Chat

tiskový mluvčí ČT

Ladislav Šticha

Zajímá vás Česká televize, chtěli byste vědět víc a máte chuť se ptát? Pak je tu pro Vás pravidelný chat se zástupcem vedení České televize. Toto pondělí se můžete ptát tiskového mluvčího ČT Ladislava Štichy.

Záznam chatu z pondělí 14. března 2011

David: „Dobry den,jsem fanda Třince,mužete mi řict v neděli jste zrušili přenos uplně,kdybych to věděl tak jdu na hokej a ve středu ho date až v 18.45,ale Slavii date normalně samozdřejmě morava a slezko nema narok sledovat sve kluby v televizi,proč jste ten tenis nedali na čt2 i tu hazenou šlo dat nebo ne,prostě čt je na nic,nashledanou.“

Ladislav Šticha: „Dobrý den všem, kteří jste přišli na chat ČT. Otázek je tady obrovská porce. Začnu tedy o něco dřív. Zdravím Davide, budete se asi divit, Vaše rozčílení nejen chápeme, ale dokonce sdílíme. Před začátkem extraligy jsme žádali asociaci hokejových klubů, aby začínaly své zápasy později. Bylo nám ústně přislíbeno, že nám vyjdou vstříc. Na základě tohoto ujištění jsme se dohodli s fotbalovými kluby, že budou začínat v 17 hodin, protože na rozdíl od hokeje nehrozí prodloužení. Před třemi týdny nám ovšem většina klubů původní dohodu odmítla s tím, že dávají přednost návštěvě na stadionu před diváky u TV. Ani nevíte, jak nás to mrzí a troufnu si napsat, že i štve.“

Martina Telingerová: „Dobry den,mam dvojcata parecek(v lete jim bude 5let) a chteli by se dostat do vysilani Kouzelne skolky nebo podobneho detskeho poradu.Muzeze mi prosim Vas poradit,co pro to mohu udelat a zda je to vubec mozne?:-)Dekuji vam za pripadnou odpoved.S pozdravem Telingerova M.“

Ladislav Šticha: „Dobrý den Martino, za prvé jsem rád, že se s dětmi díváte na Kouzelnou školku a za druhé si myslím, že by to nemusel být až takový problém, aby se Vaše děti dostaly na natáčení. Obraťte se s důvěrou na dramaturgyni pořadu na e-mail: marketa.vanickova@ceskatelevize.cz. Určitě se nějak dohodnete.“

Jan Fiala: „Dobrý den. V pátek proběhl zásah vojenské policie v ČT, jak to je s informacemi, které měla Česká televize? Dostala je i vojenská policie nebo se je podařilo uchránit? Myslím zejména informace, které se týkala dalších kauz. Bylo ohroženo v této souvislosti i vysílání České televize - zejména pořadů, které běželi živě se studiemi? To znamená zpravodajské pořady Události, Branky, body vteřiny apod.?“

Ladislav Šticha: „Pěkný den, Honzo, proti samopalům a zakuklencům, kteří spíše připomínali teroristické komando, nemůžete nic než trpně přihlížet jejich konání. Bohužel Vojenská policie pod záminkou hledání jednoho dokumentu odnesla z redakce počitače, diskety, nahrávací disky, kazety, ale také věci osobního charakteru. Jsou mezi nimi samozřejmě i důvěrné informace vztahující se k jiným závažným kauzám v armádě a na ministerstvu obrany. Co je naprosto nepochopitelně, že obětí zvůle VP se stali redaktoři, kteří s tím neměli nic společného. A vysílání bylo ohroženo velmi vážně. Chodby policie blokovala a nechtěla redaktorům, kteří odevzdávali reportáže do vysílání, dovolit jakýkoliv pohyb. Mám k armádě poměrně silný vztah a když mi řada vojáků psala, že se mi za armádu omlouvají, a že se stydí, kde pracují, tak je mi to líto. Prestiži armády to obrovsky ublížilo.“

Kamila Šlajsová: „Dobrý den. Máte už hrubý plán, které pořady budete vysílat o letních prázdninách? Loni jste reprízovali Hry bez hranic, před třemi lety seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka atd. Víte už, které pořady bude ČT vysílat letos? Bude se jednat také hodně o reprízy?“

