Osud italského křižníku potopeného roku 1915 rakousko-uherskou ponorkou, které velel brněnský rodák Rudolf Singule.

Čím byl výjimečný útok rakousko-uherské ponorky U4 na italský křižník Giuseppe Garibaldi v létě roku 1915? Jak se odvíjel pohnutý osud velitele ponorky, brněnského rodáka Rudolfa Singuleho? Jak došlo k objevení ponorky v roce 2008 na dně Jadranu a proč se českým potápěčům nepodařilo vrak detailně zdokumentovat? Na otázky hledá odpověď působivý dokumentární film režiséra Petra Jančárka.

17. července 1915 operovala v prostoru před Dubrovníkem rakousko-uherská ponorka U4, které velel poručík Rudolf Singule. Ponorka pátrala po ztraceném rakousko-uherském hydroplánu a jeho posádce. Objevila však skupinu italských válečných lodí. 18. července odpálil Rudolf Singule na vedoucí loď celé skupiny dvě torpéda. Ta zasáhla majestátní plavidlo v prostoru strojovny a kotelny. Asi po patnácti minutách se loď potopila. Jednalo se o křižník Giuseppe Garibaldi. Singulemu se podařilo uniknout pronásledování doprovodných italských torpédoborců a ráno 19. července se vrátil do Boky Kotorské. Jedním zdařilým útokem způsobil italskému válečnému námořnictvu velmi citelnou ztrátu.

Skupina českých potápěčů a historiků se v dubnu 2008 vypravila do chorvatského Cavtatu, aby se pokusila vrak křižníku Garibaldi nalézt. To se jí po několikadenním usilovném pátrání podařilo. Zbytky lodi potápěči nalezli v hloubce 120 metrů. Horšící se počasí však skupině zabránilo v dalším průzkumu. Na podzim téhož roku se čeští potápěči pokusili vrak podrobně zdokumentovat. Tragická událost, při které přišel o život jeden z členů výpravy, a následné problémy s chorvatskými úřady však zabránily expedici dokončit…

Dokument je završením volné trilogie o potopených vracích válečných lodí z I. světové války: Zenta – osud rakousko-uherského křižníku (2005) a Potopení rakousko-uherské bitevní lodi Szent István (2010).

Napište nám