Chat

Michal Hanus
Michal Hanus začínal před 17 lety s dvacetikorunou na účtu a nápadem na založení IT firmy. Tu se mu podařilo s kolegy úspěšně vybudovat a dostat ji až mezi špičku v oboru. Od roku 2000 se v rámci investiční skupiny snaží vyhledávat zajímavé projekty především v oblasti internetu a moderních technologií. Podílel se svými manažerskými zkušenostmi na vzniku a rozvoji víc než desítky firem. Jeho dlouhodobým cílem je předávat své zkušenosti nadějným podnikatelům a pomáhat v rozjezdu jejich projektů. Sám k tomu říká: ,,Jsem tu proto, abych umožnil růst další vlny mladých nadějných podnikatelů.“
Zaujal vás ve čtvrté řadě pořadu Den D investor Michal Hanus? Do jakého byznysu rád investuje? Co je pro něj při rozhodování o investicích důležité? Jaký je jeho recept na úspěch? A jak vidí své účinování v pořadu Den D?
Záznam chatu ze čtvrtka 7. června 2012
ezsc: „Opravdu jste začínal s dvacetikorunou na účtu?“
Michal Hanus: „Všem přeji dobrý den a děkuji za Váš zájem. Doufám, že se mi podaří odpovědět na co nejvíce otázek. Ano, začínal. Před 17 lety jsme s partnery měli nápad na založení IT firmy, kterou se nám podařilo úspěšně vybudovat. Dvacet korun byl v té době v České spořitelně na Václaváku minimální vklad pro založení účtu :-)“
Ales Bittner: „Kdyz jste zacinal, byla vase predstava o firme zaroven Vasi srdcovou zalezitosti, nebo "pouze" most k penezum? (Cilem bylo aby Vas zivila Vase vysnena prace, nebo abyste si za vydelane penize poridil jiny sen?)“
Michal Hanus: „Vždycky to byla „srdcová záležitost“. Živila mě práce, kterou jsem měl rád a několik snů jsem si za vydělané peníze určitě splnil. Už několik let jsme ale s kolegy ve fázi, kdy chceme s rozjetím businessu a splněním snů pomoct ostatním.“
Parkán: „Kam rád investujete?“
Michal Hanus: „Jsem partnerem v investičním fondu, který se zaměřuje především na zajímavé firmy s dobrým managementem a jasným business plánem. Naše největší přidaná hodnota není jen finanční investice, ale především zkušenosti s vytvořením úspěšné firmy a kontakty v businessu. V poslední době jsme investovali hlavně v oblasti internetu. Líbí se nám inovativní produkty nebo nápady s globální ambicí. Otvírat padesátou pobočku McDonaldu není nic pro nás.“
ezsc: „Co je při rozhodování o investicích důležité?“
Michal Hanus: „Vedle dobrého nápadu je to především tým lidí, který za projektem stojí.“
Kučera Aleš: „Dobrý den pane Hanuši! Investoval by jste do cestovní ruchu? Konkrétně do cestovní kanceláře, která by chtěla vozit cizince do ČR? Děkuji za odpověď.“
Michal Hanus: „Proč ne? Pošlete mi business plán na mh@chenen.cz“
TH21: „Dobry den, co byste doporucil studentovi, ktery by chtel zacit podnikat ? Jsem student dalkoveho studia a pracuji v reklamni agentru, chtel bych radeji neco sveho, ale nemam temer zadny kapital. Dekuji“
Michal Hanus: „Doporučuji přijít za investorem připravený, s nápadem nebo businessem, který dává smysl. Pak máte šanci ho získat.“
Eugen Letý (Ego): „Chtěl bych se zeptat co Vás hnalo dopředu v cestě od studenta vysoké školy až po investora investujícího miliony do jiných projektů? Přeji hodně úspěchů.“
Michal Hanus: „Na to mám dobrý příměr. Mě nebaví koukat se, jak někdo hraje tenis, já si jdu radši zahrát. A stejně tak to mám s businessem a všemi novými věcmi. Díky a také přeji hodně úspěchů.“
zvědavec: „Děláte něco pro své zdraví? Co?“
Michal Hanus: „Naštěstí mám rád sport. V létě hraju tenis, golf, jezdím na kole. V zimě preferuji snowboard.“
daniel: „Jakou svou současnou investici máte nejraději?“
