Dramatické osudy tří žen, které nuceně sloužily Hitlerově říši. Režie T. Kudrna

Třetí říši během druhé světové války nuceně sloužilo 13 milionů totálně nasazených, z nichž mnohým tato zkušenost navždy změnila život. Patří k nim také tři ženy – Polka Barbara Müller, Češka Libuše Audrlická a Ukrajinka Inna Klimenko. Všechny byly v Německu nuceny pracovat v nelidských podmínkách, zažily vyčerpání a strach. Jedna se obávala návratu do vlasti a paradoxně se provdala za Němce, druhá se vrátila, rozpadlo se jí však manželství a ona nakonec přežila svou dceru i vnučku, třetí byla KGB donucena k rozvodu se svým mužem, aby se s ním ve stáří znovu setkala a nalezla s ním hrob svého milovaného též nuceně nasazeného bratra.

Režisér Tomáš Kudrna ve svém novém snímku zachycuje tři příběhy žen, které nemohou být odlišnější a přece mají jedno společné – nucené práce v nenáviděném nacistickém Německu, které navždy ovlivnily jejich osudy.

O vzniku filmu

Nápad natočit dokumentární film o nuceně nasazených vznikl v roce 2007. Tomáš Kudrna tehdy spolupracoval na jiném snímku s lipskou producentskou společností Le Vision, jež dostala od televize ARD nabídku natočit film o nuceně nasazených. Zástupci německé nadace EVZ Stiftung pak přišli s návrhem, aby se na tomto filmu podílel Jiří Menzel. Ten se nakonec na snímku Po dlouhé noci den podílel jako supervizor.

Trvalo však dlouho, než se podařilo najít vhodné protagonisty, kteří by vyhovovali stanoveným kritériím – bylo třeba, aby pocházeli konkrétně z Ukrajiny, Polska a České republiky. Režisér chtěl najít také někoho, komu nucené nasazení změnilo život a mělo zásadní dopad na jeho poválečný příběh, kdo je i přes svůj vysoký věk v dobré formě a byl by schopen cestovat třeba přes půl Evropy do míst, kde za války nuceně pracoval. Jako první se podařilo najít ženu s výjimečným příběhem z Ukrajiny, Innu Klimenko. Doslova na poslední chvíli se pak díky německému producentovi a spolupráci s neziskovými organizacemi podařilo vyhledat další dvě aktérky Barbaru Müller a Libuši Audrlickou, jejichž příběhy jsou stejně dramatické a bohaté na zlomové události.

Tvůrci

Podpora: Mitteldeutsche Medienförderung, Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie, EVZ Stiftung, Medienboard, Česko-německý fond budoucnosti

Stopáž80 minut
Rok výroby 2011
 P
ŽánrDokument

Všechny koprodukční filmy České televize