Ladislav Šticha: „Milá Kamilo, vysílací schéma na prázdniny se bude teprve připravovat. Obecně ovšem můžu potvrdit, že stejně jako v jiných televizích všude na světě i v ČT se přes letní měsíce vysílají ve větší míře reprízy. Má to svojí logiku. V létě je řada z nás na dovolených a pokud je alespoň trochu pěkné počasí, tak kdo by vysedával u obrazovky. Byla by pak škoda dávat zajímavé premiéry, které by mnoho lidí nevidělo a brzy bychom je musely znovu opakovat. Neměl bych to říkat, ale v létě mají být lidé u vody a v lese a ne u bedny :-).“

Jaroslav Malenovský: „Dobrý den. Sledovanost se měří pomocí peoplemetrů. Nastane v budoucnu doba, že přístroj bude mít každá domáctnost? Byl by to určitě přínos, protože tak jsou údaje zkreslené. Kdo může mít takový přístroj? Můžu mít peoplemetr i já? Jaké jsou podmínky aby i naši domácnosti se měřila televizní sledovanost? Předem děkuji za odpověď“

Ladislav Šticha: „Zdravím Jaroslave, zda nastane taková doba nevím, ale můžu Vás ujistit, že i současný model je natolik perfektně sociologicky a statisticky postavený, že výsledky velmi reálně odrážejí skutečnost. Česká televize sama tyto průzkumy nedělá. Je to agenda specializované agentury, která má poměrně rozsáhlý a perfektně vypracovaný vzorek populace, který je ještě v pravidelných intervalech obměňován. Peoplemetr může mít kdokoliv, koho agentura osloví. Jsou s tím spojeny nejen povinnosti, ale také závazek mlčenlivosti. Že jste nikdy nikoho s peoplemetrem nepotkal? Ale potkal, ale nesmí Vám to prozradit.“

Robert Ďurkáč: „Dobrý den. Tušíte proč do ČT vtrhlo ozbrojené vojenské komando? Bylo to na politickou objednávku, aby ČT nemohla zveřejnit nějaké kontroverzní informace? Byl jsem v šoku z toho co se děje ve veřejnoprávní televizi a zodpovědní lidé by měli vést plnou odpovědnost a vyvodit z toho důsledky. Pro mě je zarážející, že soudní povolení nebo čím se to vojenská policie oháněla měla hned na druhý den když ČT odmítla vydat to co chtěli. Normálně takové rozhodnutí trvá podstatně déle, čím si Česká televize vysvětluje, že povolení bylo vydáno takovou rychlostí?“

Ladislav Šticha: „Pěkný den, Roberte. Pokud jste v šoku Vy, tak si představte, jak bylo lidem ve zpravodajství, když po chodbách pobíhali zakuklenci oblečení každý jinak jak z nějakého army tržiště a kolem sebe mířili automatickými puškami. Někteří lidé si nejdřív mysleli, že se natáčí pokračování oblíbeného seriálu Zdivočelá země. Nakonec se ukázalo, že se nenatačí, ale že jí prožíváme. Nebudu se pouštět do spekulaci, kdo a proč měl potřebu udělat tuhle teatrálnost, ale každopádně budeme žádat řádné prošetření a vyvození odpovědností zainteresovaných osob.“

Andrea: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy plánuje ČT do vysílání dvoudílný TV film Jseš mrtvej, tak nebreč a film Krysy v režii Roberta Sedláčka. Děkuji.“

Ladislav Šticha: „Milá Andreo, dvoudílný fil Jseš mrtvej, tak nebreč budeme vysílat na podzim tohoto roku a moc se na to těším. Stejně tak na Krysy Roberta Sedláčka, kterého považuji za jednoho z našich nejtalentovanějších režisérů. A Josef Klíma, to je také záruka kvality a odvážného stylu. Krysy jsou zatím rozpracpvané a na obrazovky se dostanou nejspíš počátkem příštího roku.“