Michal Hanus: „Rádi máme samozřejmě všechny :-) Kdyby byla otázka, která z nich je nejúspěšnější, pak je to určitě investice do firmy Geewa, která vyvíjí online herní platformu. Návštěvnost jejich kulečníku je vyšší, než návštěvnost celého českého internetu. Je to příběh jak z investorské učebnice :-) Na začátku byl dobrý tým s nápadem na vybudování online herní platformy, dnes je to jedna z top firem mezi vývojáři facebookových her v celosvětovém měřítku. Kdyby byla otázka, která je nejúspěšnější ze Dne D, pak je to určitě Svět zdraví. Myslím si, že má všechny aspekty úspěšné investice. Pan Hůla je podnikatel na svém místě a nápad na vybudování franchis Světa zdraví má celosvětové ambice.“
Petr Wojnar: „Nabízíte v některé ze společností v nichž jste investor možnost studentům stáž (praxi) metodou stínování manažerů? Já bych to velmi rád vyzkoušel na marketingových pozicích Elephant Orchestra, Crazy Tomato nebo AdFinance alespoň na 3 týdny klidně zadarmo.“
Michal Hanus: „Líbí se mi Vaše odvaha. Získat zaměstnání je určitě možné. Podívejte se např. na stránku http://chcesbytkosmonautem.cz/ Já osobně oceňuji jejich hravost. Třeba narazíte na něco, co vás zaujme. Nebo mi pošlete Vaše CV a já ho rád předám.“
jarda: „Řešíte často investice do webových projektů?“
Michal Hanus: „Ano. Např. minulý týden jsme koupili doménu http://www.elektrina.cz/. Na tomto portálu snadno porovnáte dodavatele elektřiny napříč českým trhem, vyberete pro vás nejlepší variantu a ušetříte na rodinném rozpočtu. Na podobném principu fungují i některé naše další investice, např. portál http://www.pojistito.cz/ nebo http://usetreno.cz/.“
Lukáš Doskočil: „Dobrý den, rád bych se zeptal jaké vlastnosti musí mít člověk, se kterým byste si dovedl představit spolupráci? Děkuji za odpověď“
Michal Hanus: „Takový člověk musí především přijít se zajímavým projektem, který má velký růstový potenciál a nadějným týmem. Do konkrétních vlastností bych zařadil pracovitost, zodpovědnost, spolehlivost, férové jednání…“
Veronika: „Dobry den, chtela bych se zeptat, kde nachazite nove projekty na investovani? Kde je podle Vas tady v CR nejvyssi koncentrace produktivnich lidi? Existuji nejake kluby nebo mista, ktere se vyplati navstevovat, kdyz chcete najit nove investice? Dekuji za odpoved“
Michal Hanus: „V dnešní době jsem v situaci, kdy mi denně chodí emailem několik investičních příležitostí. Samozřejmě investice i aktivně vyhledávám. Účastním se přednášek na vysokých školách, jsem mentor StartupYardu, chodím na akce, kde se vyskytují lidé z oboru, chodím na akce Hubu, spolupracuji s Node5 atd.“
Micha Olexa (std. ČVUT): „Byl by jste ochoten investovat do projektu jež by umožňoval vyhledávání a zprostředkovávání doučování/konzultací (zařízení schůzky+ schůzka během desítek minut od započetí vyhledávání, ten samý den), řešení by bylo s pomocí webové aplikace s minimálními investicemi(provoz: měsíčně 100kč za hosting + údržba(zaměstnanec-20%zisku společnosti)) a postupným rozšířením na většinu vzdělávacích institucích v EU ( rozšíření do ostatních zemí by probíhalo přes obchodníky, jejichž marže by byla založena na % ze zisku v konkrétní zemi). Cílem projektu je po mediální stránce přebít erasmus, zkomercializovat tento systém, odstranit konkurenci a masivní reklamou sjednotit všechny zájemce o vzdělávání. (Další využití: reklama na stránkách, propagace společností nabízejících zprostředkovávání zaměstnání pro absolventy atd... ( pro další informace mě prosím kontaktujte na Olexa.Michal@seznam.cz. Děkuji za odpověď. S pozdravem Michal Olexa“
Michal Hanus: „Pošlete mi business plán do mailu: mh@chenen.cz“
