Inspirující portrét ženy, která vždy stála na straně těch nejslabších. Italský koprodukční životopisný film (2003). Hrají: O. Husseyová, S. Somma, I. Rubiová a další. Režie Fabrizio Costa

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Významnou řeholnici a misionářku jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu (1910 – 1997) zná většina planety spíše jako Matku Terezu. Dvoudílný životopisný film se zabývá zejména jejím působením v Kalkatě a důležitým rozhodnutím vyjít z bezpečných zdí dívčí klášterní školy do ulic a pomáhat opuštěným, nemocným a umírajícím. Druhá část nás zanese do prvních let působení nově vzniklého řádu Misionářek lásky a přiblíží osobnosti, které byly Matce Tereze oporou jak praktickou, tak duchovní ve chvílích pochyb a beznaděje. Popisuje i postupný vzrůst mezinárodního přijetí a uznání její práce, které vyvrcholilo v roce 1979 udělením Nobelovy ceny.

Matku Terezu uznávají věřící i nevěřící jako osobnost, která vždy upřednostňovala činy před slovy a která se nekompromisně postavila na stranu všech společensky vyřazených, ať už to byli sirotci, malomocní nebo umírající. Světu odkázala řád Misionářek lásky, jehož stanovy přikazují dodržovat trojí slib bezúhonnosti, chudoby a poslušnosti a obsahují závazek „dávat se do služeb nejchudších z chudých a oddat jim z hloubi srdce celý svůj život“.

Role Matky Terezy se věrně zhostila Olivia Husseyová, kterou si český divák nejspíše pamatuje jako křehkou Julii v Zeffirelliho zpracování nejslavnější Shakespearovy tragédie.

Originální názevMother Teresa of Calcutta
Stopáž86 minut
Rok výroby 2003
 ST 4:3