Lucie Kopincová: „ahoj chci se zeptat jestli budete vysílat všechny díly filmu,,Žáby k zulíbání '' děkuju jste nejlepsí televize :)“

Ladislav Šticha: „Ahoj Lucie, zatím jsem je v plánech nenalezl, ale jestli nám je doporučuješ, tak to hned posílám dál. Díky za typ.“

Zdeněk Zlámal: „Hezké dopoledne, můžu se Vás zeptat který program sledujete nejvíce? Předpokládám, že to bude některý program veřejnoprávní televize. Já nejvíce sleduji ČT 4 a ČT 1.“

Ladislav Šticha: „Zdeňku, to nám děláte obrovskou radost, že sledujete programové okruhy ČT. Já jsem stále srdcem novinář, takže z toho plyne, že u mě je dominantní ČT24. Tenhle zpravodajský okruh je v rámci Evropy na čelních místech. Je to moderní, dynamicky dělané a dnes už i interaktivní zpravodasjtví, které si po zásluze získává stále více věrných diváků. Dívám se samozřejmě i na další tři programové orkuhy a když něco nestihnu, tak si to v klidu doma přehraju na iVysílání. Což je výborná služba pro zaneprázdněné.“

Pavel: „Před časem jste zrušili videopůjčovnu na internetu, protože se nevyplácela. Při té příležitosti jste slibovali, že snad najdete řešení, jak umístit tituly na internet, aby byly ke zhlédnutí online. To se však nestalo, alespoň pokud vím. Je škoda, že řadu televizních filmů a inscenací má divák možnost vidět jen jednou a pokud mu uniknou, už se k nim nedostane. Nyní ani moc často nereprízujete. Budete to tedy nějak řešit? Nebo se to zůstane o tohoto stavu, že řada zajímavých pořadů bude opět nedostupná a diváci budou muset třeba roky čekat na reprízu?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Pavle, problém u řady titulů, které vysíláme je ve vlastnictví práv. někteří distributoři odmítají uvolnit práva i pro iVysílání. Je to škoda, ale na druhou stranu, když se na náš archiv podíváte, tak se rozhodně nudit nebudete.“

Jana: „Dobrý de. Mám takovou zvláštní otázku. V létě jsme byli na dovolené v Ratibořicích a v jednom tamnějším muzeu - už ale nevím přesně v kterém , jsem si přečetla, že byla Babička zfilmována celkem třikrát - v roce 1921 - což jsem vůbec netušila , protože jsem ji nikdy neviděla a ani moje maminka o ní neměla ani zdání, pak s paní Brzkovou a nakonec s paní Šafránkovou (jako Barunkou). Zajímalo by mne, tedy, zda je Vám něco známo o té úplně první nahrávce z roku 1921 a zda je k použití, aby se mohla odvysílat.Myslím, že hodně lidí by bylo překvapených z tohoto unikátu. Děkuji“

Ladislav Šticha: „Milá Jano, to je otázka pro našeho největšího znalce Karla Čáslavského. Zkusím se ho zeptat. Existuje velká řada obzvlášť starších snímků, které jsou už v tak špatném stavu, že se nedají rekonstruovat. Jeden z filmů, který se podařilo znovu oživit byl loni Svatý Václav se Zdeňkem Štěpánkem. Vypadlo to přitom, že je navždy ztracený.“

Ladislav Burian: „Proč 4T nedokáže udělat slušný zábavný pořad. Již jsem navrholal řediteli aby se zajel podívat do sousedního Rakouska kde každou druhou sobotu na ORF 2 vysílají nádherné zábavné pořady kterých se zůčastňují snad tisíce diváků Proč musíme platit vysoké TV poplatka za něco co bylo natočeno za totality a přesto se na to diváci rádi dívají a Č tím získává sledovanost. Ať mi někdo odpoví kam jdou všechny ty peníze z reklam, poplatků a stásní dotace. Vedení si dává statisícové odměny ale nikdo diváků neeví zač. Je to snad další tunel jak okrádat stát?.“