Lukáš Roubíček: „Dobrý den, mohu se vás zeptat na Váš životní cíl a recept na úspěch?“
Michal Hanus: „Tvrdá práce a štěstí :-)“
Petr: „Dobrý den, Jak se v ČR podniká a jestli vám neztížili práci nějáké úřady tady.“
Michal Hanus: „V ČR je opravdu hodně zbytečné administrativy, ale nás naštěstí neodradila.“
fastwood: „Dobrý den pane Hanuši, myslíte, že je na trhu místo pro docela netradiční fast-wood? Nebo uspějí jen hamburgery, hranolky.“
Michal Hanus: „Určitě. Příkladem je firma Bageterie Boulevard.“
Petr: „Dobrý den. Práce televizních sřihačů může značně zkreslovat a tak bych se rád zeptal, kolik času průměrně strávíte s jedním zadatelem v reálu, když v TV je to nějakých 7-15 minut (dle zajímavosti projektu). Rovněž neustále totožné kostýmy působí, jakoby celá řada byla záležitostí jednoho dne. Předpokládám správně, že v kostymérně bylo k dispozici vícero identických sad kostýmů, které se po celou dobu natáčení staly takovou vaší neoficiální uniformou?“
Michal Hanus: „Celý pořad se natáčel 14 dní a za tu dobu jsme viděli cca 100 podnikatelů. Žadatelé o investici se připravovali cca půl hodiny, hodinu a půl pak měli na to, aby nás přesvědčili. Každý den jsme museli mít stejné oblečení, aby se jednotlivé pasáže mohly libovolně seskládat. Obleky nám vždy přes noc vyčistili. Co se týká střihu, příběh zkrácený ze dvou hodiny na sedm minut neukazuje vše, co se ve studiu odehrálo. Nicméně tak, jak příběhy nakonec vycházejí, víceméně odpovídá realitě. Můj osobní postřeh - bylo poměrně náročné se v tak krátkém čase rychle zorientovat v nové oblasti nebo businessu.“
Jan Nový: „Dobrý den, rád bych po škole získal nějaké zkušenosti a chtěl bych se zeptat, zda je možné k Vám do firmy nastoupit? Díky za odpověď.“
Michal Hanus: „Na tuto otázku jsem již jednou odpovídal.“
Jan Šimečík: „Dobrý den pane Hanus, co byste poradil internetovým startupům? Nějakou životní zkušenost, kterou jste se za ta léta podnikání naučil? A můžeme vás vidět na nějakých přednáškách? Děkuju!“
Michal Hanus: „Odpověď na tuto otázku by dala na vydání samostatné knihy. Startup je na začátku hodně o lidech, nápadu a troše štěstí. Za mě osobně je určitě důležité mít plán čeho chci dosáhnout a nevzdávat to při prvních neúspěších. Přednášky a možnost potkat mě - viz předchozí odpovědi.“
Petr Wojnar: „Dobré odpoledne, co je podle Vás alfou a omegou úspěchu podnikání?“
Michal Hanus: „Být ve správnou chvíli na správném místě :-)“
jendah: „Dobry den, jsem ponekud starsi a nejsem uz zacatecnik. Mam za sebou radu uspesnych projektu, ktere mohu prezentovat. Nyni mam nekolik dalsich z oblasti IT. I kdyz vlastnim uspesnou vyvojove vyrobni firmu, jsou nove projekty vetsi, nez na kolik stacim. Mel byste zajem Vy nebo vedel byste o nekom koho by projekty mohly zajimat? Pokud nejsem uplne mimo napisu vic. Projekt treba skutecne 3D videni (ne stereoskopie, ktera se bezne za 3d vydava) Diky za odpoved“
Michal Hanus: „Blahopřeji k úspěšným projektům. Jestli tomu dobře rozumím, máte zajímavý projekt nebo investici. Pokud chcete, pošlete mi stručný popis s business plánem do mailu - mh@chenen.cz. Ozvu se pokud mne zaujme.“
Petr Wojnar: „Sledujete zahraniční verze pořadu Den D v zahraničí? Např. Shark Tank, Dragon's Den. Do kterých investic v nich byste rád investoval? Děkuji“
Michal Hanus: „Ano, několik dílů jsem viděl. Jsou trochu více edukativní a návodné než Den D, který je podle mě spíše stříhán do zábavy. Velký rozdíl je i v kvalitě projektů a podnikatelů, kteří do dne D příjdou. Zatímco v USA jde o konkurz, v Čechách se dostane každý. Co se týká investic, líbily se mi např. magické tabule. Nejvíc jsem se smál, když lovec jelenů představoval vábničku na zvěř. Vzpomněl jsem si v té chvíli na pána s LED žárovkami a jeho odvážná tvrzení o vynálezu touchpadu a studené termojaderné fúze.“
