Elegantní přehlídka kultivace rostlin, květin, křovin i stromů. Americký cyklus vyznamenaný cenou EMMY

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Tulipány zasazené v podzimním chladu odpočívají a odolávají dlouhým mrazivým zimám – třeba i pod sněhem. Potom ale vyrazí ze země, potvrzují znovuzrození a naději. Kdysi byl tulipán výlučná doména bohatých. Nyní je vládnoucí královnou jarních květin v zahradách po celém světě. A nikde se nepěstují jarní cibuloviny ve větším množství než v zahradách v Keukenhofu v Holandsku.

Obrovské záhony tulipánů, narcisů a hyacintů se rozkládají na místě podobném parku. Jsou obklopené čeřícími se jezírky a kanály pod větvovím letitých buků. Tuto jarní přehlídku barev spolupořádá Královská asociace pěstitelů cibulovin od roku 1949. Od konce března do poloviny května přitahuje každoročně pozornost tisíců obdivovatelů.

Keukenhof prožívá vrcholnou sezónu po celé jaro. Najdeme zde květiny, které kvetou na počátku, uprostřed i na konci sezóny. V roce 1654 byla vydána první zemědělská monografie. Dočteme se tam: „Jako diamant vládne ostatním kamenům, jako slunce vévodí hvězdám, tak tulipán panuje všem ostatním jarním květinám.“

Tulipány jsou výjimečně prosté květiny. Přinášejí zahradě dojem nevinnosti. Jejich veselé pestré barvy jsou plné optimismu – dokážou dokonce i ve formální zahradě vytvořit přátelskou atmosféru.

Originální názevGardens of the World with Audrey Hepburn
Stopáž25 minut
Rok výroby 1993
 )D( ST 4:3
ŽánrDokument