Chat

tiskový mluvčí ČT

Ladislav Šticha

Svět České televize přináší každou neděli na ČT1 odpoledne exkluzivní pohled do světa natáčení, světa televizních osobností a programových hitů příštího týdne. A v pondělí od 15:00 hod. pak na chatu možnost setkat se s tiskovým mluvčím ČT Ladislavem Štichou.

Záznam chatu z pondělí 24. října 2011

Marek z Banskej Bystrice: „zdravím vás pred časom sa mi veľmi páčil váš seriál Horákovci. potešil by ma seriál ktorý by bol podobný tomuto prípadne mohli by ste Horákovcov otočiť odznovu lebo pre mňa to bol seriál ktorý u mňa nenormálne bodoval. držte sa“

Ladislav Šticha: „Dobrý den, zdravím všechny tazatele i příznivce České televize. Je tady pravidelný pondělní chat. Milý Marku, to nás velmi těší, že se Vám seriál líbil. Nechci se mýlit, ale možná byste ho našel i na iVysílání. zkuste se podívat. Je tam tolik pořadů, že by se daly vysílat pět let v kuse.“

Adam Ovšák: „Dobrý den, to co se dělo minulý týden okolo ČT, to je hrůza číst. Reklmama na ČT měla původně skončit až 11.11.2011., nyní je ale vše jinak. Nakonec skončí 21.10.2011. o půlnoci. Chci se zeptat, jak ted bude ČT rešit volný čas, který měl být určený pro reklamu, a ve zkratce, proč vlastně došlo k tavovýmto zmatkům? Děkuji“

Ladislav Šticha: „Zdravím Adame, byla to velmi nepříjemná situace, která vznikla na základě chyby v legislativním procesu. Původně mělo být datum ukončení reklamy na ČT1 a ČT24 shodně se dnem, kdy skončí analogové vysílání. To se ovšem stane až 30. listopadu. V zákoně se nakonec objevilo, že končíme v den, kdy novela vyjde ve Sbírce zákonů. Kdy se tak stane, ale nikdo nevěděl. Česká televize musela přitom nasmlouvávat reklamu na další týdny a měsíce, protože veškeré výnosy odcházejí z ČT například na Fondy digitalizace a Státního fondu kinematografie. Pokud bychom neměli reklamu ještě před tím než vešel v platnost zákon, tak bychom na fondy posílali miliony korun z peněz televizních poplatníků. Náhradní program máme a jedeme dál. Jen to byla zbytečná hektika.“

SEATO: „Snažil se někdy někdo s politiků ovlivňovat Vaši práci v ČT na pozici tiskového mluvčího ČT?“

Ladislav Šticha: „Milý SEATO, to jste mě pobavil. Moje pozice není pro politiky nikterak zajímavá. Ono se vůbec obecně poněkud přeceňuje vliv politiků na ČT. Novináři často zaměňují kritiku či stížnost, na kterou má právo každý občan, za vměšování nebo ovlivňování. V České televizi se politiky ovlivňovat rozhodně nedáme.“

SEATO: „Jak vypadá ČT poměrně krátce po výměně nejvyššího šéfa - jsou už patrny nějaké změny?“

Ladislav Šticha: „Z mého úhlu pohledu je těch viditelných změn poměrně hodně. Petr Dvořák řekl, že nechce požadovat obvyklých 100 dní hájení a pustil se do práce s velkou vervou. Každou hodinu je něco nového. Myslím, že některé změny skutečně diváci pocití v následujících měsícíh a v roce 2013 tady bude jistě o dost jiná Česká televize. Je povzbudivé, že na mnoha lidech v ČT je vidět, že ucítili nový svěží vítr a dostali nový drive a chuť něco měnit.“

Mortuary: „Nemýlím -li se, neměl jste reportáž v TV roce 1998 přímo ze Staroměst. náměstí, když vyhrála česká reprezentace OH v Naganu? A vzpomínám si, že jste řekl, že kdysi tu byli Gottwaldovské ovace, myslíte si, že to bylo vkusné - srovnávat demokratickou dobu, kdy se lidé dobrovolně radují s fanatizovanou demonstrací lůzy bolševiků?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Mortuary, asi Vás zklamu, ale já jsm ze Staroměstského náměstí reportáž po návratu z Nagana nedělal. Měl jsem tehdy volno a byl mezi slavícími pod pódiem.“

