista Martin Pekárek a režisér Aleš Koudela zachytili šest příběhů těch, kteří na vlastní kůži, během svého dětství, v různých dobách a na různých místech světa poznali válečné nebezpečí.

Bez ohledu na vzdálenost v čase jsou stále živé vzpomínky pamětníků, kteří se v dětství stali očitými účastníky bombardování Drážďan, byli dětmi v době bitvy na Dukle, v době války ve Vietnamu, nebo v bývalé Jugoslávii či v Čečensku, stejně palčivé je svědectví o osudech dětských vojáků během války v Kongu.

"Společně s Alešem Koudelou jsme natočili několik dokumentů o válkách v různých historických dobách, přitom jsme se začali zajímat o osudy dětí, které byly vrženy do abnormální situace, již nezavinily a se kterou se musely po svém vyrovnat," vysvětluje Martin Pekárek motivaci, která vedla k natočení dokumentu, a dodává k tomu: "Uvědomili jsme si, jak rychle hrdinové našeho filmu dospěli a jak na celý zbytek života právě válka ovlivnila jejich vnímání hodnot i následného vývoje světa."

Tento dokument byl uveden v předpremiéře v rámci doprovodného programu Dnů NATO 2013 v Ostravě. Už tehdy vyvolal velkou diskuzi a dočkal se uznání.

Napište nám