Hlavně se neohlížet! Pierce Brosnan a Linda Hamiltonová v hlavních rolích katastrofického dramatu o boji s rozběsněnou sopkou. Americký film.
Dále hrají: J. R. Smithová, J. Foley, E. Hoffmanová, Ch. Hallahan, G. Heslov a další. Režie: Roger Donaldson.

Obliba katastrofických snímků, jež vyvrcholila v sedmdesátých letech (mj. Letiště, Dobrodružství Poseidonu, Zemětřesení) se znovu zvýšila na konci minulého století, kdy díky novým technologiím došlo k mimořádnému zdokonalení speciálních efektů.

V roce 1997 v Hollywoodu vznikly dokonce dva velmi podobné snímky, líčící boj s rozzuřeným vulkánem - Rozpoutané peklo a Sopka.

Rozpoutané peklo režiséra Rogera Donaldsona se do kin dostalo dřív a to bylo také jedním z důvodů, že svého rivala v divácké úspěšnosti nakonec předčilo. Jeho děj zachovává základní atributy žánru. Malé městečko Dante's Peak, ležící na úpatí stejnojmenné sopky, žije spokojeným životem venkovské komunity, kde se lidé navzájem znají a dokáží si pomáhat. Když přístroje vědců z geologického výzkumu začnou zaznamenávat aktivitu probouzející se sopky, nikdo je nebere příliš vážně, neboť přesné předpovědi vulkanických erupcí, stejně jako zemětřesení, stále patří do oblasti sci-fi. O to větší je pak šok z nastalé katastrofy, jež prověří lidské charaktery i techniku. Ústředními postavami filmu jsou vědec Harry Dalton a starostka městečka Rachel Wandová, které ztělesnili známí herci, poslední představitel agenta 007 Pierce Brosnan a akční hrdinka Terminátorů Linda Hamiltonová. O tom, že jejich vztah začne přesahovat i do soukromé roviny, není třeba pochybovat. Hlavním hrdinou je ovšem rozběsněný vulkán, dokonale stvořený odborníky ze společnosti Digital Domain. Film se natáčel v městečku Wallace ve státě Idaho s tím, že sopka a odpovídající ráz okolní krajiny byly dodělány digitálně. Záběry z vnitřku sopečného kráteru byly natočeny na Mount St. Helens ve státě Washington.

Napište nám