Při výslechu jsem byl rudý až za ušima, říká Petr Stach

Setkal jste se během přípravy na svou roli s opravdovými vyšetřovateli?

Setkal a hned při prvním výslechu. Vzhledem k tomu, že jsem ve svém životě žádný ještě neabsolvoval, nebylo natáčení takové scény pro mě jednoduché. A teď si představte, že se snažíte vypadat jako někdo, pro koho je vyslýchání denní chleba a přitom na vás kouká profík. Přiznám se, že jsem byl rudý až za ušima. Naštěstí líčidla vše překryla. Pracovat s opravdovými kriminalisty mě při natáčení bavilo, protože jsou to příjemní chlapi s krapet ostřejším humorem.

Chtěl byste kapitána Anděla potkat v běžném životě?

Určitě. Vnímám ho jako schopného kluka s kriminalistickým čuchem. Je zaťatý, žije svou prací. Občas je zbrklý a paličatý, někdy zbytečný frajírek, ale jinak příjemný chlapík. Na pivo bych s ním zašel.

V čem je vám podobný?

Kapitán Anděl je velký talent české kriminalistiky, těžko se mu konkuruje, ale myslím, že netrpělivost je vlastnost, kterou máme společnou.

Seriál Případy 1. oddělení je založený na případech a postupech skutečné kriminálky. Co Vás ze zákulisí kriminálky nejvíc překvapilo?

Fungování profesionálů. Vážím si jich v jakémkoliv oboru. Obzvláště kriminalisté, kteří pracují na vraždách, nemohou být neschopní. Ale i to bude součástí děje seriálu – silné a slabé stránky jednotlivých vyšetřovatelů.

Když si dnes přečtete v novinách o kriminálním případu, čeho si nejvíc všímáte?

Asi si víc dokážu za případem představit konkrétní lidský osud. Snažím se chápat motivy a pohnutky pachatele. Dívám se na případ z více úhlů pohledu. Někdy to jde, jindy to tak snadné není.

Celkem se natočilo čtrnáct případů, který vás nejvíce osobně zasáhl?

Nevím teď přesný název dílu a nechtěl bych divákům prozrazovat konkrétní případ. Snad jen, že jde o vyvražděnou rodinu, kde obětí je i malé dítě.

Byla vám některá z postav „kolegů“ blízká? A proč?

Každý „kolega“ mi byl blízký z jiného důvodu. Zkušený a respektovaný Plíšek (Bolek Polívka) pro svůj nadhled a moudrost. Otcovský Kozák (Ondřej Vetchý) pro svou trpělivost a snahu Petra učit a vytáhnout z něj to nejlepší. I mamlas Víťa Sršeň (Mirek Vladyka) má v týmu své místo, vždyť z koho bychom si dělali legraci. A kdyby vedoucího Korejse (Miroslav Hanuš) nebylo, tak na koho bychom nadávali! Ale hlavně celé natáčení pro mě osobně znamenalo setkání s lidmi, kterých si vážím. Bylo radostné a obohacující. I sranda byla. Díky všem. Natáčení nebylo vždy jednoduché, ale snad to stálo za to.