Mortuary: „Jakou funkci jste měl, když byli povodně v Praze - dělal jste v té době v ČT?“

Ladislav Šticha: „Při povodních v Praze jsem byl reportér TV Nova.“

Jan Štěrba: „Dobrý den, chtěl bych poděkovat čt, že všem občanům připoměla slavné přenosy ze sjezdů KSČ. Myslíte, si, pane mluvčí, že několika hodinový přenos z jednání stran, které mají pár tisíc členů, není v dnešní době, hrubě komerčně reklamní akce a propagace těchto stran? Nebo snad dokonce zneužití čt. Teď mne napadá nemá čt už zákaz vysílání reklamy? Věřím, že v tomto trendu, bude čt pokračovat i u jednání dalších parlamentních stran a to ve stejném rozsahu. Tato akce je jen dalším důkazem toho, jak čt plýtvá milardami získanými pod rouškou koncesionářských poplatků. Dlouhodobě se ukazuje například na čt 24, kde se vesele vysílají, jakési socialistické vzpomínky, že množství programů čt je značně předimenzované a tomu odpovídá i jejich náplň. Jediné řešení do budoucna je zredukovat, rádoby veřejno právní televizi, na jeden kanál formátu čt2. Na komerční programy, ve kterých si čt tak libuje, je u nás dost komerčních televizí, které se financují z vlastních zdrojů a ne z nucených plateb občanů. Pokud by čt chtěla vysílat další programy, ať jsou tyto zakodované a mocná ruka trhu určitě ukáže jaký o ně bude zájem. přeji hezký den“

Ladislav Šticha: „Dobrý den, je vidět, že máte jasně vyhraněný názor a ze zkušenosti už vím, že se lidem jako jste Vy těžko jejich přesvědčení vyvrací. Česká televize má ve zpravodajství za povinnost informovat o zásadních událostech mimo jiné vnitropolitického charakteru. Miliardami ČT skutečně neplýtvá.“

Dan: „dobrý den pane Ladislave chtěl jsem se zeptat jestlí analog končí celé ČR 30.11 díky“

Ladislav Šticha: „Zdravím Dane, 30. 11. je skutečně ono historické datum, kdy jedna éra vysílání skončí a plnou parou vletíme do té nové - digitální.“

Petr: „Minule jste byl na chatu až odpoledne, teď také. Budete na chatu už bývat pouze odpoledne, nebo to je výjimka a časy budou jako doposud dopolední?“

Ladislav Šticha: „Milý Petře, prozatím se ten čas změnil na odpoledne, protože v pondělí máme od 11 hodin pravidelně velké porady vedení s generálním ředitelem. Budeme se snažit tento čas držet co nejdéle.“

Miloš: „Zdravím Českou televizi. Před volbou generálního ředitele vystoupil do médií Václav Moravec s prohlášením kdo určitě nemá být ředitelem České televize. Je podle Vás správné, aby lidé z ČT do toho hovořily? Upřimně být šéfem ČT, tak pana Moravce na vteřinu z veřejnoprávní televize vyrazím za takové prohlášení. Chápu, že to pana Dvořáka netrápí, ale myslím si, že bez ohledu kdo to je si nesmí nic takového dovolit. Ještě ke všemu kritizovat tehdejšího nadřízeného Romana Bradáče. Ruku na srdce, vy by jste si dovolil vystoupit proti někomu z ČT a kritizovat třeba i svého nadřízeného?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Miloši, volba generálního ředitele je vždy plná emocí venku i uvnitř televize. Částečně se s Vámi shodnu, že tento způsob komunikace není zrovna šťastný. Nový generální ředitel už s kolegou Moravcem mluvil a myslím si, že si do budoucna ujasnili, jak má vystupovat loajální reprezentant ČT. Pojmenovávám to takto záměrně. Václav Moravec je totiž externí moderátor a tedy existuje v trochu jiném režimu než zaměstnanci.“

Michal Krš: „Dobrý den. Proč redakce sportu neuvádí jména u reportáží, kdo zrovna z redaktorů hovoří? Často se stává u pořadů na ČT 4, že začne pořad (většinou sestřih), ale titulek se jménem se neobjeví, co hůř, na konci ani někdy nejsou titulky se jménem kdo reportáž připravil a zejména namlouval. Pro příklad uvedu také Branky, body vteřiny, kde není nikdy u reportáže uvedeno jméno člověka, který hovoří, pouze se objeví nápis u sportovce, ale u redaktora, který reportáž namluvil se nikdy jméno neobjeví. Proč? V Událostech se běžně objevuje jméno kameramana a zejména člověka, který v reportáži hovoří.“