onazis: „Dobrý den panbe Hanuši, nezlobte se, ale jste nějaký pomalý.“
Michal Hanus: „Nezlobím se, ale přišlo mi cca deset stran otázek a snažím se odpovídat co nejrychleji :-)“
Adam: „Dobrý den pane Hanus, Chápu že nemáte moc času, proto vše bude co nejstručnější... Chci založit stránku, kde především šprti budou dávat vypracované různé otázky na testy, domácí úkoly, vypracované maturitní otázky, své poznámky z hodin etc. Dám příklad : Učitel řekne že na internet dal otázky na test...Jeden,dva lidi ze třídy tyto otázky vypracují a dají je na mou stránku. Tyto otázky(soubor pdf.,xls., to je jedno) si pak ostatní studenti stáhnou za poplatek 20 Kč ( v USA 1$) z toho 12 Kč půjde šprtovi a 8 Kč nám. Fungovalo by to formou kreditu, tudíž uživatel by si koupil kredit za min. 100 Kč a mohl by stáhnou pět libovolných souborů za cenu 20 Kč. Největší tržby by byly během pololetí a maturit. Tento rok maturovalo jen v ČR skoro 100 000 maturantů, tudíž minimálně 90 000 tis. potencionálních zákazníků každý rok. Vydělávalo by se také na reklamě.Je mi 18let a jsem teprve na gymnázium, tudíž cílová skupina jsou střední školy,ale rád bych to dostal i na VŠ a hlavně do Spojených států. Nikdy jsem nepodnikal, proto bych si velice cenil vašeho názoru,zda má tento projekt šanci. Hezký Den přeji !“
Michal Hanus: „Vaše otázka mě hodně pobavila, především část o šprtech :-) Z těchto pár řádek nedokážu posoudit, zda má projekt šanci, ale dvanáct korun šprtovi mi přijde hodně :-D Pokud to není legrace a myslíte to vážně, pošlete mi mailem business plán: mh@chenen.cz“
Jakub Špiller: „Dobrý den, v současné době mám funkční projekt, který funguje vydělává a chtěl bych jej rozšířit a k tomu bych potřeboval investici ve výši cca 240 000kč. Mohl bych se na Vás obrátit?“
Michal Hanus: „Otázky na můj zájem o projekty rostou jako houby po dešti. Na základě dvou řádek určitě nejsem schopen posoudit, zda mám nebo nemám zájem. Pokud mi váš projekt chcete ukázat, prosím pošlete mi základní info a business plán na mail mh@chenen.cz“
Martin: „Dobrý den, jaký je Michael Rostock - Poplar v soukomí ? ( Myšleno mimo pořad Den D) Díky“
Michal Hanus: „Vystupování Michala v této řadě je v diskuzích hodně kritizováno. Nechci se pouštět do jeho kritiky nebo obhajoby. Michal má spoustu zkušeností s prodejem firem a s kolegy jsme s ním realizovali společnou investici už před několika lety. V businessu jsou jeho reakce hodně rychlé a trefné a často je s ním legrace. S odstupem času mi v televizi přijde trochu stylizovaný do drsného Mr. Sorry, což je podtrženo i střihem, v businessu to tak není.“
Petr Wojnar: „Kdyby jste se rozhodoval, který e-shop založit, s čím byste obchodoval v případě: 1. e-shopu s minimálními náklady 2. e-shopu s nejvyšší marží 3. e-shopu s nízkou konkurencí“
Michal Hanus: „Myslím, že dnes už je na založení úspěšného eshopu pozdě.“
Petr Wojnar: „Udělal jste některé zásadní chyby, kterých litujete ve svém podnikání, že jste je měl udělat jinak a jak jste se z nich poučil?“
Michal Hanus: „Za dobu svého podnikání jsem určitě stejně jako ostatní udělal chyby nebo věci, které bych dnes řešil jinak. Z chyb jsem se vždy snažil poučit. Nejdůležitější je podle mě chyby neopakovat.“
Petr Wojnar: „1. Jakých povahových vlastností si nejvíce vážíte na zaměstnancích? 2. Jak motivujete své zaměstnance? 3. Jaký manažerský styl uplatňujete?“
