Josef Berg a jeho Snění

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 14  
Sdílet
| Poslat odkaz

Portrét jedné z nejvýraznějších osobností mezi hudbou, divadlem a literaturou šedesátých let v Brně v dokumentu Jakuba Kořínka (2011)

Josef Berg byl umělcem mnoha žánrů. Jeho tvůrčí osobnost se stala legendami opředeným fenoménem brněnské avantgardy. Přestože si jej většina pamětníků i kulturních zasvěcenců pamatuje jako hudebního skladatele a spolutvůrce výrazné epochy brněnské hudební historie, nový dokument Anny Babjárové a Jakuba Kořínka v Bergovi nachází především osamělého snílka s neobvyklým literárním rukopisem, nehraného dramatika, tajného básníka, lokálního fejetonistu a ostýchavého performera.

Osou dokumentu je jeho podivuhodná skladba s názvem Snění, jejíž nastudování sledujeme od začátku až do konce. I když byl Berg autorem velkého množství skladeb, těch vyzralých nebylo mnoho. A přesto je stále čtyřicet let po své smrti přítomen v brněnském kulturním životě. Nejvíce se otiskl jeho charakteristický rukopis do jevištních děl, zejména komorních oper, které provokovaly, bavily a dokonce anticipovaly vývoj kultury v následujících dekádách. V průběhu měsíce března 2012, v době jeho 85. výročí jeho narození, považujeme za nutné provést pokus o portrét Bergovy osobnosti v její celé šíři.

Přehrát video

Více na portálu ČT24

 • V dokumentu Josef Berg sní i provokuje

  15. 3. 2012

  Brno - Česká televize odvysílá v sobotu na svém kanálu ČT2 dokument o brněnském umělci Josefu Bergovi, který se stal fenoménem místní avantgardy. Dokument ho představuje také jako osamělého snílka a rozevlátého umělce, který nezaměřil svůj potenciál pouze jedním směrem. Dokument Josef Berg a jeho Snění odvysílá ČT2 17. března ve 22:10.

Diskuse diváků
 • michal švec 31. 3. 2012 18:10

  Úžasná osoba. A dokument vynikající, bez 100x vyvařených klišé...

 • Eva 19. 3. 2012 22:36

  Nádhera! Bezva pokoukání! MOC líbilo!

 • Lucie 18. 3. 2012 11:56

  Chválím a děkuji, líbilo se!

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 52 minut – Rok výroby: 2011 – ST  HD
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje