Zahrada pod lupou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

ZNÁMÉ OSOBNOSTI

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcem

19. 5. 2012

U Kotvaldů na zahradě je to taková malá botanická zahrada. Je tady úplně všechno, co si člověk na české zahradě dokáže představit. „Já bych s vámi možná souhlasil. Ale moje paní by s vámi nesouhlasila. Máme takovou jednu zásadu v naší rodině. Kdykoliv moje paní odjíždí do města, tak normální ženy se vracejí s kabelkou, s botami, s oblečením. Moje žena se vrací s autem, které má plný kufr zeleného, jak říkám. Mně už to přijde, že ten prostor je
zaplněný. Že už sem nemůže přijít ani jeden strom, ani jedna kytička, protože všude něco je,“ usmívá se Petr Kotvald.

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcemU Kotvaldů na zahradě je to taková malá botanická zahrada. Je tady úplně všechno, co si člověk na české zahradě dokáže představit. „Já bych s vámi možná souhlasil. Ale moje paní by s vámi nesouhlasila. Máme takovou jednu zásadu v naší rodině. Kdykoliv moje paní odjíždí do města, tak normální ženy se vracejí s kabelkou, s botami, s oblečením.Moje žena se vrací s autem, které má plný kufr zeleného, jak říkám. Mně už to přijde, že ten prostor je zaplněný. Že už sem nemůže přijít ani jeden strom, ani jedna kytička, protože všude něco je,“ usmívá se Petr Kotvald.

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcem„A je to nádherně opečované,“ jásá Martina Vrbová. „Martino, jsme na začátku jara. Ale měla byste to vidět v červenci nebo v září, to je úplný prales. To prostě nejde,“vypráví zpěvák při procházce zahradou. Úplně na začátku tu ale byly samé ovocné stromy. Bylo jich ještě o několik víc než teď, samozřejmě už jsou letité, dnes už mají přes 70 let. Stále plodí, ale postupně odcházejí. První odešly hrušky, měly rez.

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcemKotvaldovi postupně rostliny a stromky dosazovali, záhonky se rozšiřovaly. Petr byl vždycky pyšný na trávník. Ten už tady ale skoro není nebo takový mini. Tak trochu ho vytěsnila záplava květin a keřů, mezi nimi vedou cestičky z kamenů, záhony mají pěkné okraje.

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcem„I když, si občas říkám, že toho zeleného je moc, tak se sem strašně rád vracím, protože je to oáza klidu. Je to místo, které je, nechci říct inspirativní, ale rozhodně je to místo, které vás dokáže odepnout od starostí. Jsem strašně rád, že to tady mám. Jsem kluk z činžáku a vůbec jsem se do domu nechtěl stěhovat. Když mi někdo řekl - dům se zahradou, tak jsem se normálně opotil.

Petr Kotvald, zahradník rukama, hlavou i srdcemMoje babička měla velkou zahradu, takovou užitkovou. Pěstovala zeleninu a já jsem viděl tu obrovskou dřinu. Neměl jsem k tomu žádný vztah. Takže jsem z toho trošku měl osypky. Postupem času, jak jsme budovali tu naši zahradu, se to změnilo. Žena budovala to zelené, já jsem budoval to kamenné a dřevěné, s tchánem nebo potom už i sám. Ten prostor vám projde rukama a hlavou, srdcem. Ale je hrozně důležité, že to prochází vaší myslí. To je strašně fajn,“ vyznává se ke vztahu ke své krásné zahradě Petr Kotvald.

Autor: Redakce pořadu

Stopáž: 23 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.