Ladislav Šticha: „Zdravím jmenovče, to mě velmi mrzí, že se Vám naše zábavné pořady nelíbí. samozřejmě, že se snažíme inspirovat i v zahraničí, ale na druhou stranu zábava je jednou desetitisícinou vysílání televize veřejné služby. Vy se možná nerad díváte na starší věci, ale statisíce diváků si o ně píší. A vůbec to nemá nic společného se sledovansotí, ale se službou, protože i dát lidem něco pro odlehčení je forma služby. Ten závěr je velmi tvrdý a přitom nepřesný. Česká televize z vysílání reklam nemá ve svém rozpočtu ani korunu, protože všechny peníze jdou na fond Digitalizace, na digitalizaci archivu a na Státní fond pro podporu české kinematografie. A státní dotace??? Ty dává Česká televize naopak státu. Příští rok budeme jen na DPH odvádět do státní pokladny tři čtvrtě miliardy. Možná to by mě jako poplatníka trápilo. Zaplatil jste za program a vidíte část si bere stát.“

Michal: „Dobrý den, pane Šticho. Když se někdy před deseti leto mluvilo o tom, že ČT plánuje další programové okruhy k tehdy existujícím ČT1 a ČT2, padlo tam tehdy, že se uvažuje o dokumentárním kanále a o programovém okruhu pro děti, nakonec tu máme ČT24 (díky za ní) a ČT4. Jak je v současné době a do budoucnosti aktuální rozšiřování počtu programových okruhů, pokud se s tím počítá (jak jsem koukal, máte registrované webdomény až po www.ct8.cz), pak v jakém časovém horizontu se tak může stát, je-li to podmíněno např. přechodem na kompresi MPEG4 či jinými skutečnostmi a jaká by mohla být náplň těchto případných dalších okruhů? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.“

Ladislav Šticha: „Pěkný den, Michale. V tuto chvíli je v České republice několik desítek česky mluvících televizí. Prostor na nějakou další tady opravdu zatím není. Druhým důležitým momentem jsou finance. Ekonomika se teprve vzpamatovává z krize a televizní poplatky určitě dlouhé roky neporostou. Nebylo by tedy s čeho další programový okruh financovat. Hodně úsilí teď věnujeme novým médiím, kde vidíme budoucnost. Jsme v tomto ohledu absolutní leader na trhu. Pokud máte tzv chytrý telefon, tak se podívejte na náš web, zda si můžete stáhnout do mobilu ČT24. Je to skvělá věc.“

Zdeněk Mozga: „Dobré dopoledne. Jak hodnotíte s odstupem času zásah Vojenské policie v České televizi? Měli zájem jednat se zaměstnanci ČT nebo chtěli jen zabavit věci a s nikdo s nikým nekomunikoval? Jak bude ČT postupovat a co udělá aby se to nezametlo pod koberec? Jako občan ČR a platící koncesionář jsem tímto pohoršen co se stalo.“

Ladislav Šticha: „Zdravím Zdeňku, já myslím, že pohoršen a pobouřen musí být každý, kdo se věří, že žijeme v demokratickém a právním státě. Buďte si jistý, že to zapadnout nenecháme a budeme trvat na řádném vyšetření a potrestání zodpovědných osob.“

Josef Capanda: „Dobrý den. Včera v pořadu Svět ČT jste mluvil o reklamě. Jak dlouho minimálně reklama v ČT zůstane? Další její osud záleží na politicích, tušíte kam se poslanci přikloní při hlasování? Zachovat reklamu v ČT, nebo raději ukončit? Pokud bude reklama zachována, na jaké účeli navrhuje ČT aby byly použity? Současný model nebo také navrhujete podporu sportu a dalších věcí?“

Ladislav Šticha: „Dobrý den, Josefe, debata o zachování reklamy v ČT i po vypnutí analogového vysílání (to je termín, do kterého je v ČT reklama dočasně povolena) je čistě věcí politiků. České televizi vysílání reklamy žádný prospěch nepřináší. maximálně můžeme mít dobrý pocit, že přispíváme na dobré věci, na které stát nemá peníze a jsme připraveni v této službě pokračovat. Vedle ministerstva kultury, které chce peníze z reklamy pro kulturní a filmové projekty se ozvalo i ministerstvo školství, tělovýchovy a sportu, že by chtělo, aby ČT přispívala i na sport. Politický zájem tu tedy je. Poslední informace od ministra kultury Bessera je, že bude žádat prodloužení reklamy v ČT ještě o dva roky po ukončení analogového vysílání.“