Ladislav Šticha: „Pěkný den Michale, titulky někde jsou a někde nikoliv. Předám váš podnět redakci ČT4. Díky za něj.“

Adéla Smutková: „Oficiálně bylo uvedeno, že nebudou reklamy na ČT 1, ČT 24 a internetu. Konkrétně na internetu se mi i dnes v neděli 23.10.2011 objevují reklamy. Konkrétně nápis Alois Nebel Jesenický osobák přijel do kin. Toto je povolená reklama, nebo mělo z internetu zmizet všechno?“

Ladislav Šticha: „Milá Adélo, ne všechno, co se laicky může jevit jako reklama spňuje atributy takového zaařazení. To o čem píšete Vy je tzv self promo. Sem patří například upoutávky na naše pořady, filmy i nabídka naší Edice ČT. Stejně tak zákon říká, že je možné zařazovat sponzoring, pokud se váže k vysílacím právům na pořad. Je to trochu složitější tématika.“

Petr: „Hezký, dobrý den. Když nastoupil Petr Dvořák do funkce generálního ředitele ČT, tak jste řekl, že jistě budete mluvit o Vašem dalším působení v ČT. Už jste k tomu měli příležitost a počítá s Vámi i do budoucna nebo zatím jste o tom nemluvil?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Petře, pro samou práci ani nemáme čas se zastavit a tohle probrat. Věřím, že se k tomu brzy dostaneme. Na druhou stranu s tím nemám problém. Jsem profesionál a pracuji do té doby než někdo řekne, že už mé služby nepotřebuje. Ještě navíc jsem mluvčí instituce a nikoliv jedné osoby. V této chvíli mám i od generálního ředitele spousty úkolů, takže pracuji bez ohledu, zda je nejvyšší nadřízený Jirka nebo Petr :-)“

Petr Nagy: „Co si myslíte o reportáži v Lybii? Patří do zpravodajství ukázky z lynčování Muamara Kaddáfího? Komerční televize mají zpravodajství stavěno jinak, ale k charakteru ČT podle mne takové obrázky nepatří a neměli být odvysílány na žádném programu ČT. Zejména ne v momentě kdy TV sledují děti. Jsem člověk, který vydrží hodně a jen tak něco mne nepoloží. Nemám ve zvyku někoho litovat a naříkat, ale ukázat bezprostřední chvíle po dopadení bývalého vůdce Lybie a odvysílat ukázky jak bylo zacházeno s Kaddáfím mi způsobilo divoké sny. Co hůře, taková reportáž mi je darovaná zřejmě k narozeninám, protože jsem zrovna měl v tu dobu narozeniny:-) Myslím si, že ať byl Muamar Kaddáfí jakýkoli, tak měl být zadržen, postaven před soud a především mělo s ním být zacházeno lidsky. Popřípadě viníci, kteří bezbranného vůdce našli a takto s ním zacházeli měli být postaveni před soud. Ale k tomu už nikdo v ČT neřekl ani slovo jestli se dopadení Kaddáfího bude prošetřovat, pokud byly odvysílány tak drastické obrázky, které mi zkazily celý den.“

Ladislav Šticha: „Milý Petře, tak dodatečně vše nej nej k narozeninám a přijměte omluvu, že jsme vám oslavy trochu pokazili. jnže zpravodajství má co nejvěrněji ukazovat světt a ten prostě není vždy a ve všech částech světa tím nejlepším místem k životu. Souhlasím s Vámi, že to co se stalo Kaddáfímu bylo barbarské, ale i to je poměrně zásadní informace o Libii, o lidech, o atmosféře a emocích v této zemi. Byl to zase další důkaz staré pravdy, že zlo budí zlo a násilí plodí zase jen násilí. Budeme se tomu tématu věnovat i nadále a určitě divákům nezapřeme jakoukoliv novinku třeba i ve vztahu k případnému potrestání Kaddáfího vrahů. A já si myslím, že to vražda byla. Střela do zátylku není výsledek souboje.“

