Velkolepá dobrodružná výprava za pokladem bájného létajícího města. Klasický japonský animovaný film od celosvětově uznávaného Studia Ghibli (1986). Režie Hajao Mijazaki

Chlapec z hornického městečka a dívka, jejíž původ je zahalen tajemstvím, jsou zataženi do honby za pokladem ukrytým na bájném létajícím městě Laputa. Během krkolomných dobrodružství, razantních honiček i dech beroucích odhalení musejí čelit nejen dětinsky hamižným vzdušným pirátům, ale také armádě a všeho schopným tajným agentům.

Epický fantaskní snímek pochází z renomovaného japonského animačního studia Ghibli. Celosvětově uznávaný režisér a scenárista Hajao Mijazaki do snímku promítl jednak svou fascinaci pro létání, ale také pro klasickou evropskou dobrodružnou prózu a pro fascinující epochu konce 19. století, jež s sebou přinesla rozmach letectví a vzducholodí. Vyprávění také nezapře vliv režisérova pobytu ve Walesu během právě probíhající stávky horníků v polovině 80. let minulého století.

Díky těmto vlivům se Laputa: Zámek v oblacích vyznačuje výrazně evropským, až verneovským nádechem, ale současně si uchovává kvality charakteristické pro produkci Studia Ghibli i japonskou animaci obecně. Dětští hrdinové nejsou pojatí jako schematické figurky prožívající naivní eskapády, ale naopak se musí postavit velkým výzvám, které na ně klade svět dospělých. Tou největší je pak rozhodnutí nad tím, zda může člověku příslušet nebezpečná moc, jaká se skrývá v útrobách titulního létajícího zámku.

Napište nám