STOP DRUGS: „V upoutavce na uternich 20 filmovych sezon na CT1 je /tyka se filmu Samotari/ jasna propagace a oslava drog - pochvala svobody ohledne drog. Neni to neeticke, nemoralni a mozna i nezakone?“

Ladislav Šticha: „Zdravím, přiznám se, že mě Váš názor poněkud zaskočil. Myslím, že by se člověk měl někdy nad témata, kterými žije, poněkud povznést a nebrat se tak vážně. Já jsem naprosto zásadní odpůrce drog, ale film Samotáři je potřeba vidět a pochopit. To není propagace, to je naopak humorné znevážení a svým způsobem i poučení. Hlavní hrdina v podání herce Macháčka má evidentně problémy s krátkodobou pamětí. To je jeden z dopadů dlouhodobého užívání marihuany. Pokud se člověk u jeho hlášek směje, tak s mrazením v zádech. Kdo by chtěl takhle dopadnout. Já tedy ne.“

bob: „dobrý den pane Ladislave chtěl bych se zeptat, že někteří diváci si stěžují, že jste na vašem webu- České televize, zavedli facebookovou, twitterovou diskusi... a podobně, co vás k tomu vedlo, a třeba neplánujete zrušení.,je spolupráce se serverem pro vás nutná, když shromažduje, a zneužívá data milionů lidí po celém světě. děkuji“

Ladislav Šticha: „ááá náš pilný tazatel Bob. Rád Vás tu opět vidím. Nezaznamenali jsme stížnosti na naší snahu komunikovat s diváky prostřednictvím sociálních sítí. Je to právě naopak. Pokud má někdo problém či dokonce obavu, že se na sociálních sití nebezpečně shromažďují data a mohou být i zneužívána, pak má nepochybně pravdu. Já jsem byl dlouho velmi zarputilý odpůrce sociálních sítí. Dnes mám také stránky na Fcb a snažím se na síti chovat rozumně. To je jediná cesta. Zavrhovat tento moderní způsob komunikace by asi nebylo na místě. Spíš je to o chování každého z nás. Troufnu si tvrdit, že o tomto tématu by se mělo mluvit už na základní škole a samozřejmě v rodině. Protože uhlídat právě děti, aby na sebe a své blízké nevyzradily příliš, je někdy nadlidský úkol.“

bob: „dobrý den pane Ladislave zajímalo by nás, proč pak jste nevysílali ve Čtvrtek, nebo následovném dni v Pátek, že ve České televizi byla Vojenská policie, kvů-li dokumentech o odchodu Miroslava Krejčíka z čela vojenského zpravodajství, je známo, kdyby ČT- listiny ve Čtvrtek vydala, nemuselo k pátečnímu vstupu dojít, vyplívá to ze informací od vojenské policie., jak je možné, že jste neučinily, tento krok, jako Česká televize. předem vám děkuji“

Ladislav Šticha: „Bobe, nemohu odpovědět na všechny dotazy, které jste poslal, protože by se na ostatní nedostalo, takže ještě tento. Myslím, že jsme tomu skandálu věnovali dostatečný, ale přiměřený prostor. Musíme si uvědomitt, že jakkoliv nás to emocionálně velmi zasáhlo, tak událostí číslo jedna posledních dní není přepadení ČT komandem kovbojů, ale staršlivá katastrofa v Japonsku. Pokud se ptáte, proč jsme něco nevydali policii. Ve čtvrtek přišli tři muži v civilu a bez jakéhokoliv písemného dokladů se jalo okupovat dveře kanceláře kolegy Rožánka a dokonce je zapečetili. Ze strany ČT nebylo co vydávat. Karel Rožánek byl na cestě z Afghánistánu a jak nás i VP později ujistil, jednu z desítek existujících kopií toho dokumentu po odvysílání reportáže vyhodil. už jí nepotřeboval. VP také při své razii vůbec nic nenašla.“

