Dokument věnovaný památce významného diplomata a pedagoga Josefa Korbela, postavený na výpovědích Madelaine Albrightové, dalších členů rodiny a také jeho studentky Condoleezzy Riceové.

Dokumentární esej režiséra Josefa Císařovského přibližuje osobnost Josefa Korbela (1909-1977), otce americké ex-ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Připomíná jeho kořeny v městečku Letohrad i pozdější studia na pražské UK. Zabývá se Korbelovým útěkem před nacisty v březnu 1939, jeho prací pro BBC i poválečným působením v československých diplomatických službách v bývalé Jugoslávii. Rekapituluje jeho emigraci po únorovém komunistickém převratu a cestu do USA, kde zprvu působil na Long Islandu a posléze zakotvil v Denveru.

O prototypu vzdělance, který vyznával masarykovské ideály a působil jako profesor (a později i jako děkan) na univerzitě v Denveru, podrobně vypráví jeho dcera Madeleine Albrightová. Zajímavé informace zazní i ve vzpomínkách jejích sourozenců Johna a Kathy. John Korbel se zmiňuje o otcově zálibě v rybaření a o jeho přísné výchově. Mnohostranný portrét má i zajímavé přesahy: poukazuje na podobnost určitých míst české krajiny a oblasti kolem Skalistých hor v Coloradu. Všímá si přenášení středoevropských duchovních tradic do USA a upozorňuje na fakt, že jednou z Korbelových žaček byla také další ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Svědectví o osudu muže, jenž rád kouřil dýmku, přerůstá ve výpověď o rodinné soudržnosti a o poslání intelektuálů. Životopisná koláž uvažuje i o tom, jak může jednotlivec zasáhnout do velkých dějin. Další rovinu snímku tvoří svědectví o respektu dospělých dětí vůči pracovitým a oduševnělým rodičům. Madeleine Albrigthová opakovaně líčí, jak otec ovlivnil celý její život. Kultivovaně natočený dokument zpestřují archivní materiály, záběry ze současného Colorada a zádumčivé písně v podání Báry Císařovské.

Napište nám