Michal Hanus: „Můj úspěch není o tom, že jsem vše udělal sám. Firma stojí na kvalitě a motivaci svých zaměstnanců. Já jsem se vždy snažil být při výběru klíčových lidí do našich firem. Důležitá pro mě byla loajalita a "vhodnost" kandidáta na danou pozici. Co se týká motivace - určitě začíná tím, že lidé dělají práci, která je baví. V jedné z našich firem jsme dokonce vedle hesla "blíže zákazníkům" razili heslo, že práce musí být zábava. Dalším důležitým prvkem motivace je nabídnout lidem možnost rozvoje a vzdělávání. Co se týká ohodnocení, vždy preferuji vysokou motivační složku za splnění nastavených cílů.“
Petr Wojnar: „Jak získáváte všechny informace potřebné pro určení toho, do které investice investovat? Zaměřujete se tak hlavně na vybraný sektor např. internet. nebo obecně na všechno?“
Michal Hanus: „Určitě nedělám investice předtím, než jsem o její vhodnosti na 100% přesvědčen. Informace sbírám především z internetu, rešerší v médiích a často konzultuji s lidmi z oboru.“
Roman Kratochvíl: „Dobrý den Jak jste spokojen s investicemi do kterých jste ve Dni D investoval, respektive jak se vyvýjejí ?“
Michal Hanus: „V tuto chvíli jsme nejdále s investicí do Světa zdraví. Myslím, že pan Hůla našel mezeru na trhu a dokázal ji velmi dobře obsadit. Sám jsem zjistil, že kolega v práci využívá jeho služeb a zrovna se rozčiluje, že shodil jen 5 kg :-) O investicích, které ještě nebyly odvysílané zatím nesmím mluvit. Nechci kazit překvapení.“
ezsc: „Jak si ceníte pořad Den D?“
Michal Hanus: „Je to reality show, kde jsou vedle extrémů, které se možná ani nedostanou do vysílání, dobré nápady a projekty typu Svět zdraví. Určitě je to zajímavý počin, motivuje spoustu začínajících podnikatelů a dává jim návod jak správně oslovit investora. Osobně mě mrzí, že se do tohoto typu pořadu nehlásí více kvalitnějších projektů. Celá řada startupů zde má šanci získat investora a zviditelnit se. Doufám, že pokud bude další série, věnuje se více prostoru hledání zajímavých podnikatelů.“
Miloš Bortel: „Dobrý deň pán Michal, chcel by som sa Vás spýtať, do akých oblastí podnikania investujete, je to len IT, obchod alebo aj výroba a predaj "hmatateľných" výrobkov? A ak ešte môžem jednu otázku, podľa mňa investor by mal do spoločného úspešného podnikania okrem financií vložiť aj niečo viac. V ktorých oblastiach ešte môžete prípadnému záujemcovi pomôcť? Ďakujem a prajem pekný deň.“
Michal Hanus: „Snažíme se investovat do projektů, za kterými stojí dobrý manažerský tým a v oborech, kde máme větší přidanou hodnotu, než jen finance. Zajímavé jsou pro nás projekty, které mají globální ambice. Do výrobního podniku jsme zatím nikdy neinvestovali. Jsme schopní firmě pomoci s hledáním zákazníků a strategických partnerů, poradit se způsobem řízení firmy a její exitové strategie. Máme za sebou už několik úspěšných prodejů firem.“
Petr Wojnar: „Dobré odpoledne, Můžete prosím prozradit kolik peněz ročně dáváte na charitu, a které organizaci? Děkuji“
Michal Hanus: „Je pár projektů, které podporujeme. Osobně jsem honorář za natáčení Dne D věnoval nadaci Alka a Motolské nemocnici.“
Robin Mochel: „Dobrý den, jaké aspekty musí splňovat projekt, aby pro Vás osobně byl investovatelný?“
Michal Hanus: „Jak už jsem několikrát odpovídal, jde kromě nápadu o to, kdo s ním příjde a jak ho bude umět prodat. V tuto chvíli uplynuly dvě hodiny a já mám stále 46 nezodpovězených otázek a číslo dále roste. Mile mě překvapil Váš zájem a různorodost dotazů. Díky za něj a doufám, že se spoustou z Vás se v budoucnosti potkám nad zajímavými projekty. Pokud hledáte investora a myslíte si, že máte vhodný projekt, zašlete mi info a business plán do mailu: mh@chenen.cz“