Petr: „Dobrý den. Proč nevysílá ČT hokej, fotbal a další sporty s českou účastí, které se objevují na Nova sport, Sport 1, Sport 2, Eurosportu atd.? Sledovat Nova sport nebo Sport 1 popř.Sport 2 je pro sportovního fanouška ten největší trest. Nemluvím ke komentátorům, podle mne jsou na úrovni, ale grafika, pojetí studia a sestříhání obrázku je něco strašného. Já trpím pokud se vysílá Gambrinus liga, hokejová extraliga a další sporty s českou stopu jinde než pod hlavičkou ČT! Nemůže Česká televize nějak vyřešit tento problém a vysílat sport s českou účastí jen na svých programech? Opravdu je hokejová liga a Gambrinus liga tak drahá, že na to nejsou peníze? Myslím si, že na českém území nemusí být problém se domluvit na vysílání hokeje a fotbalu pouze na ČT.“

Ladislav Šticha: „Petře, těší nás, že jste s úrovní naší ČT4 spokojený. Problém je v tom, že ze sportu se stal nevěřitelný byznys. Práva na většinu významějších akcí jsou nehorázně drahá a ČT už teď vydává na získání práv těch největších akcí typu Olympijských her či MS ve fotbale nemalé peníze. Víc si už dovolit nemůžeme, abychom neohrozili výrobu a vysílání jiných pořadů. Nikdy už nebudeme schopni koupit všechny sportovní akce, o které by naši diváci stáli.“

SEATO: „Kdo je služebně nejstarším zaměstnancem ČT?“

Ladislav Šticha: „Ptáte se dobře, ale kupodivu jste mě nachytal na švestkách. Myslím, že na obrazovce je už asi nejstarší kolega ze zahraniční redakce ČT24 Zdeněk Velíšek. To je ikona. Zda je tady ještě někdo starší zkusím za domácí úkol zjistit.“

Malda: „Hezké dopoledne. Kdy bude oficiálně veřejnosti řečeno kdo v ČT zůstává? Zatím se mluví poue o změnách, ale kdo v ČT zůstane se neví. Pro příklad uvedu tři jména. Šéfredaktor zpravodajství Karel Novák, výkonný ředitel ČT 4 Jiří Ponikelský a šéfredaktor redakce sportu Otakar Černý. Tato jména se objevila v médiích, ale jestli zůstanou v ČT a na jaké pozici nikdo neřekl. Kdy se diváci dozví jaký osud potká takto vrcholové manažery? Bude to do konce roku, nebo ještě i na začátku příštího roku bude nejasné kdo bude pro ČT pracovat dál?“

Ladislav Šticha: „Krásný den, generální ředitel ČT Petr Dvořák chce kompletní novou organizační strukturu včetně obsazení jednotlivých funkcí představit k 1. 1. 2012. Pak bude jasné, kdo a na jakém místě bude pracovat.“

Kamil: „Dobrý den Láďo. Jaký je stav u reklamy na ČT 4? Je plno nebo není ani plně využitý limit půl procenta? Ptám se zrovna na tuto stanici, protože na ČT 2 se dívá zřejmě ještě méně lidí. Bude pro ČT problém zaplnit sedm minut reklam denně na ČT 4 nebo u této stanice problém nebude a zájemců bude daleko více než u ČT 2? Výtěžek zůstane pouze ČT z ČT 4 nebo se nějaké procento bude odvádět na jiné účely? Zatím jsem slyšel, že zisk půjde na výrobu a nákup sportovních pořadů. To znamená že celý výtěžek bude sloužit ČT nebo se něco i odvede jinde?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Kamile, reklama na ČT4 je vyprodána. Získané prostředky jsou prvotně určeny na výrobu a pořízení sportovních pořadů. ČT2 - tedy Dvojka kompletně dává peníze na tzv bohulibé účely.“

Jarmila Stojanová: „Jaký je stav pořadů na příští rok? Už se teď sestavuje i program na leden? Lednové schéma ovlivní už více generální ředitel ČT Petr Dvořák? Na kolik procent dokáže ovlivnit sestavu programu už v lednu?“

Ladislav Šticha: „Milá Jarmilo na výrobním úkolu a vysílacím schématu na příští rok se intenzivně pracuje a samozřejmě nový generální ředitel a jeho spolupracovníci se snaží výsledek ovlivnit svým názorem, ale pro diváky to ještě nemusí být zásadně viditelné, protože do schématu se zadávají převážně dříve natočené, nasmlouvané a vyrobené pořady. Určitě se ale bude postupně měnit koncepce a vizuální tvář ČT.“

