Marlene Dietrichová a Jean Arthurová jako sokyně v romantickém příběhu z poválečného Berlína. Americký film.
Dále hrají: J. Lund, M. Mitchell, P. Von Zerneck, S. Prager a další. Režie: Billy Wilder.

Režisérem satirické komedie Zahraniční aféra je klasik světového filmu Billy Wilder. Její hrdina, americký kapitán Pringle (John Lund), se v okupovaném Berlíně zaplete s barovou zpěvačkou Erikou (Marlene Dietrichová) a americkou členkou kongresu Phoebe (Jean Arthurová), která do rozbitého města přijíždí na inspekční cestu.

Wilder se ve svých dílech vždycky snažil posunovat dané hranice a Zahraniční aféra není žádnou výjimkou. Americká kritika film strhala a obvinila Wildera ze špatného vkusu. Nenašla vůbec nic humorného na německých pocitech viny za válečné zločiny, rozbombardovaném Berlíně, rozbujelém černém trhu či pokusu o sebevraždu, což byly hlavní motivy Wilderovy veselohry. Nadšeny nebyly ani oficiální kruhy. Americké Ministerstvo obrany vydalo stanovisko, že film podává nepravdivý pohled na americké okupační jednotky. Distancovaly se od něho i Sněmovna reprezentantů a Asociace filmových vývozců (MPEA), která dokonce donutila Paramount stáhnout film načas z oběhu.

Čas poněkud otupil satirické dobové výpady, ale jako komedie snímek rozhodně nezestárl. Dietrichová ve filmu vytváří obdobnou postavu jako v Modrém andělovi a zazpívá tu také několik písní (mj. Ruins of Berlin, Black Market, Illusions), jejichž autora Fredericka Hollandera můžeme vidět jako doprovodného pianistu ve scénách z nočního baru. Snímek vznikal v ateliérech Paramountu a v berlínských exteriérech, dokládajících zubožený stav německé metropole. Americká akademie ocenila oscarovou nominací autory původního scénáře, na němž s Wilderem spolupracovali producent Charles Brackett a Richard L. Breen, a kameramana Charlese Langa.

Napište nám