Ponjo z útesu nad mořem

Příběh Malé mořské víly přenesený do současnosti ve vizuálně uhrančivém gejzíru nespoutané fantazie. Japonský animovaný film pro celou rodinu od velmistra žánru Hajaa Mijazakiho (2008)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Poslední autorský projekt světově uznávaného animátora Hajaa Mijazakiho, jehož snímky v Japonsku trhají žebříčky návštěvnosti a k jehož tvůrčímu vlivu se hlásí i proslulé studio Pixar, před zraky diváků rozehrává okouzlující gejzír fantazie. Oceňovaný režisér ve svých filmech většinou vyvažuje bující obrazotvornost s propracovaným scénářem, zpravidla spojujícím elementy euro-amerických dobrodružných příběhů s japonskou mytologií. Proto také jeho tituly jsou vyhledávané nejen nejmenšími diváky, ale také dospělým publikem, včetně filmových kritiků a návštěvníků filmových festivalů. Vedle skvostných epických dobrodružství jako Naušika z Větrného údolí či Princezna Mononoke ale Mijazaki realizoval i pár snímků určených především nejmenším divákům, kde příběhy ustupují okouzlujícím výplodům autorovy fantazie.

V tomto ohledu představuje Ponjo z útesu nad mořem režisérův doposud nejsvobodomyslnější snímek. Setkání malého chlapce s rozvernou bytůstkou z vodní říše slouží jako rámec pro strhující dobrodružství nespoutaná racionalitou. V době, kdy se západní animované snímky utápějí v umělosti počítačové animace 3D objektů, dokládá tradiční značka animačního studia Ghibli, že ve správných rukou „plochá“ animace získává rozměr, který v euroamerických taškařicích znatelně chybí. Ponjo z útesu nad mořem po zásluze sklidil nadšené ohlasy od malých i velkých diváků na celém světě a s úspěchem se promítal v řadě zemí v distribuci i na desítkách filmových festivalů. Z proslulé přehlídky v Benátkách si snímek odnesl dvě ceny.

Originální názevGake no ue no Ponyo
Stopáž97 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrFilm