Uzdraví navažský medicinman nevidomého muže, který se za ním vydává z Čech až do Nového Mexika? Režie P. Jurda

Pořad bylo možné přehrát do 3. 5. 2019
Video není k dispozici
Trailer

Trailer

Hlavní hrdina je nevidomý a posledních deset let navíc ztrácí sluch. Ve filmu sledujeme, jak se poprvé v životě ve svých čtyřiceti letech vydává do zahraničí. Bizon je fanoušek a znalec Indiánů, proto se ženou Zuzanou cestují do Nového Mexika za navažským medicinmanem Black- horsem, který ho pozval na ozdravný rituál.

„Náš film je o hledání útěchy. O tom, že je třeba se správně naladit a zjemnit tak, aby člověk nechal k sobě přijít to podstatné. Ono pak všechno jde, i když člověk fyzicky nevidí a špatně slyší,“ říká režisér filmu Pavel Jurda.

Film je zajímavý ze dvou důvodů. Zábavné a poutavé vyprávění o cestě na druhý konec světa je současně ojedinělým pohledem do světa nevidomých. Diváci si budou moci v kinech vyzkoušet, jak vnímat film sluchem. Na vybraných projekcích doprovodí promítání tzv. audio popis, který nevidomým zprostředkovává informace o dění na plátně. Některá kina se chystají na experiment, kdy pustí pouze zvukovou stopu a diváci budou moci po filmu diskutovat s hlavním hrdinou o tom, jaké to bylo. Případně následně porovnají zvukový zážitek se zhlédnutím filmu.

„Už i k nám do Čech dorazil trend, kdy moderní technologie umožní chodit do kina všem a to včetně handicapovaných spoluobčanů. Protože náš film tematizuje nevidomé, rozhodli jsme se ho maximálně «zpřístupnit» především jim. Audio popis zní jednoduše, ale ve skutečnosti je to sofistikovaná filmařská práce, na níž se podílí speciální scénárista, herec a zvukař, kteří společně velmi citlivě zakomponují mluvené slovo do filmu,“ s nadšením popisuje producent filmu Radim Procházka.

Film byl uveden ve světové premiéře vloni v soutěžní sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, kde se setkal s mimořádně vřelým přijetím téměř tisícovky diváků. Do kin ho uvádí distribuční společnost APKCS. Partnery distribuce jsou mimo jiné klíčové organizace pomáhající nevidomým jako je časopis Zora, či organizace Světluška a Okamžik.

Stopáž84 minut
Rok výroby 2017
 P ST AD HD
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize