Vzpomínka na dirigenta, skladatele, klavíristu a pedagoga, autora hudby k řadě divadelních, filmových a televizních děl a mimo jiné i ke znělce Večerníčku, který by se v těchto dnech dožil devadesátin.
Režie M. Kubala.

Český skladatel, dramaturg a režisér, dirigent, redaktor, pedagog, hudební organizátor a klavírista Ladislav Simon se narodil 3. dubna v Klánovicích u Prahy. Ve čtyřicátých letech minulého století absolvoval na Pražské konzervatoři hru na klavír a komponování u Aloise Háby. Dále vystudoval hudební vědu a fonetiku na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, bezprostředně poté také zdokonaloval svou hru na klavír na pražské Hudební fakultě Akademie múzických umění u profesora Františka Raucha.

Ladislav Simon (1929–2011) patřil k těm vzácným osobnostem současného českého umění, které se dokázaly významně prosadit v oblasti skladatelské a interpretační i v aktivitách dramaturgických, režisérských a hudebně-organizačních.

Umělecký záběr Ladislava Simona byl obdivuhodný – jako skladatel je podepsán pod dlouhou řadou komorních, symfonických, hudebně dramatických a jazzových kompozic i pod několika stovkami titulů scénické hudby k televizním inscenacím.

Více než jedenáct let působil jako skladatel, dirigent a šéf činoherního orchestru v pražském Divadle na Vinohradech, poté přenesl své skladatelské, dirigentské a dramaturgické působení do Národního divadla v Praze, kde zakotvil na plných dvaadvacet let. Ve stejné době se věnoval též jako pedagog hudební teorii na pražské a ostravské konzervatoři.

Simon byl rovněž významným členem zakládajícího týmu Československé televize, zakladatelem prvního československého studia pro elektronickou hudbu v Praze a spoluzakladatelem Pražské komorní filharmonie. Od roku 1996 byl šest let ředitelem Divadelní a literární agentury (DILIA).

Ladislav Simon, který zemřel 19. května 2011 v Čerčanech, je otcem známého klavíristy a hudebního organizátora Jana Simona, byl manželem režisérky Svatavy Simonové.

Napište nám