Setkání legendárního lidového zpěváka s nejznámějšími písničkami a koledami. V pražské Lucerně spoluúčinkují: K. Černá, V. Račický, F. Fatěna, Cimbálová muzika Grácia, Dětský sbor Břeclavánek a další.
Kamera F. Okrouhlík. Režie V. Romanov

Pravou moravskou pohodu a milou předvánoční náladu s lidovými písničkami a koledami přinesl koncem roku 2001 do pražské Lucerny populární zpěvák lidovek, letošní osmdesátník Jožka Černý a rozezpíval celý sál. My vám koncert nabízíme opět k poslechu.

Jožka Černý je jedním z nejznámějších moravských zpěváků a je označován za krále lidových písní. Zpívá již od svých čtyř let, tehdy byl v roce 1946 vybrán, aby zazpíval prezidentu Edvardu Benešovi, který se vracel z exilu a navštívil Hodonín, rodiště T. G. Masaryka. Za svoje vpravdě lidové umění byl Jožka Černý oceněn Zlatou deskou Supraphonu a v roce 2020 obdržel medali Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Na přelomu tisíciletí se představil s Cimbálovou muzikou Grácia, Dětským sborem Břeclavánek a dalšími sólisty na vánočním koncertu v pražské Lucerně v repertoáru moravských písní a tradičních lidových koled. Nescházely důvěrně známé melodie, jako např. Když jsem šel z Hradišťa, Eště si já pohár vína zaplatím, Zavrť sa mně cérečko, Mikulecká dědina, Nesem vám noviny, Štědrej večer nastal, Narodil se Kristus Pán, Pijme vínečko, dobré je a S pánem bohem idem od Vás.

Kamera F. Okrouhlík. Režie V. Romanov

Napište nám