Jaroslav Havela: „Dobrý den. Četl jsem, že ministr školství Josef Dobeš navrhuje aby ČT více platila za sportovní přenosy a tím podporovala sport. Je to reálné? Pokud takový návrh projde, co to bude znamenat pro sportovní vysílání a její diváky? Nevymýtí pokud takový zákon projde sport z České televize?“

Ladislav Šticha: „Zdravím Jaroslave, ten návrh má v sobě pochopitelně velmi nebezpečný potenciál. My už dnes de facto menšinové sporty dotujeme tím, že jim dáváme prostor, který oni mohou proměnit v peníze pro své kluby. Pokud bychom měli například za volejbal, házenou nebo florbal platit, pak se obávám, že bychom s ohledem na velmi malou sledovanost museli dát přednost atraktivnějším sportům. To by byla obrovská škoda. Umíme si spíše představit, že se sport podělí s kulturou o výnosy z vysílané reklamy.“

Ladislav Dolejský: „Dobrý den. Jak je moc důležitá sledovanost pro Českou televizi? Je možné říct, kdy je pořad úspěšný ve sledovanosti a naopak kdy není úspěšný? Komerční televize mají své hranice, je u ČT hranice stejná nebo někde v počtu diváků? Třeba u jednotlivých programů se hodnotí program jako celek tak že když něco úspěšné není, tak to dožene jiný program? Popřípadě je každý program individuální?“

Ladislav Šticha: „Zdravím dalšího jmenovce. Sledovanost je jen podpůrná informace, protože žádný tvůrce nechce vysílat do zdi nebo hrát před prázdným hledištěm. Naší dominantní veličinou je ovšem koeficient spokojenosti. Dáme vždy přednost kvalitní divadelní hře nebo skvělému přenosu novoročního koncertu vídeňských filharmoniků i když víme, že divácké rekordy padat nebudou. ČT chce nabízet alternativu k vysílání komerčních stanic, a to i na poli stejných žánrů. Děláme seriály stejně jako komerce, ale zakládáme si na nesrovnatelné kvalitě. Jako ukázku bych uvedl seriál Znamení koně vysílaný každý pátek. Perfektně napsaný a natočený seriál.“

Pavel Kočí: „Zdravím, kolik zhruba za den vyřídíte dotazů od diváků jestli se mohu zeptat? Jsou někteří dopisovatelé i vulgární nebo to se stává opravdu výjimečně?“

Ladislav Šticha: „Milý Pavle, každý den mám v poště desítky dotazů a další vyřizuji telefonicky. největší zátěž ovšem leží na Diváckém centru. Tam jsou to stovky denně. A vulgární? To víte, že se najdou nevychovanci, kteří se ovšem většinou neumí ani podepsat. máme vnitřní předpis, že na korespondenci obsahující vulgarity nereagujeme. To je jediná cesta. Já jsem moc rád, že tyd na chatu jsou všichni slušní a korektní.“

Radek Ondráček: „Dobrý den, v ceníku reklamy na duben jsem si přečetl, že Tv Barrandov bude vysílat seriál Rodáci. Skutečně jste jim tento seriál prodali? Jste ochotni prodat i vysílací práva i k jiným seriálům, které nechcete vysílat(např. Okres na severu, Muž na radnici, Nejmladší z rodu Hamrů, Stříbrná pila, Zákony pohybu, Ve znamení Merkura, Dlouhá bílá stopa). Nebo což takhle některé tyto seriály odvysílat v ČT? Děkuji za odpověď“

Ladislav Šticha: „Zdravím Radku, pravda to je. Česká televize nechce a nebude vysílat tyto, byť zručně natočené, propagandistické seriály. Pokud o ně máte zájem a nejste jediný, pak Vám mohu doporučit sledovat vycházející DVD, kde budou všechny seriály Jaroslava Dietla vydány. Je poledne a tedy konec dnešního chatu. Díky Vám všem za zajímavé dotazy a podněty. Příští týden se na Vás těším opět ve stejný čas a na stejném místě.“