Michal Simerský: „Dobrý den. Petr Dvořák má v koncepci vznik pátého programu se zaměřením pro děti a vzdělávání. Pokud ovšem z nějakého důvodu nevznikne další program, kde se budou vysílat vzdělávací pořady a pořady pro děti? Bude jednou z variant změnit zaměření ČT 4, kde se kromě sportu budou vysílat i jiné pořady? Popřípadě se bude hledat místo pouze na ČT 1 a ČT 2, ale zaměření ČT 4 se to nedotkne?“

Ladislav Šticha: „Vysílání pro děti vždy bylo a zůstává jednou z priorit ČT. V tuto chvíli, kdy neexistuje samostatný programový okruh pro děti se snažíme jít v úvahách směrem k tomu, že děti jsou de facto menšinový divák a tedy patří na program pro tento typ diváků, kterým je bezpochyby Dvojka. Na druhou stranu z Jedničky zřejmě zcela nezmizí, protože ČT1 je program rodinného typu pro všechny. Jsme ve stádiu tvorby a upřesňování toho, jak v této oblasti dál.“

Christer: „Víte jaká je zhruba návštěvnost webu ČT? Pokud porovnáte jiná média, třeba TV Nova a TV Prima má ČT internetové stránky nejhojněji navštěvované?“

Ladislav Šticha: „Pěkný den, webové stránky ČT jsou bezesporu nejatraktivnější a v součtu nejvíce navštěvovanmé mezi českými televizemi. Pravidelně patříme k nejlepším i při vyhlašování nejlepších internetových stránek na domácím trhu. Zakládáme si postavení leadera trhu, který je v čele všech novinek a modernizací.“

jana: „budete dávat pořad disco latine“

Ladislav Šticha: „Milá Jano, zatím jsem tento pořad nenašel v nabídce do vysílání..“

Stanislav: „Dobrý den. Jaká bude komunikace nového generálního ředitele ČT Petra Dvořáka k divákům? Bude více komunikovat s diváky a zdůvodňovat svá rozhodnutí? Bývalý ředitel pan Janeček byl dobrý ředitel, ale většinou s médii a diváky komunikoval přes tiskový útvar, ale nikde na chatu ani v televizi se moc neukazoval. To samé jinde do médií příliš nemluvil, jen zcela výjimečně. Bude v tomto Petr Dvořák jiný a více ke koncesionářům mluvit a zajímat se o jejich názory?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Stanislave, myslím, že už teď můžete vidět, že ta změna je poměrně zásadní. Petr Dvořák je velmi komunikativní člověk, profesionál, který ví, jak moc je důležité mluvit s lidmi a k lidem. Rozhodně bych se nebál, že tuhle část své práce podcení. Naopak, zatím to vypadá, že to bude jedna z jeho priorit.“

Emil: „Proč vysílá ČT seriálové a filmové pořady, které jsou zcela komerční? Pro příklad uvedu pořady Doktorka Quinová, Sipmsonovi a další pořady, které jsou na dlouhé roky? To jsou jednoznačně komerční pořady. Nemyslím si, že je komerční pořad např. nějaký film ke slavné postavě nebo minulosti. To je veřejnoprávní pořad. Ale vysílat Simpsonovi v minulosti podle mne není veřejnoprávní, nýbrž komerční při pohledu na počet dílů a kama se děj ubírá.“

Ladislav Šticha: „Milý Emile, Simpsonovi ČT už nějakou dobu nevysílá, ale já si třeba myslím, že je to chyba. Možná Vám to nepříjde, ale ten seriál má obrovskou spoustu nenásilně výchovných momentů a dneska se podle tohoto seriálu vyučuje třeba rétorika nebo asertivita. To jsou věci :-)“

Marie Marčonková: „Proč ČT neopakuje po půlnoci Hydepark? Dříve byla možnost sledovat i repríza, ale ta už v programu není.“

Ladislav Šticha: „Milá Marie, vysílací schéma se pořád mění. Kouzlo Hyde Parku je v interaktivitě a ta v repríze už není. Dnešní chat končí. Díky za Vaše dotazy. Těm, kterým jsem nestihl odpovědět se omlouvám a příště zase někdy naviděnou. Pěkný zbytek týdne.“