Předchozí díl | Následující díl

Méďové

Loučení

Hodnocení seriálu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 10  
Sdílet
| Poslat odkaz

Měsíc září se ohlásil dny prozářenými sluncem, jenom stíny už byly jiné a les pomalu začínal vonět podzimem. Chodil jsem se svými medvíďaty dál na dlouhé procházky, ale radost a dobrá nálada utíkaly někam pryč. Ve městě nedaleko Prahy už stavěli řemeslníci pro medvědy nový domov – prostorný, plný stromů, ale mně bylo jasné, že náš společný život skončí a přijde čas loučení. Věděl jsem, že jinak to nejde, méďové se stále víc podobali dospělým medvědům a měli pořádnou sílu.

V brdských lesích začaly růst houby a bylo jich tolik, že jsme se na ně vypravili i s medvědím kamarádem. Pro hříbky se stačilo shýbat a medvědi jim přišli na chuť. O jiné houby zájem neměli a nejvíce jim chutnaly, když je našel někdo jiný. Pak je však začali hledat i sami a občas se některý méďa předháněl s chlapcem, kdo bude u hřibu dřív. Kuba se naučil loudit a když nedostal, co chtěl, klidně by se o houbu i popral.

To strkání se ale nikdy nezměnilo v opravdovou pranici, méďové se s přibývajícím věkem uklidnili a ke svému kamarádovi se chovali tak, aby mu neublížili.

Velkou zábavou se pro medvíďata stalo lezení na vysoké myslivecké posedy. Blížila se doba jelení říje a protože jsem chtěl jeleny fotografovat, mohla se taková dovednost méďům hodit.

Jednou ráno jsem s lesníkem a medvíďaty přišel na kraj lesa. Všude kolem troubili jeleni a lesník jim odpovídal na roh. Méďové se schovávali někde za námi.

Vysokou trávou se k nám opatrně blížil jelen s velkými parohy. Nechal se oklamat lesníkovým troubením. Právě, když došel až k nám, všimli si ho také méďové. Tak velké zvíře ještě neviděli. Jelen o medvědí zájem nestál a raději zmizel. Musel jsem uznat, že s medvíďaty se jelení zvěř fotografovat nedá. A tak jsme se toulali krásnými lesy jen tak, nazdařbůh. Studený vítr už připomínal blížící se podzim.

Jednou dopoledne jsem vzal medvědí kluky naposledy do lesa. Zdálo se, že chápali, co jsem jim šeptal do uší. Loučili jsme se. Nedaleko čekalo auto, které je mělo odvézt do nového domova. Až přijdou mrazy a ve vzduchu bude poletovat sníh, musí jako správní medvědi zalézt do pelechu a pořádně se prospat. A já - já budu vzpomínat na krásných osm měsíců, které jsem prožil se třemi medvědími kluky.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Karel Piš 13. 7. 2014 18:07

  Méďové

  Neskutečná krása a laskavost pana Chaloupky

 • Michala 15. 8. 2012 18:49

  NE!

  U nás na to děti ani nechtějí koukat. Zdlouhavé, uspávací komentář, z divokých zvířat se dělají cirkusáci…

 • mxscot 20. 2. 2010 15:57

  Medove on DVD

  My wife and I have just returned to Scotland after 2 wonderful weeks on holida…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 9 minut – Rok výroby: 2001 – ST  AD  4:3
Žánr: Seriál | Pro děti a mládež
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu